Категорії

Categories: Різне

Про аналіз ґрунту з астероїда Рюгу

Рюгу – навколоземний астероїд з групи Аполлона, належить до темного спектрального типу C, в процесі свого руху навколо Сонця перетинає не тільки орбіту Землі, але й Марса.

Зразки ґрунту з астероїда Рюгу

Група дослідників, що вивчала зразки ґрунту з астероїда Рюгу, доставлені японською міжпланетною станцією «Хаябус-2», оприлюднила результати аналізу – мінералогічний та хімічний склад речовини астероїда схожий з метеоритами типу CI-хондритів, що піддавалися впливу рідкої води ще в батьківському тілі астероїда. Про це повідомляє УНН з посиланням на Science.

Апарат «Хаябус-2» залишив астероїд у листопаді 2019 року та успішно повернувся до Землі 5 грудня 2020. Науковці досліджували дві проби ґрунту з Рюгу, загальною масою 5,4 грама.

Завдяки спостереженням за Рюгу вдалося визначити, що цей астероїд темніший за будь-який інший тип метеоритів і містить філосилікати. Проте щоб пояснити відмінності у властивостях астероїда і метеоритів необхідні додаткові результати лабораторного аналізу доставлених на Землю зразків ґрунту астероїда.

Команда планетологів з Токійського технологічного інституту на чолі з Тецуя Йокояма опублікувала результати досліджень петрографії ізотопного мінерального та хімічного складу 95 міліграмів порід Рюгу, отриманого за допомогою методів електронного сканування, мас-спектрометрії іонів, термоіонізаційної та ізотопної мас-спектрометрії з лазерною абляцією та фторуванням і рентген-флуоресцентного аналізу. Вивчалися зразки A0107, A0040, A0058, A0094, зібрані з поверхні Рюгу, і C0108, взятий з поверхневої області астероїда.

Ґрунт Рюгу – це суміш з дрібних зерен філосилікатних мінералів (переважно серпентинів і сапонітів), і більш крупних зерен, в яких переважають карбонати (доломіти, брейнеріти, кальцити), магнетити і сульфіди (піротин, пентландит, кубаніт). В речовині астероїда знайдені вкраплення багаті кальцієм і алюмінієм (CAI-вкраплення) чи хондри, притаманні більше хондритовим метеоритам. Безводні силікати, такі як олівін та піроксен, звичні для хондритів, але майже не зустрічаються у зразках Рюгу, де представлені зернами розмірами менше за 10 мікрометрів у поперечнику. Зерен металів виявлено не було.

Систематичних відмінностей у хімічному складі між зразками із 2-х різних областей забору ґрунту не виявлено. Знайдені лише відмінності, які, ймовірно, пов’язані з неоднорідністю самих зразків у малих масштабах. Високий вміст летких елементів у зразках Рюгу вказує, що астероїд є близьким до метеоритів типу Cl-хондритів, проте вміст водню та кисню у зразках Рюгу в порівнянні з Cl-хондритами сильно знижений, що може інтерпретуватися як результат зневоднення шляхом нагрівання.

Масові співвідношення ізотопів титану та хрому для зразків Рюгу, аналогічні значенням для CB та CI-хондритів. Однак сульфати і ферригідрити, що зазвичай спостерігаються в CI-хондритах, у досліджених зразках Рюгу не виявлені.

Загалом петрологія та мінералогія речовини астероїда найбільше нагадує групу хондритових метеоритів типу CI-хондритів, представником яких є метеорит Івуна.

Первинні мінерали в Рюгу, як передбачається, зазнали впливу рідкої води ще в тілі астероїда при температурі близько 37 градусів. Це сталося через 5,2 млн років після того, як у Сонячній системі утворилися перші тверді тіла (CAI-включення). Потім більшу частину води було втрачено, найімовірніше, після руйнування батьківського тіла та утворення Рюгу у вигляді «купи щебню». Саме батьківське тіло Рюгу, ймовірно, сформувалося через 2-4 млн років після утворення Сонячної системи з обезводненого пилу та льоду.

Джерело

Recent Posts

Закуски з оселедця (п’ять рецептів)

Рольмопси, Оселедці у пряному маринаді, Матіяси – молоді голландські оселедці, Оселедець у медовій підливі, Пструг маринований.Читати далі Закуски з оселедця…

2 дні ago

Вміє відростити собі голову

Гідрактинія (Hydractinia) - тварина, що здатна заново відростити собі голову. Як вона це робить? Чи може мешканець морських глибин, який…

4 дні ago

Коли прищеплюється тіньова економіка

Тіньова економіка прищеплюється ще в дитинстві, коли вчителька каже: «Один пишемо, два - в умі!»Читати далі Коли прищеплюється тіньова економіка

4 дні ago

Картопляний торт з начинкою

Рецепт смачного овочевого торта з начинкою з плавленого сиру, варених яєць і подрібненої зелені, для соковитості коржі торта вкривають тонким…

4 дні ago

Хропунам необхідно відмовитися від вечері

Що можуть зробити хропуни для того, щоб дати своїм близьким можливість спокійно спати? Схуднути, – вважають німецькі вчені.Читати далі Хропунам…

4 дні ago

Припухлість суглобів зніме… кизил

Якщо турбує біль у суглобах та з'явилася припухлість, приготуйте лікувальний настій кизилу.Читати далі Припухлість суглобів зніме… кизил

4 дні ago