Рафлезія

Рафлезія
Рафлезія (квітка і плід рослини)

Рафлезія Арнольді (Rafflesia arnoldii) – найбільша у світі квітка. Рафлезія, яку ще називають трупною лілією, не має коріння і зеленого листя, розквітає на землі, паразитуючи на коренях ліан з роду Cissus, розвивається з насінини розміром з макове зернятко.

Рафлезія – рід квіткових паразитичних рослин сімейства Rafflesiaceae (рафлезієві). Ареал розповсюдження – півострів Малакка і острови Суматра, Ява, Калімантан, а також Філіппіни. Налічують близько тридцяти видів представників цього роду, серед яких всі належать до рослин-паразитів.

Більшу частину свого життя рафлезія проводить на рослині-хазяїні, зазвичай на ліанах з сімейства Vitaceae (виноградні), роду Tetrastigma та Cissus.

Рафлезія
Рафлезія

Рафлезія примітна своїми величезними незвичними квітками, деякі з яких досягають діаметра більше одного метра і маси більше десяти кілограмів.

Діаметр квітки – в середньому 70 – 90 см. Найбільший екземпляр, виміряний людиною, мав у діаметрі 106,7 см і був вагою до 11 кг.

Рафлезію було відкрито в 1818 році на Суматрі офіцером Стемфорді Раффлзом і ботаніком Джозефом Арнольдом, вони й склали перший опис рослини і виміряли квітку. В дощових лісах південно-західної частини Суматри рафлезію їм показав місцевий провідник, який працював з доктором Джозефом Арнольдом в 1818 в експедиції.

Рафлезія
Рафлезія, будова квітки

Назвали рослину на честь сера Томаса Стемфорд Раффлза, який очолював експедицію, пізніше він став відомий як засновник Сінгапуру.

Перша знайдена квітка рафлезії мала діаметр близько метра і масу до 6 кг. Віднесли її до виду Rafflesia arnoldii.

Рафлезія
Рафлезія, пелюстка квітки

У рослини рафлезії відсутні органи, в яких би відбувався процес фотосинтезу, немає вона стебла і листя. Всі речовини, необхідні для свого розвитку, рафлезія отримує з коріння або стебел рослини-хазяїна через корені-присоски – гаусторії. Частини проростка рафлезії, що залишаються поза рослиною-хазяїном, поступово відмирають.

Рафлезія
Диск Рафлезії

Насіння рафлезії подібне до насіння добре вивчених рослин-паразитів з родини Orobanchaceae (Заразихові), пробуджуються для проростання під впливом виділень потенційної рослини-господаря. Ці ж речовини орієнтують напрямок росту проростків.

Розвиток рафлезії відбувається інтраматрикально, тобто в тканинах рослини-хазяїна, де поширюється у вигляді клітинних тяжів, що нагадують грибні гіфи. Тіло рослини-паразита при цьому називається ендофітом, а такий спосіб паразитизму – ендопаразитизмом.

Квітки рафлезії закладаються ендогенно. Зачатки квіток ростуть, розвиваються і виходять назовні через розриви покривних тканин рослини-господаря: зазвичай на коренях (у цьому випадку квітка рафлезії розпускається на поверхні землі), іноді на стеблах.

Рафлезія
Диск рафлезії рясно вкритий виростами-шипиками

У Rafflesia patma квітки діаметром до 20-30 см, у Rafflesia tuan-mudae – до 1 м. В центрі квітки над зав’яззю зазвичай знаходиться масивна колонка, в якій поєднані андроцей і гінецей. Вершина колонки, що називається диском, має більший діаметр, ніж її основа. Диск рясно вкритий виростами-шипиками.

Надзвичайно барвиста квітка рафлезії складається з п’яти м’ясистих криваво-червоних пелюсток з білими крапками, пахне специфічно – запах гнилого м’яса. Оцвітина проста, чашечкоподібна, з п’яти м’ясистих листочків, зрощених знизу в трубку. Товщина цих листочків – близько 3 см.

Оцвітина рафлезії розростається і утворює діафрагму, яка нависає над диском, частково закриваючи її край. Крім рафлезії діафрагма утворюється над оцвітиною рослини з роду САПР – ще один представник роду родини рафлезієві. Діафрагма забарвлена світліше, ніж інша частина оцвітини.

Під краями диска рафлезії знаходяться пильовики, занурені в поглиблення і відокремлені один від одного. Кожен пильовик рафлезії складається з декількох гнізд, що розкриваються через верхівку пор. Пилкові зерна з 3-4 борозенками. Зрілий пилок зібрано в грудочки і з’єднано слизовою речовиною. Неправдива багатогніздова нижня зав’язь утворюється в результаті розростання парієтальних плацент, що закладаються у вигляді пластинок, а потім утворюють численні зрощення.

Рафлезія
Рафлезія (Rafflesia)

Квітки у більшості видів двостатеві, але деякі види рафлезій полігамні (поряд з двостатевими квітками спостерігаються і чоловічі квітки).

Комахи-запилювачі – лісові мухи, яких рафлезія приваблює виглядом і запахом гнилого м’яса, за що і прозвали її трупною лілею.

Схожість квітки рафлезії з гнилими шматками м’яса досягається відповідним забарвленням оцвітини – на червоному, пурпурному або коричневому тлі розташовані світлі нерегулярно розкидані плями неправильної форми. Комахи спочатку потрапляють на диск, потім провалюються в кільцеву борозну, де знаходяться пильовики.

Рафлезія розвивається повільно: від висіву насіння до появи бутонів проходить близько 3-х років, до 1,5 років потрібно для розвитку бутону.

Квітне рафлезія – 3-4 дні, після чого перетворюється в липку смердючу безформну масу чорного кольору.

Рафлезія
Плід рафлезії

Плоди рафлезії – ягодоподібні, містять в’язку пульпу і занурене численне дрібне насіння (від двох до чотирьох мільйонів). Зародок насіння рафлезії недиференційований, з маслянистим ендоспермом. Час розвитку плоду – близько 7 місяців. Насіння поширюється тваринами (дикими свинями, слонами), до кінцівок яких прилипає разом з вмістом розчавлених плодів, а також дрібними ссавцями та комахами (мурахами).

Місцеві жителі Суматри здавна знали цю рослину і використовували її в лікарських цілях. Екстракт з бутонів рафлезії застосовують для відновлення фігури у жінок після пологів, а квітки для посилення статевої функції у чоловіків.

У ботанічному саду міста Богора (Індонезія, провінція Західна Ява) робилися успішні спроби виростити рафлезію. У японській повсякденній культурі рафлезія є евфемізмом вагіни.

Відповідно до класифікації APG III (2009 року) сімейство рафлезієві включено в порядок Malpighiales (мальпігієцвіті). У більш ранній системі класифікації APG II (2003 року) три роди (Rafflesia, Rhizanthes і Sapria) утворювали сімейство Rafflesiaceae (рафлезієві), яке входило в «Список родин і родів, що не мають в Системі APG II певного місця». В більш ранніх системах класифікацію рафлезієві зазвичай включали в порядок Malpighiales або виділяли в окремий порядок Rafflesiales.

Залишити коментар