Категорії
Міста, країни, люди

Розкопали вулиці Хатуса

В турецькій провінції Чорум (місто і район Північної Туреччини, розташований в 244 км від Анкари і в 608 км від Стамбула) розкопали район стародавнього Хеттського царства, де знаходилася його столиця Хатуса. Городище виявлено в 1834 році, розкопки ведуться з 1906 року і вже тривають 113 років. В 2019 р. разом із розкопками почали виконувати реставраційні роботи. Руїни міста Хатуса входять до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО з 1986 року.

Чорум розташований на Анатолійському плоскогір’ї на значній відстані від моря. Клімат тут різко континентальний: літо спекотне, зима сніжна, холодна. Довгий час ця територія належала Риму та Візантії, в кінці XI століття відбулося плавне приєднання до Сельджукидів і на початку XIII століття Чорум починає належати туркам, а у XIV – XV ст. входить до складу Османської імперії. В XX столітті Чорум – це провінція Туреччини, на початку червня 1980 року тут (в Чорумі) відбулося зіткнення сунітів і алавітів, яке увійшло в історію як різанина в Чорумі.

Рослинність на місці розкопок мізерна, майже немає дерев, переважає гірський степ зі складним рельєфом. Висота місцевості – 1050 метрів над рівнем моря, проте ґрунти родючі. У Хаттусі сім джерел питної води. Оскільки довколишні річки були мілкими і не придатними для судноплавства, користувалися тут сухопутним транспортом. Скелясті гребені і штучні кріпосні споруди, а також обриви зі сходу і півночі робили місто майже неприступним.

Розкопки в околицях Богазкале займають площу майже 160 гектарів і умовно поділені на кілька ділянок: «Велику фортецю» – дві скелі Бююккале, в 500 м на північ від них «Велика скеля» (Бююккая), на схід від Бююккале на відносно рівному майданчику розташоване «Нижнє місто» – найдавніша частина хеттської столиці. На півдні від Бююккале знаходиться «Верхнє місто» – власне зміцнена столиця. В околицях є ще три невеличкі височини. Південну околицю міста позначає пагорб Еркапі – залишок колишнього оборонного валу, побудованого в останні століття існування хеттської держави.

В основному археологи займаються розкопками старовинних будівель.

«Цього року ми працюємо в новому відкритому районі, відомому як Нижнє місто. Ми вивчаємо архітектуру часів ассирійських торгових колоній, яка пережила пожежі. Цей період не був належним чином вивчений в Хатусі. Під час розкопок тепер є можливість своїми очима побачити побут людей тієї епохи, віддаленої від нашої на 3,5-4 тис років», – розказує керівник розкопок доктор Андреас Шахнер (доцент Німецького інституту археології), повідомляє Regnum.

Залишити відповідь