Розрив-трава на грядці

Розрив-трава (Impatiens L.) — однорічні та багаторічні трав’янисті рослини або напівчагарники родини Balsaminaceae (Бальзамінові).

Народні назви: Ванька-мокрий, бальзамін, вогник, недоторка (ботанічна назва пов’язана з властивістю дозрілих плодів рослини при дотику з тріском розкриватися і вистрілювати насіння). Вогником називають за вміння не згасати і швидко відновлюватися після різних «неприємностей». «Ванька-мокрий – на прожилках листя рослини є прозорі смолоутворюючі крапельки.

За повір’ями, розрив-трава мала таку чудодійну силу, що один доторк листя рослини здатен був розбити найміцніші окови, відчинити найхитріші запори, а також приборкати тварин. І не кожна людина могла самотужки знайти це листя, його приносила їй черепаха, що висиджувала яйця. Слід зауважити, що ці перекази не мали під собою реального підґрунтя, адже черепахи не висиджують яйця, а представників роду Impatiens не становить труднощів віднайти.

Рід налічує майже 500 видів, що найбільш поширені у тропічних й субтропічних регіонах Африки, Азії, а також у помірному поясі Північної півкулі. Рослина невибаглива, росте в тіні, півтіні і з задоволенням купається в сонячних променях. Нормально переносить пересихання ґрунту, швидко відновлюється після поливу. Перезволоження не любить – ніжна коренева система схильна до загнивання.

В Україні зустрічається:
– розрив-трава звичайна (Impatiens noli-tangereу L.) – у природному середовищі росте на Поліссі, в Лісостепу й у Карпатах, надає перевагу вогким місцям в ярах, лісах, на берегах річок, болотах;

– розрив-трава дрібноквіткова (Impatiens parviflora DC.) — заносна рослина, з ботанічних садів поширилась по тінистих вогких місцях;

– розрив-трава бальзамінова (Impatiens balsamina L.) – рослина з білими, рожевими чи пурпуровими, іноді строкатими квітками, розводять у садах;

– розрив-трава залозиста (Impatiens glandulifera Royle) – однорічна рослина з білими і аж до пурпурного кольору квітами, медонос, родом з Гімалаїв, але натуралізована в Європі – вперше було завезено до Великобританії в 1838 році як садову декоративну рослину, а вже в 1855 році зареєстрована як вид, що втік з культури.

Представники роду висотою від 30 см до 2 м. Коріння розрив-трави стрижневого типу, волосисте. Стебло пряме, розгалужене, часто вузлувате, дуже соковите, напівпрозоре, зеленуватого, іноді червонуватого кольору, з густим листям. У розрив-трави залозистої листя має залозки. Габітус рослин пірамідальний або кулястий. Листя без прилистків, цільне, блискуче або довгасто-яйцеподібне, край зубчастий. Верхня частина листя має водовідштовхувальну кутикулу, що створює відчуття сального нальоту. Квітки розрив-трави зигоморфні, різноманітного яскравого забарвлення. Сама квітка складається з 5 пелюсток (чотири з яких зростаються в неправильну форму і спрямовані вниз) зі шпорою. Плід рослини — суха багатонасінна коробочка, що розтріскується, вивільняючи коричневе насіння круглої форми.

Розмножують рослину насінням – сіють навесні, не надто глибоко, прямо в ґрунт. При розбивці квітника потрібно враховувати висоту рослини – кущики вимагають більшого простору.

Розрив-трава на грядці
Розрив-трава звичайна, квітка рослини
Розрив-трава на грядці
Недоторка звичайна, склад рослини

Розрив-трава звичайна (або недоторка звичайна) – однорічна трав’яниста рослина 30-120 см висотою, з прямим голим соковитим стеблом, що потовщується в зчленуваннях. Корінь мичкуватий. Листя 5-10 см довжиною і 2-5 см шириною, чергове, овальне або довгасто-яйцеподібне, крупнозубчате. Нижнє листя на черешках, верхнє – майже сидяче. Суцвіття пазушні, в середньому з двома – п’ятьма повислими квітками. Квітки на гіллястих квітконосах, неправильні, довжиною до 3 см, чашолистків три (два – бічні маленькі, зелені, верхній – пелюсткоподібний з гачкуватим зігнутим шпорцем. Віночок жовтий з червоними цятками в зіві. Пелюсток п’ять, один з них супротивний пелюсткоподібний, розширено чашолистиками, інші чотири попарно зрощені. Тичинок п’ять, маточка з п’ятигніздною зав’яззю. Аромат тонкий, ніжний. Квітки недоторки звичайної запилюються комахами, зазвичай джмелями (зустрічаються рослини з клейстогамними квітками. Плід – лінійно-довгаста коробочка, куди входять п’ять стулок. При дотику до дозрілого плоду відриваються від сім’яносців, скручуються спіраллю і розкидають дрібне коричневе насіння. Вегетацію починає в травні – червні, цвіте в липні – серпні, насіння починають дозрівати в кінці липня.

Розрив-траву звичайну (недоторку звичайну) здавна з успіхом застосовують в лікарських цілях – корисна при зовнішніх і внутрішніх кровотечах, каменях в сечовому міхурі та нирках. Рослину зрізають цілком під час цвітіння. Сушать сировину, розкладаючи в тіні або в добре провітрюваному приміщенні.

Приготування настою: 2 столові ложки подрібненої сировини заварити 500 мл окропу, настоювати 5 годин, процідити. Приймають засіб в теплому вигляді протягом доби – рівними частками необхідно випити до 200 мл настою.

