Роботи-слуги (очікування і реальність)

Роботи-слуги (очікування і реальність)
Роботи-музиканти

Всього кілька днів щороку невелика команда робототехніків втілює свою мрію в життя – робить замовлення у власних роботів-офіціантів і роботів-дворецьких.

У ретельно сконструйованих репліках сцени ресторану або домашньої обстановки ці роботи виконують безліч простих алгоритмічних задач: «Візьми банку з квасолею з полиці», «Привітай відвідувачів музею», «Допоможи людям з покупками», «Обслужи клієнтів в ресторані». Це щорічний турнір Robocup @ Home, на якому команди робототехніків піддають своїх автономних роботів-прислугу випробуванням в практичних домашніх застосуваннях. Завдання здаються простими і рутинними, проте на ділі виявляється, що це далеко не так.

Конкурс серед роботів-офіціантів. Припустимо, ви хочете, щоб робот купив продукти в супермаркеті. У багатолюдній, галасливій обстановці робот повинен зрозуміти ваші команди, запитати роз’яснення, скласти карту і орієнтуватися в незнайомому середовищі, уникаючи при цьому перешкоди і людей. Потім робот повинен розпізнати запитаний вами продукт, можливо, в метушні або при незнайомій орієнтації, правильно взяти цей продукт і потім передати його вам.

Ця робота для нас здається доволі простою, бо її виконати може навіть дитина. Але для робототехніків це є складним завданням, над яким вони працюють щоденно, програмуючи і конструюючи, і все одно навіть прості алгоритми виконання їм даються складно. У дитини є своя перевага у вигляді численних років еволюційного становлення людини, а перші роботи, які взялися за виконання завдань, з’явилися тільки в 1970-х роках минулого століття.

Проте Robocup @ Home може стати тим місцем, де очікування футурологів стикаються з реальністю технологів. Люди мріють про смішного JARVIS з м’яким голосом, який вже приготував вашу улюблену вечерю, коли ви повернулися додому, і якому ви запросто кричите «не забудь про печиво», поки цей незграбний дроїд їде на п’яту касу.

Турбота про літніх. Відомо, що Японія – одна з найбільш привітних до роботів країн світу (японський ASIMO в 2000-х здивував всіх ). На тему любові японців до роботів було проведено кілька досліджень. Тому не дивно, що гуманоїдна робототехніка серйозно розглядається як рішення кризи старіння населення. Японський уряд вже інвестував на розробку 44 млн. доларів.

Human Support Robot (HSR-2) від Toyota – це простий, але програмований робот з однією рукою і дистанційним керуванням, підбирає предмети і спостерігає за пацієнтами.

Поряд з цим Toyota працює над екзоскелетом, який допоможе ходити людям після інсультів. Можливо, ви здивуєтеся, дізнавшись, що медсестри страждають від травм спини більше, ніж люди в будь-який інший професії, приблизно в три рази частіше, ніж будівельники, через щоденну роботу з підйому пацієнтів. Тому тепер у Toyota є робот-екзоскелет Care Assist, призначений для вирішення саме цієї проблеми і для допомоги працівникам з підйому важких вантажів.

Роботи-слуги (очікування і реальність)
Робот-доглядальниця

Будинок майбутнього. Ентузіазм у винайденні домашніх роботів легко зрозуміти. Багато стартапів вже продають роботів в тій чи іншій формі у вигляді домашніх помічників. Проте в цілому вони поки що уникають створення гуманоїдного робота, повністю здатного виконувати надзвичайно складні завдання. Від такої ідеї відмовився навіть відділ Google.

Зрозуміло, чому потрібно набагато більше досліджень і розробок для того, щоб ці домашні роботи можна було використовувати надійно і за розумною ціною. Споживачі з очікуваннями, завищеними багаторічними насиченнями науковою фантастикою, можуть виявитися розчарованими, якщо роботи не будуть в змозі виконувати основні завдання.

Замість цього, спроби створити домашніх роботів потрапляють в одну з двох категорій. Є роботи, які спеціалізуються на виконанні домашніх завдань, на зразок Roomba від iRobot, який став пилосмоком і залишається найуспішнішим домашнім роботом донині. Ці завдання не обов’язково повинні бути простими: автоматична кухня використовує найспритніші в світі руки для приготування страв, за умови, що вона зможе розпізнати інгредієнти.

Інші роботи зосереджуються на взаємодії людини з роботом, наприклад, Jibo: вони по суті об’єднують в собі здатність голосового помічника, такого як Siri, Cortana або Alexa, відповідають на прості запитання і виконують онлайн-завдання в дружньому, динамічному середовищі робота.

Отже, майбутнє домашньої автоматизації починає більше бути схожим на розумні будинки, ніж на роботів або слуг. Загальна робототехніка складна настільки, наскільки є складним і загальний штучний інтелект. Конкурувати з людьми, найбільшими універсалами, їм ще дуже складно. Однак досягнення надлюдської продуктивності в приватних завдання цілком можливо.

Окремі стартапи без фінансової потужності Google або Amazon можуть розробляти спеціалізованих роботів, таких як робот-пральня від Seven Dreamers, і сподіватися, що одного разу вони стануть частиною мережі автономних роботів, кожен з яких займе свою роль в домашньому господарстві.

Домашній рай. Розумний будинок став штампом очікувань футурологів відносно давно, оскільки фільми за участю розумних будинків вийшли з-під контролю і створили кліше. Але критики ідеї розумного будинку і Інтернету речей в цілому схильні відштовхуватися від ідеї того, що скоріше так, чим ні, програмне забезпечення буде тим додатком до речей, які можуть ламатися, в обмін на мінімальну зручність. Тостер, який може закоротити, досить поганий, але тостер, який відмовляється робити вам тост через оновлення програмного забезпечення, це взагалі щось з чимось.

І це ще ми не говоримо про проблеми з безпекою і уразливостями, які відіграють особливо важливу роль, якщо ці пристрої включені в мережу вашого будинку і можуть з ним працювати. Розумний годинник, який стежить за вашими дітьми, може здатися гарною ідеєю розумного батька. Але розумний годинник, який хтось сторонній може зламати, щоб стежити за вашим домом і вашими дітьми, підслуховувати і навіть обманювати – цей сценарій схожий на кошмарний сон батька.

Ключем до багатьох цих проблем є відсутність стандартизації протоколів безпеки і навіть самих продуктів. Думка про те, що десятки стартапів розроблятимуть вузькоспеціалізовану робототехніку для виконання одного домашнього завдання, в теорії звучить чудово, поки ви не зрозумієте потенційної небезпеки і пастки, коли десятки несумісних пристроїв будуть працювати разом в одній системі.

Сьогодні є очевидним, що існує безліч видів важкої домашньої роботи, яку потрібно автоматизувати, особливо після того, як ми десятиліттями мали можливість насолоджуватися роботою економних посудомийних машин та пилосмоків. Тому ринок майбутнього автоматизованої домашньої побутової техніки в певному сенсі обов’язково буде представлено роботами.

Залишити коментар