Про згасання зірки Бетельгейзе і можливий вибух світила

Про згасання зірки Бетельгейзе і можливий вибух світила
За рік зірка втратила до 36 відсотків своєї яскравості (порівняльне фото ESO).

Зірка Бетельгейзе – червоний надгігант із сузір’я Оріона, відома астрономам як опорне світило, за останній рік помітно потьмяніла. Чи пов’язано це з тим, що в майбутньому в результаті вибуху вона перетвориться на наднову зірку чи ні, поки що невідомо. Але команда дослідників з бельгійського Левенського католицького університету (KU Leuven) отримала за допомогою телескопа VLT в Чилі зображення зірки, на яких видно деякі уточнення з приводу її затемнення. Завідувач Відділом фізики і еволюції зірок Інституту астрономії РАН, професор РАН Дмитро Вібе дає пояснення з цього приводу.

Зірка Бетельгейзе інтенсивно втрачає газ з атмосфери. Астрономи припускають, що протягом найближчих 100 тисячі років зірка може вибухнути і перетворитися на наднову. Це теоретично з однаковою ймовірністю може трапитися і завтра, і через тисячу років, і через 100 тисяч років. До недавнього часу вчені припускали, що деякі затемнення зірки якраз і вказують на наближення моменту вибуху.

Як повідомляє EurekAlert, бельгійським вченим вдалося отримати найкращі знімки Бетельгейзе в січні 2019 року і в грудні 2019 року. Висновок: за рік зірка втратила до 36 відсотків своєї яскравості.

Вчені розглядають два сценарії, в результаті чого це могло статися: охолодження поверхні через виняткову зоряну активність або через викид пилу.

– Що пророкує вибух?

– Цілком імовірно, що він відбувається, коли в ядрі зірки вичерпуються запаси термоядерного палива. Оскільки «піч» згасає, її центральна частина починає остигати, а разом з цим втрачається і опір гравітації. Речовина починає спадати в центр. Але ця подія зазвичай починається поблизу центру зірки, а ті темні хмари, що ми спостерігаємо на знімках, виконаних за допомогою телескопа VLT, знаходяться в декількох сотнях кілометрів від неї.

– Зміна зовнішнього вигляду зірки перед спалахом – це обов’язкова умова?

– Немає ніяких обов’язкових умов, принаймні поки що вони нам не відомі. Розмови про потемніння перед вибухом – це лише припущення.

– Ця подія може відбутися протягом найближчих 100 тисяч років, а може і завтра?

– Теоретично, Бетельгейзе вже могла вибухнути, адже те, що ми сьогодні бачимо, це її «портрет» 600-річної давнини (стільки йде світло від зірки до Землі). Якщо, припустимо, вибух стався 600 років тому, то спалах ми побачимо завтра.

– І що ми побачимо?

– Можливо, повториться історія 1054 року, коли на небі спалахнула досить яскрава наднова зірка в сузір’ї Тельця, яку видно було навіть вдень. Китайські астрономи назвали її Гостя. Але якщо вибухне Бетельгейзе, вона буде значно яскравіше, адже розташована ближче до нас, ніж Гостя. По яскравості наднова буде як Місяць, а за розмірами трохи поступиться нашому супутнику. Тобто її буде видно неозброєним оком. Пройде кілька місяців, перш ніж вона почне тьмяніти і пропадати з поля зору, а нам доведеться перемальовувати карти зоряного неба, тому що на них вже не буде однієї з найяскравіших опорних зірок.

– Зараз на небі є наднові, за якими ще спостерігають астрономи?

– За допомогою телескопа ми до сих пір бачимо залишок наднової 1987 року в Великій Магеллановій хмарі.

– Де і коли найкраще можна буде спостерігати наднову Бетельгейзе?

– Зазвичай сузір’я Оріона переміщається. Для нашої країни воно є зимовим, тому видно його найкраще в січні, лютому і березні.