Роль ліпідів в сльозах

Розуміння механізму функціонування особливих ліпідів допоможе створити більш ефективні засоби проти стану «сухого ока», яким страждає багато людей.

Дослідники з Університету Хоккайдо опублікували в журналі eLife статтю, яка пояснює, як відбувається синтез ліпідів, які виявляються в сльозах, а також їхні функції і можливості, які за допомогою отриманих результатів цієї роботи можуть вдосконалити ліки для очей.

Поверхня нашого ока постійно вкрита плівкою із сльоз, необхідною для забезпечення кисневого обміну тканин, захисту рогівки від пересихання, мікротравм від сторонніх часток, що потрапляють в око, і для зниження тертя під час моргання.

Ця плівка при найближчому розгляді виглядає як «пиріг» з декількох шарів. Зверху знаходяться два ліпідних шари, а під ними – водний. Також ліпідна система ока запобігає випаровуванню води з рідкого шару.

Синдром сухого ока найчастіше відбувається при дисфункції сльозових залоз, що виробляють ці ліпіди.

Хоча вже відомі найголовніші функції цих шарів, до сих пір достовірно не встановлено, як вони утворюються і підтримуються.

Японська команда науковців вивчала функції підкласу ліпідів, званих OAHFA (O-Acyl-ω-гідроксижирні кислоти), які присутні у внутрішньому шарі ліпідів (підшар амфіфільних ліпідів) трохи вище рідкого шару слізної плівки. Відомо, що OAHFA мають полярні і неполярні кінці в своїй молекулі, що надає їм спорідненість з водою і з ліпідами.

Для цього автори роботи провели експеримент на мишах. Вчені відключили піддослідним ген Cyp4f39, який бере участь в синтезі ω-гідроксижирних кислот (в більш ранніх роботах спроби відключення цього гена при його вивченні призвели до смерті новонароджених мишей, ген також відповідає за захисну роль ліпідів в шкірі) – дослідники знайшли спосіб відключити його за вирахуванням цієї функції в шкірі.

На думку вчених, OAHFA разом з їхніми похідними та іншими ліпідами формують своєрідний градієнт, що забезпечує плавний перехід від ліпідного шару до рідкого, Kihara, Miyamoto et al., Hokkaido University, 2020.

У модифікованих мишей виявилися стійкі пошкодження рогівки і нестабільні слізні плівки, що свідчить про сухість очей. Подальші аналізи показали, що цим мишам не вистачало OAHFA і їхніх похідних в слізних плівках.

Автори з’ясували, що похідні OAHFA мають проміжні полярності між OAHFA та іншими ліпідами слізної плівки. На думку учасників команди, це переконливо свідчить про те, що ці ліпіди разом утворюють градієнт полярності. Саме він дозволяє функціонувати слізній плівці, граючи визначальну роль в з’єднанні внутрішнього шару рідини слізної плівки і зовнішнього ліпідного шару. Завдяки цьому плівка рівномірно розподіляється по поверхні ока.

«Ліки, які використовуються сьогодні при захворюваннях сухих очей, націлені на рідкий шар слізної плівки, але немає жодних ліків, націлених на її ліпідний шар, – говорить керівник дослідження Акіо Кихара. – Оскільки більшість випадків захворювань сухого ока викликані порушеннями в ліпідному шарі, очні краплі, що містять OAHFA та їхні похідні, можуть бути ефективним лікуванням».

Автори відзначають, що їхня робота – це тільки перший крок. Необхідні подальші дослідження, щоб повністю зрозуміти функції і механізми синтезу OAHFA, а також те, як часто порушення, пов’язані з ними, зустрічаються у людей, які страждають від сухих очей та різних захворювань рогівки. Тільки після цього можна буде говорити про розробку відповідних препаратів.

Залишити відповідь