Категорії
Лікарські рослини Овочеві і зернові Природа

Редька посівна

Хімічний склад редьки посівної,
Дія редьки посівної,
Способи застосування редьки посівної.

Редька посівна (Raphanus sativus L.) – однорічна або дворічна трав’яниста рослина родини Brassicaceae (Cruciferae) – хрестоцвіті (капустяні).

Редька посівна
Редька посівна, склад рослини

Корінь рослини товстий, м’ясистий, ріпоподібний, білий або забарвлений в рожевий, червоний або темний колір, з гострим смаком. Бадилля редьки посівної досягає 30-80 см. Стебло пряме, гіллясте, жорстковолосисте. Нижнє листя лировидно-перистонадрізане, черешкове; верхні стеблові листки чергові, майже зменшені. Квітки білі або рожеві, з фіолетовими жилками, зібрані в рідкі короткі китиці. Плоди – веретеноподібні роздуті стручки.

Редька посівна
Редька посівна на грядці

Редька – городня рослина, культивується в двох формах:
– з дрібними, пофарбованими в білий або червоний колір і з гострим смаком коренеплоди;
– з великими, пофарбованими в чорний колір і з коренеплодом дуже гострим за смаком.

Цвіте в травні – червні, плоди і коренеплоди дозрівають у вересні.

Культивується редька посівна на овочевих плантаціях і в городах. Поширена майже повсюдно.

Для лікування використовують коренеплоди, переважно чорні, і їх свіжий сік. Заготовляють корені восени, викопуючи або вириваючи їх із землі, очищають від сторонніх домішок, злегка пров’ялюють на свіжому повітрі і зберігають в погребах або овочесховищах.

Редька посівна
Редька посівна, стручки рослини

Хімічний склад редьки посівної. Коренеплоди містять вуглеводи, жири, вітаміни B1 (до 0,12 мг/100 г), C (до 35 мг/100 г), азотисті, екстрактивні речовини, фітонциди, зольні речовини, ферменти (глюкозидазу, діастазу, каталазу, оксидазу), глюкозу, а також холін, аденін, аргінін, гістидин, пентозани, орігонелін, бром, йод, кристалічну речовину рафанол, від якого залежить гострий смак редьки.

В редьці посівній є активна бактерицидна речовина лізоцим.

Редька, особливо чорна, дуже багата на калій, кальцій, залізо, магній і по їх утриманню займає перше місце серед всіх овочів. Своєрідний смак редьки обумовлений наявністю в ній ефірних олій, що містять сірку, яка збуджує апетит.

Редька посівна
Редька посівна, листя рослини

Дія редьки посівної. Посилює виділення шлункового соку, покращує травлення і апетит, має сечогінну, жовчогінну, відхаркувальну, заспокійливу біль дію, розчиняє ниркові камені і пісок, посилює менструації, сприяє збільшенню виділення молока у жінок, що годують грудьми.

У народній медицині про лікувальні властивості редьки знали ще в стародавні часи і сьогодні широко застосовують від багатьох хвороб. Редьку споживають при водянці, подагрі, сечокам’яній хворобі, при бронхітах, кашлюку, кровохарканні, туберкульозі легень, при затримці менструацій і малій кількості молока у жінок, що годують грудьми.

Сік свіжої редьки з медом або цукром заспокоює кашель, застосовується при сильному сухому кашлі, бронхітах, при кровохарканні, крововиливах. Зовнішньо терту редьку використовують при ревматизмі, подагрі і різних простудних захворюваннях. Соком редьки промивають гнійні рани і виразки.

Внутрішнє застосування редьки протипоказано при виразковій хворобі і запальних захворюваннях кишечника, печінки, нирок, жовчного і сечового міхурів, при хворобах серця і подагрі.

Редька посівна
Редька посівна, корнеплоди рослини

Способи застосування редьки посівної:

1) свіжу натерту редьку приймати по 1 столовій ложці 2-3 рази на день з м’ясними, рибними стравами, у вигляді салатів для поліпшення апетиту, травлення та як сечогінний засіб;

2) сік з чорної редьки:
а) 1 столову ложку свіжого соку розбавити 3 столовими ложками холодної кип’яченої води на 1 прийом. Так готувати і приймати 3-4 рази на день як жовчогінний засіб;
б) 1 столову ложку свіжого соку змішати з 1 чайною ложкою меду, додати 3-4 столові ложки гарячої води, приймати при кашлі.

Залишити відповідь