Категорії
Різне

Профілактика випадіння волосся

Волосся – це один зі своєрідних індикаторів загального стану організму. Більшість людей починають замислюватися над профілактикою облисіння, тільки втративши досить велику кількість свого волосся. Але втрата волосся часто може бути однією з перших ознак внутрішньої патології, отруєння або нестачі необхідних речовин.

Ріст волосся поділяють на три фази: фаза безпосереднього зростання, проміжна фаза і фаза відпочинку. Саме на останній стадії відбувається випадіння волосся. Поки одне волосся росте, інше відпочиває, завдяки чому волосяний покрив зберігається постійно.

Випадіння волосся найчастіше пов’язане з порушеннями в життєвому циклі волосяних фолікулів. Ці порушення можуть бути обумовлені зовнішніми або генетичними механізмами. Волосяний фолікул – динамічна структура, дуже чутлива до зовнішніх змін. Швидкість, з якою протікає кожен цикл волосяного фолікула, залежить від різних чинників (гормонів, поживних речовин, токсинів, біологічно активних молекул). Вважають, що профілактики для спадково обумовленого облисіння (андрогенетичної алопеції) не існує. Випадінню же, спровокованому зовнішніми причинами, можна запобігти, що потребує значно менших зусиль, ніж потім саме лікування.

Принципи профілактики включать:

1. Збалансоване харчування і здоровий спосіб життя. Людський волос на 78% складається з білка альфа-кератину, збагаченого мікроелементами і вітамінами, на 15% з води і на 6% з ліпідів. Залізо, кальцій, цинк і вітамін В зберігають волосся від випадіння і підтримують нормальний цикл росту, а недостатність цих елементів є частою причиною втрати волосся.

Для дозрівання і нормального функціонування клітин волосяного фолікула потрібна велика кількість заліза. Проблема прихованого залізодефіциту залишається актуальною серед дорослого населення – насичення залізом може бути достатнім для еритропоезу і синтезу гемоглобіну, проте вже низьким для багатьох інших біологічних процесів. Одноманітна їжа і захворювання шлунково-кишкового тракту з порушеннями всмоктування є частими причинами залізодефіциту і, як наслідок, втрати волосся аж до облисіння. Важливо розуміти, що різке схуднення (втрата ваги понад 20 кг), ожиріння, незбалансована дієта можуть негативно вплинути на баланс зростання і випадіння волосся. Адекватна дієта забезпечить повноцінне надходження в організм речовин, що беруть участь в побудові структур волосяного фолікула.

Правильна гігієна шкіри голови. Не менш важливим фактором для пишної шевелюри є правильний догляд за шкірою голови. Надлишок шкірного сала в зоні скальпа сприяє розмноженню дріжджових грибків, що розщеплюють його до жирних кислот, через що відбувається подразнення клітин шкіри голови. Запальний процес на шкірі голови може сприяти випадінню волосся, тому своєчасна гігієна з метою вимивання надлишків шкірного сала є дуже важливою профілактичною мірою, що підтримує здоровий стан зони скальпа.

Існує думка, що часте миття голови може стати причиною втрати волосся у осіб, що мають схильність до облисіння. Це не відповідає дійсності. Шкіра голови, як і будь-яка інша ділянка шкірного покриву, вимагає ретельної гігієни. Кожна волосина має велику сальну залозу, тому щодня в цій зоні виділяється значна кількість себума (шкірного сала). Волосся, що випадає при митті, по суті представляє собою вже мертві структури, які випали б незалежно від миття. Застосування бальзамів і кондиціонерів для стрижнів волосся є дуже важливим для збалансування негативного заряду шампуню і підтримки здорової структури волосяного фолікула.

Облік супутніх чинників. Третій принцип очевидний, але, тим не менш, часто упускається. Слід уникати факторів, які шкідливо діють на волосся. Надмірне стягування волосся в хвіст або пучок може порушити їх зростання при тривалому носінні такої зачіски. Будь-які хімічні агенти негативно впливають на структуру волосся. Грубе розчісування і розтирання травмує вологе волосся і може привести до випадіння і обламування. Використання фена також ушкоджує фолікули, оскільки крім волосся сушить шкіру і її структури. Чергування з природною сушкою дозволить обмежити цей негативний фактор.

Залишити відповідь