Про катакомби Одеси

Про катакомби Одеси
Понтичний вапняк - осадова гірська порода, що складається головним чином з кальциту (91%) з домішками оксидів кальцію, магнію, алюмінію, заліза, кремнію.

Кажуть, Одеса має дві історії – на землі та під землею, і друга набагато цікавіша за першу. Підземний лабіринт під Одесою та її околицями – це колишні каменоломні, які тепер називають одеськими катакомбами.

Катакомби, мабуть, одне з найзагадковіших місць міста Одеси. Ця розгалужена мережа тунелів та лабіринтів під містом утворилася в результаті видобутку каменю-черепашнику (більш правильна назва – понтичний вапняк). Хоча дослідники стверджують, що деякі катакомби – це величезні пов’язані між собою порожнини можуть бути набагато старішими за саму Одесу.

Одеські катакомби багато в чому перевершують своїх європейських побратимів. Їхня протяжність сягає майже трьох тисяч кілометрів (для порівняння: римські катакомби – 300 км, паризькі – 500 км).

Перший обжитий лабіринт датується початком XIX століття, тому точну дату встановити дуже складно. Розказують, що в ті часи тут були нетрі, де мешканці міста ховалися від епідемії чуми. У часи 2-ї Світової війни в катакомбах ховалися партизани, проте для них, які не знали особливостей одеських лабіринтів, це часто було пасткою. Багато загонів, не зумівши знайти вихід, залишилися там назавжди. 13 місяців – своєрідний рекорд знаходження в катакомбах належить одному із загонів НКВС. Але це більш виняток із правил. У темряві та вогкості в людини різко порушується сприйняття простору та часу, тому загублені і розгублені так можуть і не дочекатись порятунку.

Дослідження тунелів постійно продовжуються. Про примари і неспокійні душі, що блукають темними коридорами і ніяк не можуть знайти вихід, поширюються чутки. Ці історії розбурхують уяву і притягують все більше туристів. Але і самі стіни одеських катакомб часом змушують здригнутися відвідувачів підземелля – обтесані каміння, що нагадують застиглі обличчя, неочікувано впливають на настрій. Деякі з них мають злісну посмішку або щось люто кричать, вимагаючи піти геть.

Для Одеси катакомби дуже корисні – тут знаходяться підвали для зберігання коньяку, склади, пункти зв’язку.

Залишити коментар