Родовик лікарський

Хімічний склад родовика лікарського,
Дія родовика лікарського,
Способи застосування родовика лікарського.

Родовик лікарський (Sanguisorba officinalis L.) – багаторічна трав’яниста рослина родини Rosaceae (розові).

Народні назви: срібний лист, сухозлотиця, стягникров, красноголовник.

Родовик лікарський
Родовик лікарський, склад рослини

Родовик лікарський – рослина з товстим горизонтальним дерев’янистим кореневищем і численним тонким довгим корінням.
Стебла поодинокі або їх кілька, заввишки до 1 метра, у верхній частині гіллясті. Листя прикореневі довгочерешкові, крупні, непарно-перисті; верхні стеблові – дрібніші, сидячі.

Листочки подовжено яйцевидні, пиловидно-зубчасті. Квітки родовика лікарського дрібні, темно-червоні або чорно-пурпурні, двостатеві, з простою 4-роздільною оцвітиною, зібрані в овальні головки на довгих квітконосах. Плід – горішок в затверділому квітколожі. Медонос. Цвіте в червні-серпні, плоди дозрівають в серпні-вересні.

Зростає родовик на суходолах, на заливних і солонцюватих луках, в лугових степах, в березових, змішаних і розріджених хвойних лісах, по узліссях, берегах водойм, на болотах.

Родовик лікарський в південних степах зустрічається тільки в сирих і тінистих місцях. На заплавних луках по берегах водойм без застою води родовик утворює суцільні зарості.

Поширений родовик повсюдно, крім крайнього північного заходу і південних сухих степів.

Для лікування використовують кореневища з корінням родовика лікарського. Заготовляють кореневища і коріння восени, у вересні – жовтні, в період в’янення рослини і ранньою весною (квітень).

Викопані лопатками коріння і кореневища родовика лікарського очищають від надземних і пошкоджених частин, миють холодною водою, підсушують в тіні на свіжому повітрі, досушують в печах або сушарках при температурі 40-60 ° С, розкладаючи тонким шаром (2-3 см) на сітках.

Вихід сухої сировини 22-25%. Висушені кореневища з темно-бурою корою і жовтим зламом.

Готову сировину родовика лікарського (без домішок) пакують в мішки, тюки по 35-40 кг і зберігають у сухих приміщеннях на стелажах. Термін зберігання 5 років.

Хімічний склад родовика лікарського. Кореневища і коріння родовика містять 12-24% дубильних речовин пірогалової групи, галову, елагову і щавлеву кислоти, до 4,5% сапонінів (потерін і сангвісорбін, гентріаконтан), щавлевокислий кальцій, крохмаль, барвник, вітаміни C і А, ефірну олію, фітонциди, флавоноїди, цукри.

У листі родовика лікарського є ефірна олія, сапоніни, крохмаль, цукри, каротин, вітамін K і аскорбінова кислота (до 360-920 мг / 100 г).

Дія родовика лікарського. Кореневища з корінням родовика лікарського мають в’язку, кровоспинну, протизапальну, бактерицидну, протистоцидну, протисудомну, болезаспокійливу властивості.

У медицині родовик з успіхом застосовують у вигляді відварів і рідкого екстракту при лікуванні гострих ентероколітів, дизентерії, проносів, а також як кровоспинний при кровотечах – легеневих, шлункових, кишкових, гемороїдальних, маткових, при кривавій блювоті, кривавому проносі.

Родовик використовують при гіпертонічній хворобі і припливах крові до голови.

Препарати родовика застосовують для лікування стоматитів, гінгівітів, трихомонадних кольпітів, при запаленні вен і лікуванні опіків.

Родовик лікарський
Родовик лікарський, квітка рослини

У народній медицині багатьох країн родовик широко застосовується у вигляді відварів для лікування ангіни, головних болів, при різних кровотечах – гемороїдальних, маткових, кишкових, легеневих, кривавій блювоті, при кровохарканні у хворих на туберкульоз легень, при сильних менструаціях, проносах, а також зовнішньо для загоєння ран.

Відвар кореневищ з корінням і настій трави родовика лікарського застосовують при припливі крові до голови, частіше при гіпертонії, запаленні вен, судомах, при колітах і дизентерії.

Зовнішньо відвар кореневищ і коренів родовика використовують у вигляді вологих компресів при різних запаленнях шкіри і у вигляді полоскань при запальних процесах порожнини рота і горла, а також для сидячих ванн при зовнішньому геморої.

Способи застосування родовика лікарського:
– при проносах приймати по 1 столовій ложці через 2-3 години відвар: 1 столову ложку подрібнених кореневищ з корінням родовика лікарського кип’ятити 30 хвилин в 1 склянці води, настоювати 2 години;

– настій: 3 чайні ложки сухої трави родовика лікарського настоювати 8 годин на 2 склянках охолодженої кип’яченої води, процідити, вживати по ¼ склянки ковтками 4 рази на день до їжі;

– зовнішньо до хворих місць як знеболювальне прикладати подушечки: 2-3 столові ложки трави родовика лікарського ошпарити окропом, загорнути в марлю;

– зовнішньо використовувати для примочок, обмивань і вологих компресів при запальних захворюваннях шкіри відвар: 2 столові ложки коренів кип’ятити 30 хвилин в 1 ½ склянки води, настоювати 2 години, процідити;

– екстракт родовика рідкий на 70% спирті призначають по 30-50 крапель 3-4 рази на день як в’яжучий і кровоспинний засіб;

– при легеневих і маткових кровотечах приймають відвар: 20 г коренів родовика варити в 200 мл води 30 хвилин, настоювати 2 години, процідити і приймати по 1 столовій ложці 6 разів на день або кожні 2 години;

– при проносах приймають порошок з сухого кореня родовика по 0,5 г 3 рази на день.

Залишити відповідь