Ріпа городня

Ріпа городня
Ріпа городня, коренеплоди

Хімічний склад ріпи городньої,
Дія ріпи городньої,
Способи застосування ріпи городньої.

Ріпа городня (Brassica rapa L.) – дворічна трав’яниста рослина родини Brassicaceae (Cruciferae) – хрестоцвіті (капустяні).

Ріпа городня
Ріпа городня, склад рослини

Ріпа городня – рослина з білим або жовтуватим коренеплодом. Стебла прямі, вгорі гіллясті, висотою 30-80 см. Нижні прикореневі листки черешкові, ліроподібно-перисторозсічені, з великою верхівковою часткою. Листя стеблові сидячі, довгасто-серцеподібні, сизі. Квітки жовті, запашні, зібрані в гроноподібні суцвіття. Плід ріпи городньої – стручок з шилоподібним носиком. У нашій країні культивується багато сортів ріпи. Цвіте вона в травні – серпні, плоди дозрівають в серпні – вересні.

Культивується ріпа городня на городах і овочевих плантаціях. Поширена майже повсюдно як смачний овочевий коренеплід.

Для лікування використовують коренеплоди ріпи городньої. Заготовляють їх у серпні-вересні, очищають від землі, провітрюють на свіжому повітрі і зберігають в овочесховищах.

Ріпа городня
Ріпа городня, квітка рослини

Хімічний склад ріпи городньої. Коренеплоди ріпи городньої містять більше 6% безазотистих речовин, цукри, білки, амінокислоти, клітковину, ферменти (діастазу, глюкозидазу, каталазу), вітаміни А (0,04 мг / 100 г), B1 (0,88 – 0,11 мг / 100 г ), C (до 20 мг / 100 г), антоціани, органічні кислоти, ліпіди, мінеральні елементи (залізо, магній, фосфор та інші), жири (до 0,2%). У насінні міститься до 33-45% жирної і ефірної олії.

Ріпа городня
Ріпа городня, насіння рослини

Дія ріпи городньої. Коренеплоди ріпи городньої та їх сік мають заспокійливу, обволікальну, пом’якшувальну, відхаркувальну дію. Володіють легкою проносною і сечогінною, протизапальною, ранозагоювальною і антисептичною властивостями.

У народній медицині ріпа як овочева і лікарська рослина відома з глибокої давнини. Свіжі натерті коренеплоди ріпи городньої використовують в їжу, а також як легкий проносний і сечогінний засіб при тривалих, стійких запорах, водянці, набряках ніг. Відвар коренеплодів і відварений їх сік приймають всередину як заспокійливу серцебиття речовину, для поліпшення сну, при гострих ларингітах, бронхітах, захриплості голосу, зовнішньо прикладають до хворих місць при подагрі, ревматизмі, міозитах. Теплим відваром ріпи городньої полощуть ротову порожнину при зубному болю і ротову порожнину – при ангінах.

Способи застосування ріпи городньої.

Відвар ріпи городньої: 2 столові ложки натертого коренеплоду ріпи городньої варити 10 хвилин в 1 склянці окропу, настоювати 30 хвилин, процідити:

а) приймати по 1/4 склянки 4 рази на день ковтками в теплому вигляді при кашлі або по 1 склянці на ніч як снодійне;

б) цей відвар ріпи городньої використовують для примочок, полоскань, обмивань.

Залишити коментар