Категорії
Різне

Порожнина під льодовиком Туейтса

Льодовик Туейтса, названий на честь вченого-гляціолога Фредріка Туейтса, знаходиться в Західній Антарктиді, відомий своїм швидким рухом і загрозою збільшення рівня світового океану. Впадає в затоку Пайн-Айленд моря Амундсена, на схід від вулкана Мерфі, разом з льодовиком Пайн-Айленд був описаний як частина «слабкого підчерев’я» Західно-Антарктичного крижаного щита. Швидкість руху поверхні льодовика Туейтса більше 2 км за годину.

Протягом багатьох років вчені вважали, що величезний льодовик Туейтса практично ніяк не прикріплений до корінної породи під ним. Також була думка, що він тане, і якщо це дійсно так, рівень світового океану може піднятися на небезпечну висоту і стати причиною серйозних потопів. Щоб підтвердити свої здогадки, в рамках операції IceBridge вчені вивчили нижчі шари льоду за допомогою вертольотів зі спеціальними радарами.

З’ясувалося, що під величезним льодовиком є ​​порожнина з великим об’ємом талої води – при висоті 300 метрів її площа дорівнює 40 квадратним кілометрам. Дослідники вважають, що вона утворилася в результаті танення 14 мільярдів тонн льоду. Примітно, що це сталося досить швидко, протягом усього лише 3 років.

«Протягом багатьох років ми підозрювали, що льодовик Туейтса не тісно прив’язаний до корінної породи під ним. Завдяки новому поколінню супутників ми нарешті можемо побачити деталі», – пояснив Ерік Рігні, один з керівників дослідження.

Припускають, що танення відбувається через наявність теплих течій під льодовиком. Процес здається незворотнім, чим більше стає порожнина, тим більше льоду піддається таненню. Таких порожнин під льодовиком Туейтса може бути кілька, тому вчені побоюються, що вони стануть причиною танення й інших довколишніх крижаних масивів. При таненні льодовика Туейтса рівень світового океану підніметься на цілих 65 сантиметрів, а якщо до нього підключаться інші крижані масиви, рівень підніметься в кілька разів вище.

Вчених також хвилює, що льодовик щорічно пересувається на 800-2000 метрів. Така поведінка не відповідає їхнім уявленням про розвиток світового океану, тому науковці мають намір ретельно вивчити його причини. На даний момент на льодовик Туейтса впираються інші льодовики, і якщо він зникне, вони почнуть сповзати в океан.

Залишити відповідь