Категорії
Кухня країн світу Українська кухня

Різдвяний хліб

Інгредієнти для тіста,
Струцлі (штруцлі, кукєлки) – хлібні плетінки.

Хліб на Святвечір має різні назви: полазник, щедрак, василє (зберігали до Нового року), струдель, крачун, корочун.

Інгредієнти для тіста: борошно – 1 кг, дріжді – 25 г, цукор – 1 столова ложка, вода – 300 – 320 мл, олія (лляна або соняшникова) – 100 мл, сіль – 1 ложка, насіння кмину та льону – по столовій ложці.

В теплій воді розвести дріжджі, цукор, сіль і залишити поки суміш не почне пінитися. Тепер додайте третю частину борошна і залишіть в теплому місці.

Коли опара підійметься в 2-3 рази, додати залишену частину борошна і олію. Тісто вимішують, поступово підсипаючи борошно, поки почне відставати від рук. Готове тісто змастіть олією і прикрийте серветкою.

Залиште в теплому місці для підйому. Коли об’єм збільшиться в рази три, притисніть його пальцем і перевірте, якщо на ваших очах тісто виправляється, то його вже можна випікати.

Сформуйте хлібину, посипте її лляним насінням і випікайте. Як хліб в духовці перестане рости, можна збільшити вогонь. Випікайте ще хвилин 20-25 при температурі 180 градусів до готовності.

Готовність можна перевірити дерев’яною спицею, якщо тісто не прилипло до неї, то буханець готовий. Гарно пропечена паляниця, коли по ній постукати від споду, має глухий виразний звук.

Струцлі (штруцлі, кукєлки) – хлібні плетінки
Інгредієнти (порція розрахована на дві струцлі): борошно – 1,5 кг, цукор – 200 г, дріжджі – 60 г, молоко (можна кисле) – 3 склянки, яйця – 3 шт., три жовтки, масло вершкове – 150 грамів, дві столових ложки олії, пів чайної ложки солі, пакетик ванільного цукру, цедра з одного лимона.

Надзвичайно виглядають ці хлібини на простеленому вишитому рушнику. На Святвечір плетена струцля нагадує про саму сутність свята, про Того, Хто став для нас Хлібом життя. Її споживають наступного дня після урочистої відправи у церкві.

Борошно просіяти. У теплому молоці розвести дріжджі і цукор. Додайте ¼ частину борошна і вимішайте, щоб не було грудочок. Залиште у теплому місці.

Через хвилин 30, коли тісто виросте і почне опадати, можна приступити до вимішування. У розчин з дріжджами додаємо збиті з цукром яйця, сіль, куди потрохи підсипаємо борошно.

Тісто місимо доки воно не почне відставати від рук. Доливаємо розтоплене до консистенції сметани вершкове масло і ще вимішуємо хвилин десять.

Коли тісто гарно виросте, половину тіста ділимо на три частини (велику, середню і малу). Велику і середню частини ділимо ще раз на три частини, маленьку ділимо на три. Усі частини розтягуємо у валики. З двох перших частин плетемо коси, з останньої скручуємо джгутик, трохи довший, ніж велика коса. На більшу косу викладаємо меншу, а на меншу джгут і старанно зліплюємо усі кінці.

Струцлю прикрити серветкою й залишити в теплому місці. Коли вона виросте в два рази, змастити струцлю яйцем та посипати сухим маком.

Пекти у нагрітій до 180 градусів духовці. Якщо струцля надто швидко рум’яніє, то покрийте її папером.

Джерело: Вербенець Ольга, Манько Віра. Обряди і страви Святого вечора.

Залишити відповідь