Про тривимірну карту геному людини

Геном – біологічна спадкова інформація в клітині організму, необхідна для його побудови та підтримки. Більшість геномів, в тому числі геном людини і геноми всіх інших клітинних форм життя, побудовані з ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота), проте деякі віруси мають геноми з РНК (рибонуклеїнова кислота).

Вже не перший рік вчені з усього світу займаються вивченням геному. Зроблені значні успіхи в його розшифровці, проте детальну тривимірну карту геному вдалося скласти лише тепер. Причому зробити це допоміг звичайний хрін, який росте практично повсюдно.

Про створення карти геному повідомляє видання Journal of Cell Biology. За дослідження відповідають американські молекулярні біологи з університету Іллінойсу. Їм вперше в історії вдалося отримати детальну тривимірну карту геному, яка дозволяє побачити всередині ядра живої клітини всі відомі гени і ділянки ДНК. Причому призначення деяких з них вчені поки що не можуть зрозуміти.

Як заявив один з авторів роботи: «На даний момент досить складно розібратися в розташуванні ДНК в ядрі клітини, але при цьому можна з упевненістю сказати, що навіть невеликі зрушення хромосом в ту чи іншу сторону можуть істотно впливати на рівень активності самих різних генів. Річ у тому, що в «спокійному» стані хромосоми представляють собою клубок з тісно переплетених ниток і головне питання полягає в тому, як розташовані всередині цього клубка різні гени, які відповідають за функціонування всього організму».

Для створення карти вчені використовували кулясті структури РНК і білків, які ще називають спеклами (ядерні тільця, що регулюють сплайсинг – процес вирізання і з’єднання певних нуклеотидних послідовностей з молекули РНК), які можуть накопичувати фермент пероксидазу хрону. Цей елемент був обраний не просто так – він може підсвічувати нитки хромосом і виділяти окремі гени. Так експертипозначивши окремі гени, дізналися розташування. При цьому інтенсивність світіння зменшувалася з віддаленням від центру поширення ферменту.

Залишити відповідь