Про розміри зниклого континенту

Про розміри зниклого континенту
Вчені з Канади уточнили розмір зниклого континенту за допомогою алмазів.

Вчені з Університету Британської Колумбії (Канада) знайшли серед гірської породи, що містить алмази, залишки давньої кори, завдяки чому вдалося уточнити розміри континенту, який існував 150 млн років тому. Про знахідку вчені розповіли в Науковому віснику університету UBC Science.

Про розміри зниклого континенту
Коріння кімберлітових тіл занурюються далеко в глиб Землі і завдяки особливому геологічному положенню кімберліти виносять на поверхню уламки глибинних порід, що складають земні надра, недоступні для прямих спостережень.

Науковці аналізували алмазоносний кімберліт (гірську породу), який було знайдено на Баффіновій Землі (найбільший острів Канади). В канадському кімберліті виявили залишки Північноамериканського кратона — континенту, який 150 млн років тому розколовся на частини.

Вчені порівняли мінеральний склад гірської породи зі складом інших відомих фрагментів кратона і встановили приналежність знайденого фрагменту земної кори до стародавнього континенту.

«Для дослідників кімберліти — це наче підземні ракети, що підбирають пасажирів на своєму шляху до земної поверхні. Пасажирами в цьому випадку є тверді шматки гірської породи, які містять купу цікавих подробиць про мінливі події, що відбувалися в глибоких шарах нашої планети», — пояснює геологиня Університету Британської Колумбії Мері Ковальова.

Тобто науковці з’ясували, що Північно-Американський кратон простягався значно далі, ніж вважалося раніше. Нова знахідка показує, що розміри старого континенту десь на 10% більші, ніж було прийнято вважати.

«Наші знання в буквальному й переносному сенсі поглибилися», — додає Ковальова.

Північно-Американський кратон, який також називають Канадською платформою, нині формує основу Північноамериканського континенту, а також Гренландії та Шотландії.