Про дослідження печер Марса

Дослідження печер дронами
Дослідження печер на Землі за допомогою літаючих дронів може спростити колонізацію Марса

Відповідно до одного з раніше озвучених концептів, першим колоністам Марса не доведеться зводити бази з нуля. Для цього, як з’ясувалося, є вже трохи краща ідея – скористатися тим, що вже створила місцева інопланетна природа. Тобто використовувати великі протяжні печери, які були утворені так званими лавовими трубами, в якості постійного місця проживання, що дозволило б захистити перших марсіанських поселенців від екстремальних температур на поверхні, радіації, а також астероїдів.

Але перед тим як люди зможуть приступити до створення підземних марсіанських жител, необхідно провести картографування цих марсіанських печер. Як це зробити?

Печери колись прихистили наших далеких предків, які обживали Землю. Нині людям пропонують знову пройти цей шлях – знову стати печерними жителями, але вже на інших планетах. І, звичайно ж, на іншому технологічному рівні.

Дослідники з Інституту пошуку позаземних цивілізацій (SETI) у співпраці з Інститутом астроботичних технологій (Institute and Astrobotic Technology) продемонстрували один з методів, який в перспективі майбутнім колонізатором Марса зможе спростити завдання з пошуку відповідного місця для проживання.

Команда під керівництвом Паскаля Лі з відділу планетарних досліджень Інституту SETI використовує оснащені системою LIDAR компактні дрони для створення тривимірних карт лавової печери Лофтеллір в Ісландії. Фахівці змогли не тільки створити карту цієї важкодоступної печери, але ще більше дізналися про її геологічну історію.

«Польові випробування демонструють потенціал ефективності нового концепту «безконтактного і швидкого» дослідження печер на Місяці і Марсі. Деякі з цих природних підземних утворень можуть містити значні запаси водного льоду, що спростить завдання по колонізації. Звичайно, атмосфера Місяця і Марса дуже розряджена для використання дронів, оснащених звичайною гвинтовою системою. Тому, швидше за все, там будуть використовувати невеликі літальні апарати, оснащені компактними реактивними двигунами, або такі, що працюють на базі холодного газу», – коментує Лі.

На думку Лі, «безконтактний і швидкий» спосіб дослідження печер дозволяє максимально знизити ризики і в той же час підвищити ефективність даної роботи в порівнянні з більш традиційними методами досліджень підземних утворень. Набагато безпечніше відправити всередину печери літальний апарат, який не буде безпосередньо (фізично) взаємодіяти з оточенням печери, на відміну від того ж наземного ровера.

«Печери бувають різними. При використанні такого типу апаратів не доведеться проводити багато часу в складних умовах: при низьких температурах і при відсутності світла як джерела енергії, а також фактично працюючи без системи комунікацій із Землею через особливості блокування сигналів. З усією необхідною роботою дрон зможе впоратися всього за кілька хвилин, а потім безпечно покинути печеру», – пояснює Лі.

Прототип дрона, який команда Лі використовувала для картографування ісландської печери був розроблений приватною космічною компанією Astrobotic. Вона займається розробками картографічних технологій на базі LIDAR-систем, яку використовують для тривимірної візуалізації простору як оптичну і як технологію солідарності (лазерно-імпульсну), що дозволяє дронам пересуватися автономно, не покладаючись на дані GPS.

«Апарат в буквальному сенсі в режимі реального часу створює тривимірну модель свого оточення, а потім використовує її для подальшого просування і дослідження печери», – додає Лі.

Експеримент в Ісландії виявився успішним – дрон впорався із завданням всього за кілька хвилин, але розробка літального апарату, який можна буде використовувати в марсіанських умовах, потребує дуже багато зусиль і роботи. Це завдання інших наукових і інженерних команд. Тим часом команда фахівців SETI і Astrobotic збирається продовжити вдосконалення своїх технологій тривимірного сканування і картографування підземних печер на Землі.

Залишити коментар