Про секрет «найсмачнішої» радянської згущенки

Одним з найулюбленіших міфів фанатів СРСР є вигадки про найякісніші натуральні радянські продукти – мовляв, тільки в СРСР знали неймовірний секрет, за допомогою якого можна було виробляти найкращі в світі продукти.

Окремим мемом є також «найкраще в світі радянське морозиво» – нібито капіталісти приїжджали в Країну Рад тільки для того, щоб спробувати його, а насправді радянське морозиво не було ніяким «радянським» – а цілком і повністю (разом з рецептом і верстатами для виробництва) було привезено із США.

Тепер останнім часом любителі СРСР переключилися з морозива на згущене молоко – мовляв, радянське згущене молоко – це унікальний продукт, якого більше ніде немає. Буцімто це унікальна технологія, згущеним молоком харчувався в польоті Гагарін та інше. «А пам’ятаєте смак оладок з того згущеного молока? Добре жилося в СРСР!» – скрикують фанати Союзу на різних форумах і в коментарях.

В радянського згущеного молока і справді був один секрет – про який в сьогоднішній розповіді.

Головний секрет радянського згущеного молока полягав у тому, що рецепт виготовлення цих солодощів не був радянським. Займалися приготуванням згущеного молока задовго до появи СРСР. Рецепт згущеного з цукром молока винайшов і записав паризький кондитер і виноторговець Ніколя Франсуа Аппер, який створив ще кілька видів консервованих продуктів, в тому числі і концентроване молоко. Аппер навіть написав книгу «Мистецтво консервування рослинних і тваринних субстанцій на довголітній період».

Пізніше, в середині XIX ст., американський промисловець Гейл Борден відкрив спосіб вакуумного згущення молока, і в 1858 році розпочав промислове виробництво консервованого згущеного молока з цукром. Всього Борден випускав по 300 000 галонів згущеного молока за рік (галон – міра рідких і сипучих речовин, що дорівнює в Англії 4,5 л, в США – 3,7 л для рідких речовин і 4,4 л для сипучих). Ці солодкі консерви масово використовували для харчування солдатів в часи Громадянської війни в Америці (1861-1865 роки).

Про секрет «найсмачнішої» радянської згущенки
Приблизно так виглядало виробництво згущеного молока в ті часи

В Російській імперії виробництвом згущеного молока зайнялися в кінці XIX століття – в 1881 році був відкритий невеликий завод по виробництву згущеного молока. Але ця продукція спочатку не дуже користувалася популярністю. І тільки на початку російсько-японської війни з’явилося згущене молоко в біло-синіх металевих банках. Його виробляли на кондитерських фабриках. Цікаво, що з приходом до влади більшовиків технологія була повністю втрачена як «непотрібний буржуазний забобон».

Потім рецепт «найсмачнішого радянського» згущеного молока привіз із США той самий Анастас Мікоян, який в 1936 році був в США з діловим турне і приїхав звідти в СРСР з цілою купою різних технологій – від «найсмачнішого у світі радянського» морозива до промислового виробництва котлет. Ось і весь секрет – «найкраще в світі радянське згущене молоко» виготовляли в СРСР на привезеному покупному устаткуванні, а американський рецепт переписали під виглядом «радянського ГОСТу».

Взагалі-то згущене молоко – це досить дешевий і некорисний спосіб наповнення організму вуглеводами, який найчастіше використовується там, де під рукою немає нічого більш корисного, наприклад, якісного шоколаду. І те, що в СРСР цей продукт вважався надто смачним і «елітними ласощами», ще раз доводить всю убогість радянського життя…

Чи їсте ви згущене молоко і якому саме віддаєте перевагу?

Джерело