Категорії
Лікарські рослини Овочеві і зернові Природа

Пшениця

Хімічний склад пшениці,
Дія пшениці.

Пшениця літня, пшениця м’яка (Triticum aestivum L.) – однорічна трав’яниста рослина родини Poaceae (Gramineae) – злакові.

Рослина пшениця з прямостоячим вузлуватим стеблом висотою 50 – 120 см. Листки чергові, широколінійні, вагінальні, плоскі, з коротким тупим язичком. Суцвіття – складний остистий або безостий колос.

Пшеничні колоски розташовані по одному на виступах колосового стрижня. Колоскові лусочки яйцеподібні, з м’яким кілем, перехідним в невеликій зубець або остеподібне закінчення. Колоскові лусочки схожі на нижні квіткові луски. Колоски 5-квіткові, дві верхніх квітки безплідні.

Пшениця
Рослина пшениця

Пшениця має багато різноманітних сортів і різновидів. Цвіте в червні – серпні, зерно дозріває в липні – вересні.

Вирощують пшеницю на полях. Поширена майже повсюдно, але особливо широко культивується в лісостеповій та степовій зонах.

Для лікування використовують зерно пшениці, борошно з нього і висівки пшениці. Заготовляють зерно в період його дозрівання.

Скошують рослини комбайнами, і зберігають в зерносховищах, розмелюючи у міру потреби на борошно і пшеничну крупу. Висівки відокремлюють.

Пшениця
Пшениця, зерно рослини

Хімічний склад пшениці. Зерно пшениці містить до 67% крохмалю і інших вуглеводів, до 22% білків (глютенін, гліадин, лейкозін та ін.), 3% клітковини, 1,5% жирної олії, калій, кальцій, магній, фосфор, ферменти.

Дія пшениці. Зерно пшениці має загальнозміцнювальну, пом’якшувальну, заспокійливу, в’язку, протизапальну, ранозагоювальну, послаблюючу властивості.

У народній медицині зерно пшениці застосовується з давніх часів як внутрішній і зовнішній засіб.

Відвар зерен пшениці вживають для відновлення сил і здоров’я після перенесених важких і виснажливих хвороб, як загальнозміцнювальний засіб.

Відвар пшеничних висівок з додаванням меду п’ють в теплому вигляді при виснажливому кашлі, різних хворобах органів дихання, а також використовують для проносних клізм. Відвар м’якоті пшеничного хліба приймають при простих і кривавих проносах, а також прикладають до наривів для їх швидкого дозрівання і загоєння, і до пухлин для їх розсмоктування.

Пшеничне борошно і виготовлені з нього хлібобулочні вироби, а також крупа і висівки – цінні харчові продукти.

Залишити відповідь