Прокинувся вулкан Фаградалсф’яль

Прокинувся вулкан Фаградалсф'яль
«Я бачу, що світиться червоне небо зі свого вікна», - сказала агентству Рейтер Раннвейг Гудмундсдоттир, мешканка міста Гріндавік, що в восьми кілометрах від вулкана. «Тут всі сідають в машини, щоб під'їхати туди», - додала вона.

Біля Рейк’явіка розпочалося виверження вулкана Фаградалсф’яль (що в 30 км на північний захід від столиці Ісландії), про що повідомило метеорологічне управління країни.

Виверження Фаградалсф’яля, що на півострові Рейкьянес (південний захід Ісландії), розпочалося в п’ятницю о 20:45 за місцевим часом після багатотисячної серії маленьких землетрусів, що останніми тижнями відбувалися в цьому районі. За повідомленнями ЗМІ, на даному етапі виверження є невеликим – лава повільно тече на південний захід, потоки лави незначні.

Прокинувся вулкан Фаградалсф'яль
Співачка Бьорк опублікувала фотографію у себе в Instagram, пояснивши, що поруч з вулканом відбувалися зйомки кліпу. «В 30 хвилинах від мого будинку», – написала вона, закликавши насолоджуватися теплом.

Виверження не становить безпосередньої небезпеки для жителів Гріндавіку або важливої ​​інфраструктури, повідомило метеорологічне управління. Проте метеорологи попереджають населення про загрозу зсувів.

Також очікується забруднення повітря вулканічним газом. Людей просять закрити вікна, залишатися вдома і ні за яких обставин не наближатися до місця виверження. Прогноз погоди передбачає сильний вітер і опади, що знизить вплив можливого забруднення. Зараз фахівці оцінюють обсяг викидів діоксиду сірки (SO₂).

З борту вертольоту берегової охорони, що був відправлений для обстеження місцевості, зроблені перші фото лави після виверження. За попередніми даними, довжина вулканічної тріщини близько 500 метрів.

Прокинувся вулкан Фаградалсф'яль
Зниження психоделії в InSAR, зменшення землетрусу і GPS-руху. Всі сигнали вказують на повільний приплив магми в дамбу.

За кілька годин до виверження в 1,2 км від Фаградалсф’яля був зафіксований землетрус магнітудою 3,1 бала. У четвер вранці в цьому регіоні було близько 400 землетрусів, зазначає CNN, посилаючись на метеорологічне агентство.

За останні чотири тижні в цьому районі зареєстрували понад 40 тисяч невеликих землетрусів, пише Рейтер (для порівняння, з 2014 року щорічно тут відбувалось 1-3 тис землетрусів).

Ісландія часто відчуває підземні поштовхи, оскільки розташована між двома тектонічними плитами. У 2010 році через виверження вулкана Ейяфьятлайокудль в Ісландії зупинилося повітряне сполучення по всій Європі. Сотні ісландців тоді були змушені покинути свої будинки.

Очікується, що виверження Фаградалсф’яля не призведе до викидів великої кількості попелу. Міжнародний аеропорт Рейк’явіка після початку виверження не закритий. Авіакомпанії самі повинні вирішити, чи продовжать вони польоти, повідомило метеорологічне управління. Департамент цивільної оборони і надзвичайних ситуацій Ісландії закликав уникати шосе, яке зв’язує Рейк’явік з аеропортом і проходить біля підніжжя гори.

Фаградалсф’яль – гора вулканічного походження в центрі півострова Рейкьянес, що в 30 км на північний захід від Рейк’явіка, південний захід Ісландії. Висота вулкана над рівнем моря – 385 метрів, над навколишньою місцевістю – 224 м. Місцевість малонаселена.

Останнє виверження на півострові Рейкьянес відбулося близько 800 років тому, а вулкан Фаградалсф’яль не був активним майже 6 тисяч років, зазначають інформагентства.