Про мікроби в хмарах Венери

Про мікроби в хмарах Венери
Поверхня Венери - це пекельний пейзаж. Однак в деяких шарах її хмар може зберігатися дивно сприятлива температура і тиск. Дослідники виявили гіпотетичний життєвий цикл мікробів, які могли б жити в цих хмарах.

Венеру з її хмарами сірчаної кислоти і пекельними температурами на поверхні часто ігнорують як потенційне місце для життя. Але деякі вчені-планетологи припустили, що в нижніх шарах хмар атмосфери цієї планети мікроби можуть вижити. І це може пояснити таємничі атмосферні явища на Венері. Розглянуті хмарні шари, що розташовані на висоті від 48 до 60 кілометрів над задушливою поверхнею Венери, і там, можливо, не тільки є прийнятна температура, а й поживні речовини і навіть трохи води, розчиненої в краплях сірчаної кислоти.

Поверхня Венери – це пекельний пейзаж. Однак в деяких шарах її хмар дивно сприятлива температура і тиск. Дослідники виявили гіпотетичний життєвий цикл мікробів, що вижили б в цих хмарах.

Тепер команда під керівництвом Сари Сігер, астрофізика з Массачусетського технологічного інституту (MIT), пропонує гіпотетичний життєвий цикл того, як мікроби можуть вижити в атмосфері Венери. Дослідники стверджують, що вони першими висунули гіпотезу про специфічний механізм, за допомогою якого організми можуть виживати в шарах хмар, а не піддаватися знищенню під впливом вогненних умов на поверхні. Команда описує, як мікроби Венери можуть переміщатися по різним шарам атмосфери і виживати в самих екстремальних умовах, переходячи в сплячий стан.

Чи є життя на Венері? Мікроби, що переносяться хмарами, не є чимось безпрецедентним в Сонячній системі. На нашій Землі також є те, що ми називаємо повітряною біосферою. Мікроби з Землі піднімаються вгору і літають навколо. Вони потрапляють всередину крапель дощових хмар, і вітер розносить їх через цілі континенти і океани. Згодом краплі води, які містять мікроби в атмосфері Землі, конденсуються, стаючи більше і важче. І в кінці кінців вони падають на поверхню. Але падіння з хмар Венери майже напевне буде смертельним для будь-яких мікробів, оскільки температура поверхні планети досягає більше 860 градусів за Фаренгейтом (460 за Цельсієм).

Про мікроби в хмарах Венери
Венера повністю оповита хмарами. Середній і нижній шари хмар мають температуру і тиск, які напрочуд сприятливі для життя.

Гіпотеза вчених полягає в тому, що життя на Венері може існувати в метаболічно активному стані в нижньому хмарному шарі в краплях хмар сірчаної кислоти. Протягом декількох місяців краплі можуть рости, як краплі води на Землі. Зрештою, стають досить великими, щоб «пролитися дощем» на поверхню планети з нижніх хмар. А це значить, що вони впадуть нижче, де температура досягає вже 77-187 ° С.

На цьому етапі бактерії можуть припинити метаболізм і перейти до захищеного станом анабіозу – в захисний стан спокою, щоб пережити сильну спеку і зневоднення. Ці сплячі мікроби, які дослідники називають спорами, можуть потім зберігатися в підвішеному стані в нижньому шарі димки Венери. Але вони не залишаються там назавжди.

Як мікроби живуть на Венері? Зрештою, висхідні потоки атмосфери Венери повернуть спори назад в шари помірних хмар планети, де вони знову наситяться водою і повернуться до активного стану.

Про мікроби в хмарах Венери
Пропонований життєвий цикл мікробів, що вижили в кислотних хмарах Венери, показаний на цій ілюстрації. (1) Зневоднені мікроби виживають у вегетативному стані в нижньому шарі димки Венери. (2) Спори, що піднімаються з висхідним потоком в нижній шар хмар. (3) Після контакту з рідиною спори стають метаболічно активними. (4) Ці мікроби діляться, і краплі ростуть. (5) Краплі виростають достатньо великими, щоб опуститися вниз, де в результаті дії більш більш високих температур відбувається випаровування, що спонукає мікроби трансформуватися в спори, які залишаються в нижньому шарі димки.

Припущення, що мікроби Венери можуть входити в стан спокою, щоб вижити в суворих умовах, має підтвердження і на Землі. Крихітні тихоходки, які прославилися тим, що використовували подібну стратегію, щоб пережити заморожування, опромінення і навіть космічний вакуум.

Як знайти життя на Венері? Одним з можливих підходів до пошуку життя в хмарах Венери може бути політ зонда, який пройде через нижні шари атмосфери і збере зразки. Потім їх можна було б оцінити, щоб побачити, чи містять вони будь-які органічні молекули.

Якщо органічні речовини будуть виявлені, дослідники зможуть розробити місію, при якій зразки хмар Венери повернуться назад на Землю для аналізу за допомогою більш складних інструментів. Така місія була б недешевою, але могла б стати важливою в освоєнні космосу і в пошуках позаземного життя.

Розуміння того, як позаземні організми можуть функціонувати в неземному середовищі, дуже важливо для пошуку життя на інших планетах. Не треба також забувати, що хмарний шар Венери набагато більш кислий, ніж будь-яке середовище на Землі. І ДНК, РНК, цукор і білок, необхідні для життя на Землі, руйнуються сірчаною кислотою.

Тому, якщо на Венері існують мікроби – активні або недіючі – вони майже гарантовано будуть інопланетного походження.