Психотрія піднесена

Психотрія – невеликі дерева родини Rubiaceae (маренові), які ростуть в тропічних лісах. Рід налічує понад 1900 видів. Деякі види психотрій містять алкалоїди, зокрема психотрія зелена (Psychotria viridis) виробляє психотропну хімічну речовину диметилтриптамін (психоактивна речовина з класу триптамінів, психоделік).

Психотрія піднесена або психотрія елата (лат. Psychotria elata) – дводольна рослина, відома своїми червоними пухкими приквітниками, що нагадують напіввідкриті губи. Такої краси вона набула, щоб залучати своїх головних запилювачів – метеликів і колібрі.

Вид психотрія елата поширений на території Центральної та Південної Америки, росте у вологих тропічних лісах. Найчастіше в дикій природі рослина зустрічається в Колумбії, Коста-Ріці, Еквадорі і Панамі. Через неконтрольованої вирубки лісу ареал розповсюдження рослини постійно зменшується.

У природних умовах психотрія елата росте у вигляді невисокого чагарнику в густому підліску. Рослина пристосована до існування при підвищеній вологості і порівняно високій температурі навколишнього середовища. В останні роки вона набула великої популярності серед любителів декоративного рослинництва і вирощується в багатьох країнах світу як кімнатна рослина.

На своїй прабатьківщині психотрія елата досягає у висоту 2 м (в окремих випадках до 5 м). В кімнаті в горщику вона рідко виростає більше 60-70 см. Листки гладенькі, зелені, з прожилками. Волоски на листі і стеблах відсутні.

У період дозрівання приквітники на короткий час приймають форму червоних людських губ, іноді з помаранчевим відтінком. Потім з’являються поодинокі суцвіття мініатюрних трубчастих квіток білуватого кольору з білими приквітниками.

Психотрія піднесена
Поодинокі суцвіття мініатюрних трубчастих квіток Психотрії піднесеної

Плоди дрібні, овальної форми, кольору індиго. Їх легко помічають птиці, які є їх основними розповсюджувачами. У дикій природі рослина цвіте і плодоносить практично цілий рік.

В кімнатних умовах психотрію елата розташовують на добре освітленому місці таким чином, щоб не було протягів і опівдні на неї не потрапляли прямі сонячні промені. Температуру повітря бажано підтримувати в межах 24-28 °C. Її зниження нижче 16 °C може виявитися згубним для рослини.

Помірний полив здійснюється щодня. Земляний ком повинен бути вологим, але без надлишку вологи. Для підвищення вологості листя регулярно обприскують водою кімнатної температури з пульверизатора.

Мінеральні добрива для квіткових рослин вносять ранньою весною і в період цвітіння один раз в два тижні. Як субстрат використовують суміш садової та листяної землі з додаванням торфу й крупного річкового піску. На дно ємності в обов’язковому порядку для хорошого дренажу необхідно покласти шар керамзиту – застій води в ґрунті призводить до пошкодження кореневої системи.

Розмноження психотрії піднесеної здійснюється насінням. Висівають його в ємність, заповнену сумішшю торфу і листяної землі, на глибину близько 5 мм і присипають зверху тонким шаром піску. Далі прикривають прозорим склом або поліетиленовою плівкою і пророщують при 20-22 °C. Сіянці зазвичай з’являються через 2-3 тижні.

Психотрія піднесена
Психотрія Елата і метелики

Після появи третього листочка сіянці психотрії піднесеної пікірують одразу у великі горщики. Надалі догляд за психотрією зводиться до регулярного поливу і своєчасного видалення пошкоджених фрагментів.

Психотрія піднесена
Червоні приквітники Психотрії Елата
Психотрія піднесена
Тропічна рослина Психотрія Елата
Психотрія піднесена
Рослина Психотрія Елата
Психотрія піднесена
Пухкенькі губи-приквітники Психотрії Елата
Психотрія піднесена
Психотрія піднесена (Psychotria elata)
Психотрія піднесена
Психотрія Елата, плоди рослини
Психотрія піднесена
Психотрія Елата, насіння рослини
Психотрія піднесена
Психотрія Елата, листя рослини
Психотрія піднесена
Психотрія Елата, квіти рослини
Психотрія піднесена
Психотрія Елата, гілка рослини
Психотрія піднесена
Психотрія Елата і метелик
Психотрія піднесена
Психотрія Елата і жабка тропічна
Психотрія піднесена
Психотрія Елата в момент почервоніння приквітників рослини
Психотрія піднесена
Психотрія Елата в дикій природі
Психотрія піднесена
Плоди Психотрії Елата

Залишити відповідь