Категорії
Різне

Режим сну і серцеві захворювання

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, причиною 31% всіх смертей у світі є серцево-судинні захворювання. Вони розвиваються при неправильному харчуванні, курінні, нестачі фізичної активності і неправильному режимі сну. Якщо вченим вже відомо, яким чином споживана їжа, нікотин і сидячий спосіб життя діють на серце та судини, то вплив ненормованого режиму сну досі залишався невивченим. Однак, загадка вже вирішена – дослідники з Гарварду виявили несподівану хімічну реакцію, яка пов’язує поганий сон з серцевими захворюваннями.

У своєму дослідженні команда вирішила зрозуміти, як недостатній сон призводить до розвитку одного з найбільш частих серцево-судинних захворювань – атеросклерозу. В ході цього захворювання в артеріях людини утворюються жирові бляшки, які перешкоджають вільному кровотоку і призводять до зменшення еластичності судин і їх запалення. Згодом виникають більш серйозні проблеми, такі як напади та інсульт, які можуть стати навіть причиною смерті.

Щоб виявити ланцюжок хімічних реакцій, що зв’язують поганий сон з серцево-судинними захворюваннями, вчені провели експеримент на мишах. Піддослідних тварин перевели на дієту з великим вмістом жирів і розділили на дві групи, в одній з яких дозволявся сон, а в іншій – ні. Дослідники помітили, що у сонних мишей жирові бляшки в судинах утворюються набагато швидше і з більшою інтенсивністю.

Хімічні процеси, які призводять до прискореного засмічення судин, були виявлені трохи пізніше. На думку вчених, все починається з неправильної роботи гіпоталамуса – області мозку, що відповідає за регуляцію сну і виробляє білок гіпокретин. Недостатній сон призводить до нестачі цього білка, а це збільшує кількість гормону під назвою CSF2 (colony stimulating factor 2 – складається з 127 амінокислот з двома ділянками глікозилювання, також стимулює ріст і диференціювання гранулоцитів, макрофагів, еозинофілів, у комбінації з еритропоетином бере участь в диференціюванні еритроцитів), який прискорює виробництво лейкоцитів. Лейкоцити, в свою чергу, призводять до утворення бляшок в судинах і, отже, до захворювань.

Дослідники були здивовані великій ролі гіпокретину у виникненні смертельних серцевих захворювань. Заради інтересу вони дали мишам добавки з гіпокретином, і їх стан здоров’я помітно покращився. Звичайно, це може не спрацювати у випадку з людьми, але вчені мають намір провести ще декілька досліджень і знайти точну відповідь.

Залишити відповідь