Про азот в метеоритах з Марса

Про азот в метеоритах з Марса
Метеорит з Марса

Група японських дослідників виявила в карбонатних мінералах марсіанського метеорита речовини, що містять азот (раніше дослідженням заважали забруднення земним матеріалом).

Марсіанський метеорит – це гірська порода, що сформувалася на планеті Марс і внаслідок падіння астероїда або комети на неї була викинута з Червоної планети, після чого потрапила на Землю. Станом на березень 2014-го із понад 61 000 метеоритів, знайдених на Землі, 132 ідентифіковані як марсіанські. У складі марсіанських метеоритів є такі самі композиції хімічних елементів та ізотопів, що відповідають композиціям марсіанських скельних порід та газів, які були досліджені з допомогою космічних апаратів, що працюють на цій планеті.

Молекули азоту збереглися на Червоній планеті з часів нойського періоду (термін походить від назви землі Ноя), коли відбувалося інтенсивне утворення кратерів, формування долин та ерозій, темп яких у порівнянні з подібними процесами на Землі був набагато нижчим. В ті часи ранньої епохи геологічного розвитку Червоної планети, що відбувалися 3,8—4,1 млрд років тому, утворився басейн Еллада, плато Тарсис і долина Марінера. Тому й припустили, що знайденим молекулам азоту в марсіанському метеориті близько 4-х мільярдів років, про що пише EurekAlert.

За словами науковців, карбонатні мінерали випадають в осад з ґрунтових вод. Що прямо вказує на те, що на Червоній планеті була волога і органіка, тобто Марс був придатний для життя.

Особливо цікавим є метеорит Аллан-Хіллз (ALH) 84001 (названий на честь району Антарктиди), що впав в 1984 році. ALH 84001 містить карбонатні мінерали помаранчевого кольору, які 4 мільярди років тому на Марсі з солоної рідкої води випадали в осад. В результаті забруднення снігом і льодом Антарктиди і через технічні обмеження визначення марсіанського органічного матеріалу в метеориті в попередніх аналізах було ускладненим, тому й азот в ALH84001 не було виміряно.

Азот є важливим елементом життя і корисним індикатором розвитку планетарної системи. В новому дослідженні, проведеному командою ELSI-JAXA, використані сучасні аналітичні методи для вивчення вмісту азоту в карбонатах ALH84001. Тепер дослідники впевнені, що знайшли перші вагомі докази на користь існування органіки на Марсі, якій біля 4-х мільярдів років.

Вчені, щоб уникати забруднення, розробили нові методи підготовки зразків, для чого в лабораторії ELSI, щоб від основного метеорита відокремити крихітні карбонатні зерна (які за розміром десь з товщину людської волосини), використовують срібну стрічку.

Подальше видалення можливих поверхневих забруднень з підготовлених карбонатних зерен відбувається за допомогою приладу з іонно-променевим сканувальним електронним мікроскопом в JAXA (агентство, що відповідає за космічну та авіаційну програму в Японії). Також проводилася спектроскопія µ-XANES (мікроскопічне поглинання рентгенівських променів) на ближній кромці, що дозволяє виявити азот, присутній навіть в дуже невеликих кількостях, і визначити, в якій хімічній формі перебуває знайдений азот.

Після ретельних перевірок на наявність забруднення команда науковців визначила, що виявлена органіка, найімовірніше, є дійсно марсіанською.

Нагадаємо, марсохід Curiosity (розмірами з автомобіль роботизований ровер, запущений в листопаді 2011 року) вже зробив найдетальнішу панорамну світлину марсіанської поверхні з найвищою роздільною здатністю серед наявних фотознімків Червоної планети, яка складається з понад тисячі зображень і містить 1,8 млрд пікселів.

Exit mobile version