Про позитивні властивості насіння чіа

Про позитивні властивості насіння чіа
Насіння чіа

Чіа біла (Salvia hispanica) — трав’янистий напівчагарник або чагарник родини Lamiaceae (губоцвіті). Назва-синонім: шавлія іспанська. Насіння рослини гарно втамовує голод і є популярним в усьому світі завдяки своїм корисним лікувальним властивостям. В кулінарії також часто використовують насіння близькоспорідненого виду чіа колумбійської.

Хімічний склад насіння чіа,
Дія насіння чіа,
Способи застосування насіння чіа,
Протипоказання по вживанню насіння чіа.

Про позитивні властивості насіння чіа
Трав’янистий кущ рослини чіа

Сьогодні чіа культивується в багатьох країнах Південної Америки та в Австралії. Батьківщиною рослини є Центральна та Південна Мексика, а також Гватемала, де чіа біла росте на висоті 1800—2600 метрів над рівнем моря. Насіння рослини традиційно вживається в їжу жителями країн Латинської Америки (особливо Мексики), а також південного заходу США.

Висота рослини – до 1,75 метрів, листя супротивне (довжина – 4—8 см і ширина – 3—5 см), опушене, з виступаючими жилками. Квітки двогубі, на коротких квітконіжках, зібрані по 6-10 в несправжні мутовки у верхівкових колосоподібних суцвіттях, виділяють солодкий нектар. Цвіт білий або багровий. Насіння чіа овальне, дрібне (діаметром близько 1 мм), коричневого, сірого, чорного або білого кольору, поверхня вкрита рельєфним малюнком.

Хімічний склад насіння чіа. Насіння чіа містить 20 % білків, 34 % жирів, 25 % харчових волокон, а також значну кількість антиоксидантів, особливо багате на ліноленову кислоту. Цілющі і корисні властивості насіння чіа обумовлені складом рослини: кислоти Omega-3 і Omega-6, клітковина, залізо, калій, кальцій, магній, натрій, ніацин і тіамін, рибофлавін, вітаміни А, С і Е, цинк і фосфор, антиоксиданти. Примітно, що кислот Омега-3 і -6 в насінні чіа в 8 разів більше, ніж в філе лосося. Насіння рослини славиться й тим, що в ньому в порівнянні з чорницею антиоксидантів в три рази більше, клітковини в два рази більше, ніж у висівках.

Дія насіння чіа. Унікальний склад насіння чіа робить його просто універсальним продуктом, який при регулярному вживанні позитивно впливає на людський організм. До головних особливостей належать наступні:
– скорочення холестеринових накопичень;
– профілактика атеросклерозу;
– регуляція цукру крові;
– зміцнення серцевого м’яза і судин;
– нормалізація артеріального тиску;
– сприятливо впливає на нервову систему;
– профілактика хвороби Альцгеймера, епілепсії, склерозу;
– допомагає в лікуванні депресії;
– зміцнює імунітет;
– нормалізація мікрофлори шлунково-кишкового тракту;
– природній аналог антибіотиків;
– профілактика простудних захворювань;
– активізує загоєння ран;
– корисне при проявах алергії;
– має омолоджувальний ефект;
– відновлює гормональний баланс.

Способи застосування насіння чіа. Насіння чіа рекомендується вживати, змішуючи його з рідиною (гарячою водою, молоком, соком), при цьому слід знати, що це насіння при намочуванні розбухає і збільшується в 12 разів. Одна порція страви з насінням чіа насичує і втамовує відчуття голоду, при цьому забезпечує організм комплексом вітамінів і корисних речовин.

Кілька варіантів страв з насінням чіа:
– за методом вівсянки, дати настоятися 10-15 хвилин;
– насіння чіа, замочене у фруктовому соку, подають як коктейль;
– насіння чіа – компонент салатів;
– насіння чіа – інгредієнт для смузі;
– насіння чіа, змолоте в порошок, додають як спецію в соуси, каші, випічку.

Період вживання насіння чіа зазвичай не повинен перевищувати 12-ти тижнів поспіль.

Протипоказання по вживанню насіння чіа. Незважаючи на користь, чіа заборонено вживати гіпотонікам, при схильності до посиленого газоутворення, діареї, в разі отруєння або інших збоїв в роботі шлунково-кишкового тракту; під час лікування зубів, вагітності, а також в період лактації; при підвищеному вмісті тригліцеридів в крові, алергії на насіння кунжуту та гірчиці.