Категорії
Міста, країни, люди

Рішат – Око Сахари

Око Сахари (Richat або Guelb er Richat) – кругова структура, геологічний купол в західно-центральній частині Мавританії, поблизу селища Уадан. Ця купольна структура злегка еліптичної форми, до 40 км у діаметрі, з глибокою ерозією.

Утворена з осадової гірської породи в діапазоні від пізнього протерозою в центрі купола до пісковику ордовика по краях. Осадові породи, що входять до складу цієї структури виниряють назовні на 10°-20°.

Диференційна ерозія зі стійких шарів кварциту створює круговий горельєф куести (cuestas – пагорб або гребінь на пологому схилі). Його центр складається з кременистих брекчій, що охоплюють діаметральну область щонайменше у 3 км.

Рішат – Око Сахари
Рішат

Видима структура Рішату складається з різноманітних інтрузивних і ефузивних магматичних порід, які включають в себе ріолітові вулканічні породи, габро, карбонати і кімберліти.

Ріолітові породи складаються з лавових потоків і гідротермально змінених туфогенних порід, які є частиною двох різних вулканічних центрів, які інтерпретують як розмиті останки двох маарів (maar або широкий – це барельєф вулканічного кратеру, який викликаний фреатомагматичним виверженням або вибухом, викликаним підземними водами, що вступили в контакт з гарячою лавою або магмою).

За аеромагнітними даними і даними польового картування габброїдні породи утворюють дві концентричні кільцеві греблі. Внутрішнє кільце дамби становить близько 20 м в ширину і знаходиться приблизно в 3 км від центру Рішату. Зовнішнє кільце дамби – близько 50 м в ширину і лежить приблизно в 7 – 8 км від центру цієї структури. На карту Рішату було нанесено тридцять дві карбонатитові дамби і підвіконь (sills).

В геології підвіконням sills або табличним листом вторгнень вважають шар порід, що вторгся між старшими шарами осадових порід, вулканічної лави або туфу, або навіть у напрямку шарування метаморфічних порід.

Ці дамби Рішату, як правило, довжиною близько 300 м і шириною зазвичай від 1 до 4 м. Вони складаються з масивних карбонатитів, які в основному позбавлені бульбашок. Ці карбонатитові породи охолоділи між 94 – 104 млн років тому.

Кімберлітові включення віком до 99 мільйонів років і кілька підвіконь були знайдені в північній частині структури Рішату. Ці настирливі магматичні породи інтерпретують як покажчик наявності великої лужної магматичної інтрузії, що в даний час лежить в основі Рішату і створює підняття вище розташованого каменю.

Ефектні особливості гідротермальної частини Рішату включають в себе великі гідротермальні зміни ріолітів, породи габро і центральних мегабрекчій, створених гідротермальним розчиненням і розпадом. Кременисті мегабрекчії (megabreccia) – в центрі до 40 м товщиною і тільки кілька метрів завтовшки по краях.

Ця брекчія складається з уламків кременистих матеріалів від білого до темно-сірого кварцу піщаника, діагенетичних кременистих конкрецій і строматолітового вапняку, інтенсивно силікатизованого. Гідротермальні зміни, що створили цю брекчію, відбувалися близько 98,2 ± 2,6 млн років тому, використовуючи метод 40Ar / 39Ar.

Рішат – Око Сахари
Око Сахари або Рішат

Через високу ступінь округлості утворення Рішату спочатку інтерпретували з силою астероїдного удару, сьогодні акцентують на високу симетричність і глибоку ерозію геологічного купола. Незважаючи на великі польові і лабораторні дослідження, геологи не знайшли будь-яких достовірних доказів для ударного метаморфізму або будь-якого типу деформації, яка вказувала б на гіперзвукове швидкістне зіткнення з позаземним впливом.

У зібраних зразках гірських порід Рішату спочатку було знайдено індикатор ударного метаморфізму – коесит (coesite – дуже рідкістний мінерал, щільна фаза кремнезему каркасної будови, утворюється при високих тисках порядку 2 – 3 ГПа, де породи мають високий вміст SiO2), але подальший аналіз зразків гірських порід виявив барит (BaSO4), походження якого головним чином є гідротермальним.

Отже, Рішату не вистачає кільцевої депресії, яка характеризує великі інопланетні імпактні структури такого розміру. Крім того, він досить сильно відрізняється від великих позаземних імпактних структур в тому, що осадові шари, що входять в цю структуру, є дивно недоторканими і акуратними і бракує крутого занурення падаючих пластів або дезоріентірованих блоків.

Рішат – Око Сахари
Око Сахари

Пізніші мультианалітичні дослідження мегабрекчій Рішату привели до висновку, що карбонати в межах багатих кремнієм мегабрекчій були створені низькотемпературними гідротермальними водами, і що структура Рішату вимагає особливого захисту та подальшого розслідування її походження.

Залишити відповідь