Ріжки

Хімічний склад ріжків,
Дія ріжків,
Способи застосування ріжків.

Ріжки (Claviceps purpurea Tulasne) – отруйний гриб, який паразитує на колосках злаків, належить до родини Clavicipitaceae (ріжкові). Народні назви: житні ріжки, маткові ріжки.

Ріжки або склероції довжиною 1-3 см, шириною 3-5 мм, тригранні, чорно-фіолетові, трохи викривлені. Поширені майже повсюдно, де вирощують злакові рослини. Для лікування використовують ріжки отруйного гриба.

Ріжки
Ріжки, етапи життєвого циклу

Заготовляють їх у період дозрівання жита, безпосередньо перед жнивами, збирають вручну прямо з колосся.

Зібрані ріжки розсипають тонким шаром і сушать в темному добре провітрюваному приміщенні або в сушарках при температурі близько 50 °C.

Готову сировину пакують у мішки і зберігають у темному приміщенні. Термін зберігання 1 рік.

Хімічний склад ріжків. Ріжки гриба Claviceps purpurea Tulasne містять ряд отруйних алкалоїдів: ерготамін, ерготоксин у вигляді ліво- і правообертових стереоізомерів.

До складу всіх лівообертових алкалоїдів входить лізергінова кислота, а до правообертових ізомерів – ізолізергінова кислота.

До складу ріжків гриба Claviceps purpurea Tulasne входять:
– алкалоїди групи клавіну, а також ергостерину;
– аміни: гістамін, тирамін, агматин;
– алкіламіни: триметиламін, метиламін, гексіламін;
– амінокислоти: аланін, аспарагін, валін, лейцин, фенілаланін та інші;
– азотовмісні сполуки: холін, ацетилхолін, бетаїн, ерготіоксин, ерготіонеїн, урацил, гуанозин, а також барвники, хрізергонова і секалонова кислоти, ергохрізин, ергофлавін, клавоксантин, клаворубін.

Дія ріжків. Алкалоїди ріжків викликають сильне і тривале скорочення маточної мускулатури, яка при цьому стискає судини матки, що зупиняє кровотечу.

У малих дозах алкалоїди ріжків не порушують правильного чергування скорочень і розслаблень мускулатури. Високі дози викликають спазм мускулатури і зменшення амплітуди маткових скорочень з одночасним звуженням судин і підвищенням артеріального тиску.

Ріжки
Ріжки (Claviceps purpurea Tulasne)

У медицині ріжки застосовують у вигляді порошку, рідкого та густого екстрактів, настою і препаратів (ерготал, ергометрин, дигідроерготамін) в гінекологічній практиці для лікування атонічних маткових кровотеч і в післяпологовий період.

Алкалоїди ріжків входять до складу препаратів, які використовують для лікування розладів вегетативної нервової системи, неврозів в клімактеричний період.

Дигідрировані алкалоїди (дигідроерготоксин, дигідроерготамін) застосовують при гіпертонічній хворобі для розширення кровоносних судин у вигляді метансульфонатних солей.

Ріжки дуже отруйні і можуть викликати отруєння. Застосовувати препарати цієї рослини слід тільки під наглядом лікаря.

Способи застосування ріжків:

– при мігрені приймають аптечний розчин Dihydroergotamini 0.2% – 10,0 по 10 крапель в ½ склянки води 3 рази на день;

– при маткових кровотечах приймають таблетки Ergotamini hydrotartratis 0.001 № 30 по 1 таблетці 2 рази на день.

Залишити відповідь