Психотрія піднесена

Психотрія піднесена
Психотрія Елата, приквітники рослини

Психотрія – невеликі дерева родини Rubiaceae (маренові), які ростуть в тропічних лісах. Рід налічує понад 1900 видів. Деякі види психотрій містять алкалоїди, зокрема психотрія зелена (Psychotria viridis) виробляє психотропну хімічну речовину диметилтриптамін (психоактивна речовина з класу триптамінів, психоделік).

Психотрія піднесена або психотрія елата (лат. Psychotria elata) – дводольна рослина, відома своїми червоними пухкими приквітниками, що нагадують напіввідкриті губи. Такої краси вона набула, щоб залучати своїх головних запилювачів – метеликів і колібрі.

Вид психотрія елата поширений на території Центральної та Південної Америки, росте у вологих тропічних лісах. Найчастіше в дикій природі рослина зустрічається в Колумбії, Коста-Ріці, Еквадорі і Панамі. Через неконтрольованої вирубки лісу ареал розповсюдження рослини постійно зменшується.

У природних умовах психотрія елата росте у вигляді невисокого чагарнику в густому підліску. Рослина пристосована до існування при підвищеній вологості і порівняно високій температурі навколишнього середовища. В останні роки вона набула великої популярності серед любителів декоративного рослинництва і вирощується в багатьох країнах світу як кімнатна рослина.

На своїй прабатьківщині психотрія елата досягає у висоту 2 м (в окремих випадках до 5 м). В кімнаті в горщику вона рідко виростає більше 60-70 см. Листки гладенькі, зелені, з прожилками. Волоски на листі і стеблах відсутні.

У період дозрівання приквітники на короткий час приймають форму червоних людських губ, іноді з помаранчевим відтінком. Потім з’являються поодинокі суцвіття мініатюрних трубчастих квіток білуватого кольору з білими приквітниками.

Поодинокі суцвіття мініатюрних трубчастих квіток Психотрії піднесеної

Плоди дрібні, овальної форми, кольору індиго. Їх легко помічають птиці, які є їх основними розповсюджувачами. У дикій природі рослина цвіте і плодоносить практично цілий рік.

В кімнатних умовах психотрію елата розташовують на добре освітленому місці таким чином, щоб не було протягів і опівдні на неї не потрапляли прямі сонячні промені. Температуру повітря бажано підтримувати в межах 24-28 °C. Її зниження нижче 16 °C може виявитися згубним для рослини.

Помірний полив здійснюється щодня. Земляний ком повинен бути вологим, але без надлишку вологи. Для підвищення вологості листя регулярно обприскують водою кімнатної температури з пульверизатора.

Мінеральні добрива для квіткових рослин вносять ранньою весною і в період цвітіння один раз в два тижні. Як субстрат використовують суміш садової та листяної землі з додаванням торфу й крупного річкового піску. На дно ємності в обов’язковому порядку для хорошого дренажу необхідно покласти шар керамзиту – застій води в ґрунті призводить до пошкодження кореневої системи.

Розмноження психотрії піднесеної здійснюється насінням. Висівають його в ємність, заповнену сумішшю торфу і листяної землі, на глибину близько 5 мм і присипають зверху тонким шаром піску. Далі прикривають прозорим склом або поліетиленовою плівкою і пророщують при 20-22 °C. Сіянці зазвичай з’являються через 2-3 тижні.

Психотрія Елата і метелики

Після появи третього листочка сіянці психотрії піднесеної пікірують одразу у великі горщики. Надалі догляд за психотрією зводиться до регулярного поливу і своєчасного видалення пошкоджених фрагментів.

Червоні приквітники Психотрії Елата
Тропічна рослина Психотрія Елата
Рослина Психотрія Елата
Пухкенькі губи-приквітники Психотрії Елата
Психотрія піднесена (Psychotria elata)
Психотрія Елата, плоди рослини
Психотрія Елата, насіння рослини
Психотрія Елата, листя рослини
Психотрія Елата, квіти рослини
Психотрія Елата, гілка рослини
Психотрія Елата і метелик
Психотрія Елата і жабка тропічна
Психотрія Елата в момент почервоніння приквітників рослини
Психотрія Елата в дикій природі
Плоди Психотрії Елата

Залишити коментар Скасувати відповідь

Exit mobile version