Недоторка викликає інтенсивне скорочення матки, корисна при рясних кровотечах. Настій рекомендований для лікування кровотеч з сечового міхура і прямої кишки. Застосовується зовнішньо для лікування виразок, ран, гемороїдальних вузлів.

Розрив-трава на грядці
Розрив-трава дрібноквіткова

Розрив-трава дрібноквіткова (або недоторка дрібноквіткова) – трав’яниста рослина висотою 30-60 см, стебло гіллясте, пряме, соковите, потовщене в вузлах. Листя чергове, короткочерешкове, яйцеподібне, загострене, пилчасте. Довжина листя – 8-17 см, ширина – 4-8 см. Квітки у рослини дрібні, довжиною близько 15 мм. Чашечка світло-жовта, складається з трьох чашолистків, задній видозмінений – довжиною до 10 мм шпорець. Шпорець зовнішнього чашолистка від 4 до 5 мм завдовжки, прямий, іноді булавоподібний. На кінці пелюстки зрощені по два, трилопатеві блідо-жовті з червоними цятками. Пелюстка, що протистоїть чашолистику зі шпорцем, майже округлої форми, 5 мм довжиною і шириною, жовтого кольору. Віночок світло-жовтого кольору. Усередині віночка – точки червоного кольору. Плід – подовжена булавоподібна коробочка.

Розрив-трава на грядці
Розрив-трава бальзамінова

Розрив-трава бальзамінова (або недоторка бальзамінова) – трав’яниста рослина висотою 25-45 см. Стебло пряме, негіллясте. Листя ланцетне, вузьке, загострене, при основі вузько-клиноподібне, по краю пилчасте. Квітки білого, рожевого, пурпурного кольору або строкаті. Шпорець пелюсткоподібного чашолистка – 1-1,5 см завдовжки, зігнутий. Квітки запилюються бджолами та іншими комахами, а також деякими птахами, що харчуються нектаром. Плід – яйцеподібна опушена коробочка.

Розрив-трава на грядці
Недоторка залозиста

Розрив-трава залозиста (або недоторка залозиста чи бальзамін залозистий) – однорічна трав’яниста рослина заввишки 100-200 см. Стебло майже нерозгалужене, порожнисте, соковите. Листя черешкове, в кільцях по 3, рідше супротивне. При основі має залози, що виробляють липкий, ароматний та їстівний нектар. Квіти зібрані в зонтикоподібні пазушні китиці по 2-14 квіток. Квітка 3–4 см завдовжки, білого або лілово-рожевого чи винно-червоного кольору із зеленуватим шпорцем. Плід – обернено-яйцеподібна коробочка, 14–18 мм завдовжки, на верхівці з колючим вістрям. Насіння темно-коричневе, яйцеподібне, сплюснуте, 4-7 мм завдовжки і 2-4 мм завширшки. Коробочки при дотику до стиглого плоду відриваються від сім’яносців, скручуються спіраллю і розкидають своє дрібне насіння залежно від сили вітру та висоти рослини в радіусі до 10 метрів.

Плодоносить розрив-трава залозиста з середини липня. Поширюється насінням. У місцях масового розповсюдження на 1 кв. м припадає близько 32 000 насінин. На більші відстані переноситься через воду і людьми з ґрунтом. Ймовірно, насіння розрив-трави транспортують також мурахи (мірмекохорія) та дрібні гризуни. В середньому вид розповсюджується на відстань 5 км за рік.

Розрив-трава залозиста в Євросоюзі включена до офіційного переліку чужорідних інвазійних видів. В Україні декоративний вид вирощують переважно на Правобережжі у квітниках. Здичавілою росте поблизу парканів, на пустирях, у ярах, приміських лісах.

Окремі рослини цвітуть близько 12 тижнів. У зоні природного залягання вид цвіте з липня по серпень, але в Центральній Європі цвітіння припадає на період з червня по жовтень. У тінистих місцях цвітіння затримується приблизно на два тижні. Квіти виділяють велику кількість нектару, що накопичується в шпорі задньої ділянки чашечки. Запилюються колібрі та бджолами.

Вид вирощують як декоративну рослину в садах завдяки яскравим квітам, висівають пасічники та любителі метеликів, оскільки в ньому багато нектару та пилку. Насіння їстівне – в Непалі віджата з нього олія використовується в місцевій кухні. На півночі Індії розрив-траву застосовують від укусів змії.

Кормова цінність розрив-трави залозистої недосліджена, але худоба охоче вживає її в їжу.

Розрив-трава – гарний медонос, продуктивність меду досягає 700 кг/ га, а пилку – 400 кг/ га. В одній квітці утворюється 0,47 ± 0,12 мг вуглеводів за годину (інший жоден місцевий вид в Центральній Європі не виробляє більше 0,3 мг). Рослина також цінується за тривалий період цвітіння – з липня до перших заморозків.

Встановлено, що масове розростання розрив-трави зменшує різноманіття місцевих видів в алювіальних середовищах та перешкоджає відновленню лісів. Квіти рослини дають набагато більше нектару, ніж будь-який місцевий вид. При масовому цвітінні погіршуються умови для плодів та насіння місцевих комахозапильних видів.

Вироблення нектару і поява попелиць сприяє появі комах, що харчуються ними. Але витіснення деяких місцевих видів рослин погіршує умови для моно- та комах-олігофагів. В місцях, що постраждали від розрив-трави, було виявлено зменшення кількості надземних жуків та клопів, хоча збіднення комах ґрунтової фауни не спостерігалось. Є публікації, де вказано про незначний вплив розрив-трави на видове різноманіття супутніх рослин, а видалення цієї рослини дозволяє ефективно відновлювати рослинність, що відрізняє розрив-траву від інших подібних інвазійних видів.