Про ріпку

Про ріпку
Ріпка

Овочева культура ріпа відома з давніх часів. Численні сорти ріпи розрізняються за розміром, формою, забарвленням коренеплодів. На сьогодні популярні три сорти: Петровська 1-середньостигла, з тривалістю вегетаційного періоду 70-80 днів, коренеплід сплощений, колір м’якоті жовтий; Міланська – коренеплід фіолетовий, корнеплід сплощений, колір м’якоті білий; Травнева біла – ранній сорт, придатний для літнього вживання, коренеплід округло-сплощений, білий.

Ріпа не вимоглива до тепла. Її насіння проростає при температурі 2-3 °C. Молода рослина може переносити заморозки до -2 °C, доросла рослина – до -5 °C. Оптимальна температура для росту і розвитку рослин 15-18 °C.

Ця культура любить світло, вологу, добре росте при достатній і рівномірній вологості ґрунту і повітря. У посушливий час ріпку необхідно поливати, на сухому ґрунті коренеплоди виходять дрібні і грубі. Для успішного вирощування ріпи потрібні родючі легко суглинні і супіщані ґрунти з нейтральною або слабокислою реакцією середовища.

Під ріпу не можна вносити свіжий гній і великі дози азоту. Збільшення останніх сприяє зайвому розвитку листя, погіршує смакові якості коренеплодів, викликає утворення пустот. Різко знижується врожай і якість ріпи через внесення хлорвмісних добрив. На кислих ґрунтах вона розвивається слабо, тому такі ділянки повинні бути провапновані.

У сівозміні ріпу розміщують після культур, під які (за 2-3 роки до посіву ріпи) вносили органічні добрива. Кращі попередники для неї – цибуля, картопля, огірки, помідори. Перед посівом на 1 м2 в ґрунт вносять 15-20 г селітри і по 30 г калійної солі і суперфосфату. На зростання, врожайність і стійкість рослин до хвороб хорошу дію надає деревна зола. Золу вносять при перекопуванні ділянки по 100-150 г/м2.

Висівають ріпу в 2 терміни: ранньою весною в кінці квітня – на початку травня (для літнього споживання коренеплодів) і в кінці червня – на початку липня (для зимового зберігання). Перед посівом насіння намочують на 30 хвилин у гарячій воді (45-50 °C), потім висівають у рядки, відстань між якими 35-40 см. Глибина загортання насіння 1-1,5 см, норма висіву – 0,2-0,3 г на 1 м2. Для рівномірного розподілу насіння при висіву змішують з піском (1:5).

Для захисту сходів від пошкодження хрестоцвітими блохами на 3-4-й день після посіву ділянку обпилюють вапном дрібного помелу або золою. У фазі сім’ядольних листочків проводять перше проріджування, залишаючи сходи на відстані 3-4 см один від одного. Через 8-10 днів необхідно провести повторне проріджування, доводячи відстань між рослинами до 10-15 см.

Протягом літа ґрунт підтримують у рихлому і чистому від бур’янів стані, при необхідності поливають.

Влітку ріпу прибирають вибірково, у міру дозрівання, коли коренеплоди досягають діаметра 5-9 см.

Осінню прибирання коренеплодів проводять за один раз до настання заморозків. Їх витягують обережно, щоб не пошкодити шкірку. Зберігають коренеплоди в підвалі, пересипаючи піском, при температурі 0-1 °C і з вологістю повітря до 95%.

Коренеплоди ріпи відрізняються великим набором біологічно активних речовин. Вони містять 0,8-2% білка, 2,5-7% цукрів, 1,4-2,1% клітковини, 0,3-1,7% крохмалю, 0,2% органічних кислот, фітонциди, антоціани, фосфотіди, жирні кислоти та ін. Вони багаті на вітамін C (від 20 до 65 мг%), крім того, в них міститься в невеликій кількості B1, B2, B3, B6, P, PP, а також калій, магній і фосфор.

Коренеплоди і сік ріпи мають заспокійливу, обволікуючу, відхаркувальну, легку проносну і сечогінну, протизапальну і антисептичну властивість. У сирому вигляді ріпу застосовують при запорах. Завдяки наявності великої кількості клітковини і пектинових речовин ріпа здатна зв’язувати і виводити з організму людини солі важких металів, у тому числі радіоактивних елементів.

Відвар коренеплоду на воді застосовується при сильному кашлі, гострому ларингіті, втраті голосу, при простудних захворюваннях, бронхіальній астмі і т. д. Також з ріпи можна приготувати значну кількість страв, завдяки яким організм збагатиться потрібними мікроелементами і вітамінами.

Див. також: Страви з ріпи (кілька корисних рецептів)

Залишити коментар