Птахи здатні бачити кольори

Птахи здатні бачити кольори
Колір — суб'єктивна характеристика сприйняття світлової хвилі, яка ґрунтується на здатності людського зору розрізняти електромагнітне випромінювання з довжиною хвиль у межах видимого діапазону.

Виявляється, птахи здатні бачити кольори, які ми навіть не можемо собі уявити.

Скільки б письменники і філософи не говорили про «сірість» нашого сьогодення, навколишній світ дуже яскравий. Особливо це помітно влітку. Що ж, нас можна привітами – людське око здатне сприймати набагато більше яскравих кольорів, ніж органи зору тварин. Але, як з’ясувалось, деякі птахи наділені здатністю бачити такі кольори, про які ми навіть не можемо собі уявити. Природа наділила цих пернатих більш просунутою системою зору, яка їм необхідна для спілкування та пошуку їжі.

Сприйняття кольорів. Про завидну здатність птахів було розказано в науковому журналі PNAS. Кількість кольорів, які сприймає тварина, безпосередньо залежить від кількості чутливих до світла клітин в її очах. У хребетних організмів, до яких належимо і ми з вами, за сприйняття кольору відповідають так звані колбочки – один з двох типів фоторецепторів, периферичних відростків світлочутливих клітин сітківки ока, названі так через свою конічну форму. У людей без порушень зору є три типи колбочок, які сприймають червоний, зелений і синій кольори. Решта відтінків на зразок чорного, жовтого, рожевого і тому подібних створюються в головному мозку, коли він отримує інформацію про змішування трьох основних кольорів.

Наприклад: жовтий колір виникає в мозку, коли в очах активуються «червоні» і «зелені» колбочки.

У природі існує два види кольорів: спектральні і неспектральні. До спектральних відносяться видимі нам кольори на зразок жовтого, червоного і зеленого – всі вони належать до кольорів веселки і збуджують одну або кілька зорових колб. Очі птахів мають чотири види колбочок, а це значить, що спектральний діапазон птахів має набагато більше кольорів, ніж у людини. Погляньте на зображення нижче – кожна вісь чотирикутної піраміди являє собою спектральний колір. Між ними є відтінки, які можемо розрізнити і ми з вами. Птахи чотирма видами своїх колбочок можуть сприймати відтінки, показані пунктирними лініями. Але як в дійсності виглядають ці кольори, ми собі навіть не можемо уявити.

Птахи здатні бачити кольори
Істот з трьома видами колбочок називають трихромати, а з чотирма – тетрахроматами.

Зір птахів. Дослідники з США та Канади перевірили зір колібрі виду триколірний селасфорус (Selasphorus platycercus). В місці проживання колібрі вчені встановили на землі дві поїлки. В одну з них вони налили просту воду, а в іншу – солодку, яку колібрі дуже люблять. Поїлки підсвічувалися за допомогою світлодіодів червоного, зеленого, синього або ультрафіолетового кольорів. Солодка вода відрізнялася кольором від звичайної, причому через комбінації чотирьох кольорів «солодкий» відтінок могли побачити тільки колібрі.

Коли птахи запам’ятали, яким кольором виділена смачна вода, дослідники поміняли поїлки місцями. Вчені стежили за реакцією птахів на відстані десяти метрів і фіксували реакцію птахів. Крихітні істоти швидко помітили підміну і відразу ж підлетіли до солодкої води. Цей експеримент повторювався протягом трьох років і практично з тим же результатом – птахи здатні розрізняти набагато більше кольорів, ніж вважали раніше.

За словами вчених, оперення колібрі і квіти частково пофарбовані в кольори, які ми не бачимо. З цього випливає, що сприйняття більшої кількості кольорів необхідно цим птахам для спілкування і пошуку їжі. Це припущення актуальне для колібрі, а які кольори бачать інші різновиди птахів, ці нащадки динозаврів, потрібно ще дізнатися.

Залишити коментар