Категорії
Різне

Потоки даних безпосередньо в мозок

Вчені вважають, що всі наші почуття формуються в головному мозку. Незалежно від виду інформації, що надходить, будь то звуки, запахи або візуальні образи, все це за своєю суттю – всього лише сигнали, що передаються і розшифровуються спеціалізованими клітинами. При чому, якщо не брати до уваги ці сигнали, то сам мозок безпосередньо ніяк не контактує із зовнішнім середовищем. І тому цілком ймовірно, що у нас є можливість сформувати нові шляхи взаємодії мозку з навколишнім світом і передавати йому дані безпосередньо.

Давайте повернемося на кілька пропозицій назад. Якщо вся інформація, що надходить до нас, – це лише імпульси, то чому зір так відрізняється від запаху або смаку? Чому ви ніколи не переплутаєте візуальної краси сосни зі смаком сиру фета? Або тертя наждачного паперу на кінчиках пальців з запахом свіжого еспресо? Можна припустити, що це якось пов’язано зі структурою мозку: ділянки, які беруть участь в процесі слуху, відрізняються від тих, що обробляють візуальні дані і т. д. Але чому в такому разі, якщо втратити, наприклад, зір, згідно з численними дослідженнями, організм отримує «переорієнтацію» зорової зони на посилення інших почуттів?

Таким чином виникла гіпотеза: внутрішній суб’єктивний досвід визначається структурою самих даних. Іншими словами, інформація, що надходить, припустимо, від сітківки, має іншу структуру, ніж дані, які виходять від барабанної перетинки або рецепторів з кінчиків пальців. В результаті отримуємо різні почуття. Тобто в теорії можна сформувати нові шляхи для передачі інформації. Це не буде схоже на зір, слух, смак, дотик або запах. Це може бути щось абсолютно нове.

Є два способи зробити це. Перший – шляхом імплантації електродів безпосередньо в мозок, другий – неінвазивний, наприклад, через отримання сигналів з переносних пристроїв. Уявіть, що ви носите браслет з декількома вібраційними двигунами, які, щоб сформувати потік даних, стимулюють різні місця навколо зап’ястя. Коли ми встановлюємо чіткий взаємозв’язок між інформацією та видом дотику, людина зможе легко почати її розпізнавати. Чимось подібним в даний момент займається компанія NeoSensory, створюючи вібраційні нейроінтерфейси. Один з таких розробники планують представити вже в наступному 2019 році.

«Подумайте про те, як немовлята вчаться користуватися вухами, плескаючи в долоні або бурмочучи щось і вловлюючи звуки. Таке навчання також можна спостерігати у людей, що народилися глухими і оснащених кохлеарними імплантами в дорослому віці. По-перше, досвід кохлеарного імплантату зовсім не схожий на звук. Моя подруга описала це як безболісні удари електричним струмом. Вона не відчувала, що це якось пов’язано зі звуком. Але приблизно через місяць все почало «звучати», нехай і поганенько. Можливо, той же самий процес відбувся з кожним з нас, коли ми вчилися користуватися вухами. Ми просто не пам’ятаємо цього», – заявив один з авторів роботи зі створення нейроінтерфейсів Девід Іглман.

Основане на замітці професора кафедри психіатрії і поведінкових наук Стенфордського університету, автора книги The Brain: The Story Of You, а також одного із засновників NeoSensory Девіда Іглман. Опубліковано у виданні Wired.

Залишити відповідь