Розторопша плямиста

Розторопша плямиста
Квітки розторопші плямистої

Хімічний склад розторопші плямистої,
Дія розторопші плямистої,
Способи застосування розторопші плямистої,
Олія розторопші та її властивості.

Розторопша плямиста
Розторопша плямиста, склад рослини

Розторопша плямиста (лат. Silybum marianum) – дворічний, рідше однорічний, вид трав’янистих рослин родини Asteraceae (Compositae) – айстрові (складноцвіті). Народні назви: будяк червоноголовий, молочний чортополох, Маріїн татарник, татарник сріблястий, татарник сріблястий, будяк Святої Марії, жаб’ячник, строкатий чортополох та інші.

Розторопша плямиста
Листя розторопші плямистої

Розторопша плямиста – рослина зі стрижневим коренем і прямим гіллястим стеблом, висотою 0,3-1,5 м (за гарних умов може досягти 2,5 м). Стебло жолобчасте і більш-менш бавовняне, найвищі екземпляри мають порожні стебла. Кущ розторопші конічної форми, приблизний максимальний діаметр основи становить 160 см.

Розторопша плямиста
Розетка листя розторопші плямистої

Листя чергове, еліптичне, перистолопатеве або перисторозсічені, гостро-строкато велике (довжиною до 80 см) з жовтуватими колючками по краю і по жилах знизу; платівка листа з молочно-білими жилками, темно-зелена зі світлішими поперечно-хвилястими плямами, блискуча.

Розторопша плямиста
Колючки на листі стебла розторопші плямистої
Розторопша плямиста
Суцвіття розторопші плямистої

Медонос. Квітки розторопші пурпурні, рожеві або білі, еліптичної форми, від 4 до 12 см, зібрані на кінцях стебел у великі поодинокі кулясті кошики з черепицеподібною обгорткою, що складається з колючих зелених листочків. Ложе суцвіття м’ясисте, покрите волосками. Всі квітки двостатеві, трубчасті. Цвіте в липні – серпні. Плід – стисла з боків сім’янка з чубком.

Розторопша плямиста
Плід розторопші плямистої
Розторопша плямиста
Розторопша плямиста, насіння рослини

Рослина походить з гір середземноморського регіону, де на кам’янистій основі утворює чагарники.

Розторопша плямиста – злісний бур’ян. Вид з узбережжя Південно-Східної Англії широко введений за межі свого природного ареалу, наприклад в Північну Америку, Іран, Австралію і Нову Зеландію, де вважається інвазивним бур’яном. Росте уздовж доріг, на занедбаних полях і пустирях, іноді на засолених сухих і піщаних ґрунтах. Поширена в центральних і південних областях європейської частини материка, на півдні Західного Сибіру, в Середній Азії.

Розторопша плямиста
Проростання насіння розторопші плямистої

Як лікарська рослина для фармацевтичної промисловості культивується в великих масштабах в деяких країнах (в Україні, Австрії, Німеччині, Угорщині, Польщі, Китаї, Аргентині та ін.). В Європі розторопшу висівають щорічно в березні – квітні. Сировину збирають в період обрізання і обмолоту в серпні, близько 2-3 тижнів після цвітіння.

Іноді розторопша плямиста є декоративним елементом садів. Її сушені квіткові головки використовують для прикраси сухих букетів.

Розторопша плямиста
Пагін розторопші плямистої

Токсичність – добавки на основі розторопші мають найвищі концентрації мікотоксинів (до 37 мг/кг) у порівнянні з іншими харчовими добавками на рослинній основі. Через великий вміст калію нітрату рослина токсична для великої рогатої худоби і овець – в шлунку тварин з нітрату калію утворюються іони нітриту, які об’єднуються з гемоглобіном для отримання метгемоглобіну, блокуючи тим самим транспорт кисню по організму.

Хімічний склад розторопші плямистої. Основними діючими речовинами є флавоноїди і флавонолігнани (силібінін, силікристин, силідіанін). Крім того, до складу входять алкалоїди, сапоніни, жирна олія (до 25%), білки, вітамін K, смоли, слиз, тирамін, гістамін, а також макро- і мікроелементи. Відзначено, що рослина концентрує селен і мідь.

