Про коронавірус в газеті 2003 року

Газети всього світу і електронні засоби масової інформації кожен день з тривогою повідомляють, що атипова пневмонія з жахливою швидкістю «крокує» планетою. Що саме розказує з цього приводу академік О.Г. Чучалін у віснику «Здоровий спосіб життя» 2003 року видання, №9 (237). Чи став коронавірус агресивнішим?

Із історії виникнення атипової пневмонії, під час в’єтнамської війни в Індокитаї були виявлені ознаки атипової пневмонії серед солдатів. Тобто проблема атипової пневмонії була і залишається актуальною, до якої легковажно ставитися злочинно.

В останні два десятки років вчені почали відкривати невідомі раніше збудники пневмонії: в Ростові і Астрахані виявили вірус Західного Нілу, який сприяв проявам симптомів геморагічної лихоманки. Коли такий же спалах стався в Нью-Йорку, вважали, що переносниками вірусу тоді були ворони.

У листопаді минулого року в західних провінціях Китаю, в Гонконзі, В’єтнамі, Сінгапурі з’явилися ознаки атипової пневмонії, які привернули увагу лікарів. Раніше саме в цій географічній зоні були описані спалахи мікоплазменної пневмонії. Там взагалі дуже високий рівень захворювань на бронхіальну астму – нею страждає понад 15% населення. Присутні й інші легеневі хвороби. Тобто зовсім не випадково, що саме в цьому регіоні виникла проблема нової легеневої інфекції. Тепер питання: наскільки нова ця інфекція?

У 1997-1999 роках були описані спорадичні випадки захворювань, які сьогодні трактуються як «тяжкий гострий респіраторний синдром»-ТГРС. Тяжкий – тому що у хвороби зазвичай поганий прогноз; гострий – починається гостро, як грип; респіраторний – тому що порушені дихальні шляхи. Додавання терміну «синдром» мається на увазі, що людина може загинути не через пневмонію, а від легеневого шоку. Звідси офіційна назва цієї хвороби, затверджена Всесвітньою організацією охорони здоров’я і Американським інститутом з контролю за інфекційними захворюваннями SARS, тобто ТГРС.

Вдалося з’ясувати, що випадки пневмоній, які були зареєстровані в 1997-1999 роках, викликані коронавірусом. І цей же вірус став причиною виникнення атипової пневмонії. Від нього загинув один з вірусологів, представник ВООЗ італієць Карло Урбані, помер також професор-патологоанатом з Китаю, який проводив розтин загиблого від ТГРС жителя В’єтнаму. Але раніше припускали, що людина від людини заразитися не може. Ці дві смерті змусили переглянути таку точку зору. У той же час дружини, брати, сестри, що зазвичай знаходяться поруч з хворими рідними, не захворіли. Тобто недуга вражає тих, хто знаходиться в дуже тісному контакті з хворим, а це лікарі, медичні сестри, технічний персонал – всі ті, хто проводить певні маніпуляції з інфікованим пацієнтом. Фактор ризику при такому «спілкуванні» досить високий, що підтверджує ця сумна практика.

Слід сказати, що вчені зі світовими іменами зайнялися пошуками вірусу невідомої хвороби. У Німеччині, Канаді, Франції, Гонконгу працюють потужні групи вірусологів. Вже найперші аналізи переконали в тому, що «діє» сімейство параміковірусів. Сюди відносять: вірус кору, вірус паротиту і так далі. Пізніше з’явилася інформація, що пневмонію викликає голландський вірус метапневмонії, а на початку квітня вчені остаточно зупинилися на тому, що більш ніж у 40% атипову пневмонію викликає коронавірус.

Практично кожна людина протягом свого життя хворіла на цю вірусну інфекцією. Виділено дві групи – риновірус і коронавірус. Людина стикається з ними особливо у вересні-жовтні, коли повертається після відпустки додому. З’являється нежить, болить горло.

Левова частка – до 60% інфекцій верхніх дихальних шляхів – викликається коронавірусом. При цьому ніколи раніше він не проникав в нижні відділи дихальних шляхів. Так що ж сталося з ним, чому він змінив свій тропізм і став більш агресивним? На ці питання ще належить дати відповіді. Вважають, що винні домашні тварини, райони, де сильно розвинена агропромислова індустрія, де розводять курчат, курей, свиней.

Початок хвороби нагадує грип: висока температура і як наслідок – швидке розмноження вірусу в організмі. Болить голова, болить шкіра, м’язи, неможливо доторкнутися до тіла – все болить! Подібний стан відбувається протягом перших двох днів захворювання. Не треба забувати ще про інкубаційний період – від 2-х до 10 днів. Причому, якщо людина інфікується від людини, інкубаційний період короткий, всього 2-3 дні; якщо від тварини – до 10 днів. Температура 38-39 градусів – сигнал тривожний. А якщо ніякі жарознижуючі засоби не діють на температуру, звертайтеся до лікаря!

Другий етап – це етап початкових проявів хвороби – сухий докучливий кашель (хворий не може відкашлятися, кашель порушує сон). Якщо далі події розвиваються за драматичним варіантом, спостерігається висока температура, непродуктивний кашель, приєднується задишка, яка наростає. Через що людина задихається, не може повноцінно відпочити і навіть посидіти спокійно в кріслі. Ліки, які мали б зняти задишку, не допомагають. Ось це і є критичним моментом перебігу хвороби.

Слідом за цим з’являються ускладнення, що навіть загрожують життю хворого. Таким є етап розвитку шоку легень, коли порушується основна функція органу – забезпечення газообміну. Допомогти може штучна вентиляція легень, спеціальні лікарські засоби.

Сьогодні вже відпрацьована долікарська медична допомога і всі карантинні заходи. Лікарям та медперсоналу рекомендовано працювати в рукавичках, масці, бахілах, знімному халаті, окулярах. Не дивуйтеся, але є повідомлення, що вірус може передаватися і через слизову оболонку ока, тому окуляри – необхідний захід безпеки.

Які ліки допомагають цим хворим? Є антивірусний препарат Ribavirin, хто застосовував його на ранніх стадіях хвороби, отримав хороший результат. При задишці може допомогти рибавірин в поєднанні з преднізолоном або дексазоном, від антибіотиків і сульфаніламідних препаратів в даному випадку користі не буде.

Тобто історія з ТГРС повинна навчити суспільство, що треба серйозно ставитися до такої хвороби, як пневмонія. Відомо, що у дітей до першого року життя, а також у літніх людей пневмонія часто є причиною смерті. Слід пам’ятати, що від пневмонії померли відомі люди, серед яких 86-річний академік Іван Петрович Павлов. Так, був період, коли пневмонія віддала «пальму першості» туберкульозу, від якого померли А. Чехов, Ф. Шопен. Сьогодні Україна, на жаль, серед лідерів за поширенням туберкульозу. За словами керівника бюро ВООЗ в Україні Кіз де Йонкера, лише близько 60% хворих успішно завершують курс лікування, так що проблема залишається. Так само, як і проблема пневмонії. Ну, а що стосується ТГРС, або атипової пневмонії… Складно визначити терміни, коли вона переступить межі, але що це може статися, у фахівців не викликає сумнівів.

Вважаємо, що цієї інформації достатньо, щоб посіяти серед наших читачів не паніку, а відчуття інстинкту самозбереження.

Джерело

Залишити відповідь