Про повітряно-реактивний двигун SABRE

Про повітряно-реактивний двигун SABRE
Масив тонких скручених труб повітряно-реактивного двигуна SABRE

Розробка інноваційного гібридного гіперзвукового повітряно-реактивного двигуна SABRE (Synergetic Air-Breathing Rocket Engine) від британської компанії Reaction Engines, який зможе ефективно працювати як в атмосфері, так і в умовах космічного вакууму, перейшла в нову фазу виробництва.

Нещодавно компанія змогла успішно захистити ескізний проект двигуна в Європейському та Британському космічних агентствах Великобританії. Як повідомляється на сайті ЄКА, тепер в найближчі 18 місяців розробники проведуть випробування окремих вузлів нової силової установки.

Про повітряно-реактивний двигун SABRE
Проект інноваційного повітряно-реактивного двигуна SABRE

Зокрема, в найближчі місяці в новому будинку, що будується в новому дослідному центрі в британському Бакінгемширі повинні відбутися перші випробування демонстратора газогенератора силової установки, що працює на атмосферному повітрі та рідкому водні.

Ескізне проектування є одним з перших етапів в програмі розробки будь-якої техніки. На цьому етапі конструктори визначають можливий зовнішній вигляд техніки, основні функції, технології, які можуть бути в ній використані, попередні конструкторські рішення.

Особливість нової силової установки полягає в використанні революційної камери попереднього охолодження, ескізна робота над якою почалася більше 10 років тому. Система попереднього охолодження використовує масив тонких скручених труб, заповнених рідким воднем.

Така конструкція дозволяє охолодити повітряний потік, що надходить у фронтальні повітрозабірники з 1000 градусів до -150 градусів Цельсія за 1/1000 секунди, після чого він потрапляє в двигун. У нормальних умовах це може викликати утворення конденсату в повітрі з наступним обмерзанням двигуна, але виробники знайшли спосіб уникнути цього.

Про повітряно-реактивний двигун SABRE
Схема гібридного повітряно-реактивного двигуна SABRE

На старті і при розгоні SABRE буде працювати як і звичайний прямоточний реактивний двигун на атмосферному повітрі та рідкому водні. На цьому етапі повітря подається в газогенератор по обвідних заборниках повітря, що йде навколо системи подачі палива і окислювача. При досягненні швидкості в 5 Махів (5966 км/годину) двигун SABRE переходить в ракетний режим, в якому повітроводи перекриваються, а в якості окислювача використовується вже рідкий кисень. У ракетному режимі двигун зможе забезпечити розгін до швидкості в 25 Махів.

Про повітряно-реактивний двигун SABRE
Художнє уявлення: багаторазові, дешевші в експлуатації в порівнянні зі звичайними ракетами космоплани на базі гібридних повітряно-реактивних двигунів SABRE

Фінансову підтримку розробки проекту інноваційного двигуна SABRE здійснюють компанії Rolls-Royce і Boeing. Також свій фінансовий внесок внесли ЄКА (10 мільйонів євро) і Британське космічне агентство (50 мільйонів євро). Раніше повідомлялося, що випробування повністю зібраної силової установки відбудеться в 2020-2021 році.

Залишити коментар