В складі насіння розторопші – жирні олії (30-40%), ефірні олії (до 0.1%), смоли, слиз, вітаміни А, D, E, K, F, а також макро- і мікроелементи (калій, кальцій, магній, залізо, алюміній, ванадій, хром, марганець, цинк та інші).

Традиційний екстракт розторопші виготовляють з насіння, яке містить близько 4–6% силімарину, в екстракті – 65–80% силімарину (комплекс флавонолігнану) і 20–35% жирних кислот, включаючи лінолеву кислоту. Силімарин є складною сумішшю поліфенольних молекул, включаючи сім близькоспоріднених флавонолігнанів (силібін А, силібін В, ізозилібін А, ізозилібін В, силікристин, ізосилікристин, силідіанін) і один біофлавоноїд таксифолін (Taxifolin або дигідрокверцетин – антиоксидант натурального походження). Силібінін, напівочищена фракція силімарину, є переважно сумішшю двох діастереоізомерів (силібіну А і силібіну В) у співвідношенні приблизно 1: 1. Силібінін пригнічує кілька фармокологічних ефектів, зокрема в печінці. Є певні клінічні свідчення на користь використання силібініну як підтримувального елемента при деяких типах цирозу печінки.

Дія розторопші плямистої. Флавоноїди розторопші (силімарин, силібін, силідіанін, таксофілін, силікристин) є потужними антиоксидантами, які зв’язують вільні радикали, не даючи їм можливості пошкоджувати здорові клітини. Крім захисної дії, вони беруть участь в окисно-відновних процесах, утворюючи ряд комплексів з іонами різних металів, можуть змінювати активність різних ферментів.

В останні роки з насіння розторопші виготовляють різні препарати – силібор, силібінін (легалон), силімар, отримують олію розторопші, а з макухи – порошок-борошно розторопші.

Розторопша активізує секреторну і рухову функції шлунково-кишкового тракту, сприяє загоєнню виразок, захищає нирки. Насіння розторопші плямистої – високоефективний гепатопротектор з вираженим жовчогінним ефектом. Використання в лікувальних цілях насіння розторопші запобігає порушенню структури і функції печінки при різних патологіях, стимулює утворення нових клітин печінки, знижує шкідливу дію на печінку ряду лікарських засобів і токсинів, які ми отримуємо з навколишнього середовища.

Розторопша плямиста
Насіння розторопші плямистої

Препарати з насіння розторопші плямистої захищають від хімічних факторів, що провокують розвиток пухлин, мають протизапальну і ранозагоювальну дію, підвищують захисні властивості печінки по відношенню до різних інфекцій і отруєнь. В цілому, широкий спектр фармакологічної дії розторопші підсилює імунітет і підвищує опірність організму. В цілях профілактики продукти з насіння розторопші рекомендують жителям великих міст і працівникам шкідливих виробництв.

Розторопша плямиста
Проростки розторопші плямистої

Багатосторонньою фармакологічною дією і особливою цілющою силою володіють проростки розторопші – живі рослинки довжиною 1,5-2 см у віці 6-7 діб. Прийом проростків розторопші рекомендується при лікуванні гострих і хронічних хвороб печінки (гепатити, цироз), при запаленні жовчного міхура і жовчнокам’яної хвороби, при колітах і виразках шлунка, при запальних захворюваннях селезінки і геморої.

Біологічно активний силімарин в олії розторопші плямистої стабілізує роботу мембран клітин, особливо клітин печінки. Жиророзчинні вітаміни, особливо вітамін E, мікро- і макроелементи зміцнюють судинну стінку, живлять її. Антиоксиданти розторопші нейтралізують вільні радикали, що руйнують біологічні структури. Кардіотонічні біофлаваноїди розторопші плямистої працюють подібно глоду. Крім того, в олії розторопші виявлені дезагрегуючі і спазмолітичні речовини. Безпосередньо холестеринознижувальна функція розторопші плямистої реалізується через вищі жирні кислоти.

