Про раптові повені озер Ісландії

Про раптові повені озер Ісландії
Таємниця розливу льодовикових озер в Ісландії

Розкрито таємницю раптових повеней льодовикових озер Ісландії. Ці повені можуть впливати на рух деяких льодовиків.

Раптова непередбачувана повінь (ісландською це явище називається jokulhlaups) відбувається через викид з-під льодовика великої кількості води, перемішаної з багатометровими шматками льоду.

Природне явище, яке іноді нагадує вибух, характерне для Ісландії та інших місць, де в зонах підвищеної геотермальної активності утворюються льодовики. Основа льодовика стикається з гірською породою, що підігрівається за рахунок вулканічної активності в надрах під льодом. Це призводить до формування закритих підльодовикових озер.

У 2015 році група вчених з Гавайського університету досліджувала мікроорганізми в одному з таких льодовикових озер Ісландії, для чого довелося пробурити свердловину. Збираючи зразки через свердловину команда науковців помітила сильний спадний потік води, що рухався по свердловині в озеро. Через кілька днів в цьому регіоні сталася повінь, а саме озеро повністю зникло.

Виявилося, що під час буріння сталося випадкове з’єднання малої водойми з озером. Вчені з’ясували, що над озерами, що знаходяться в основі льодовика, можуть бути дрібніші водойми, що підживлюються під час літнього танення. Якщо таку водойму гідравлічно пов’язати з озером, то тиск в озері зростає і вода розтікається під льодовиком, вириваючись назовні і виносячи з собою шматки льоду і фрагменти гірської породи.

В даний час фахівці з Ісландії зайняті більш детальним вивченням цього явища методом ехо-радіозондування за допомогою спеціального радара.