Розторопша плямиста
Шрот (макуха) розторопші плямистої

У антисклеротичній програмі олію розторопші доцільно використовувати разом з порошком з насіння розторопші – шрот розторопші подібно до губки схоплює і виводить з організму токсини, жовчні кислоти, запобігаючи цим самим утворенню надлишків холестерину. Крім того, порошок з насіння допомагає від запорів.

Водні витяжки та порошки з насіння розторопші здавна використовувалися в народній медицині при хворобах селезінки, печінки і багатьох інших захворюваннях. Як чудовий оздоровчий засіб, розторопша очищає, зміцнює і дуже добре допомагає при цукровому діабеті, хронічних шлунково-кишкових захворюваннях.

Способи застосування розторопші плямистої:

– при перелічених вище захворюваннях 2 столові ложки насіння розторопші розмолоти в кавомолці і приймати за півгодини до їжі протягом доби (краще жувати і запивати водою, але можна додавати в їжу), мінімальний термін лікування 1 місяць.

Розторопша плямиста
Олія розторопші плямистої

Олія розторопші та її властивості.

Рослинна олія, отримана з насіння розторопші плямистої, є цінним дієтичним продуктом і лікарським засобом, застосовується в народній медицині. Високі лікувально-профілактичні властивості олії розторопші пов’язані з вмістом хлорофілу, каротиноїдів, токоферолів, комплексу поліненасичених жирних кислот (вітаміну P). Останній пов’язує холестерин в легко виведену з організму форму, не даючи йому осідати на стінках судин; стимулює загальний обмін жирів, активізує їх вихід з жирових депо, через що отримав назву «спалювач жиру».

Хлорофіл активізує обмінні процеси в клітинах, омолоджує тканини, стимулює процеси відновлення (регенерації). Цим пояснюються ранозагоювальні властивості при зовнішньому застосуванні олії розторопші, стимуляції кровотворення при загальному впливі на організм.

Каротиноїди мають антигістамінну (антиалергійну) активність, стимулюють обмін речовин в печінці і серцевому м’язі. Каротин бере участь в роботі сітківки ока і необхідний організму як фактор зростання, бере активну участь в окисно-відновних реакціях в клітинах.

Каротин здатний «запасати» кисень на випадок кисневого голодування і частково компенсувати погане постачання тканин киснем (у тому числі при атеросклерозі).

Токофероли – ефективно захищають організм від дії хімічних і фізичних чинників, що провокують розвиток пухлин, володіючи потужними антиоксидантними і aнтимутагенними діями, перешкоджає старінню організму, підтримуючи репродуктивні функції і скоротливі здатності м’язів.

Олія розторопші – масляниста жовтувато-зеленого кольору рідина з приємним специфічним запахом і смаком.

Одним з основних лікарських компонентів олії розторопші є комплекс поліненасичених жирних кислот: лінолева (61-62%), олеїнова (21-22%), стеаринова (3,5-4%), арахінова (близько 2%), пальмітинова (близько 9%), бегенова (1-1,5%).

Олія розторопші має протизапальну і ранозагоювальну дію, сприяє епітелізації тканин. Є ефективним гепатопротектором. Запобігає всмоктуванню токсичних сполук, що надійшли в організм разом з водою і їжею. Олія з насіння розторопші захищає організм від руйнування при попаданні в нього хімічних сполук, сприяє загоєнню виразок. Ефективний засіб для лікування ран, опіків (в тому числі сонячних), попрілостей шкіри.

Олія розторопші підвищує опірність організму, посилює імунітет. Показанням до застосування олії розторопші є:
– цироз і жирова дистрофія печінки,
– гепатити та алкогольне ураження печінки,
– виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки,
– печія, гострий і хронічний гастрити,
– холецистхолангіт, дискінезія жовчовивідних шляхів,
– пародантози і стоматити,
– ушкодження шкіри, опіки (хімічні і термічні), незагойні рани.

Розторопша плямиста
Кущ розторопші плямистої

Олія розторопші має унікальну протизапальну і ранозагоювальну функцію, здатна прискорювати процеси епітелізації і регенерації шкірних дефектів різного генезу, діє як противиразковий засіб при лікуванні виразок, ерозій.

Олія з насіння рослини розторопші плямистої, отримана холодним віджимом, застосовується всередину і зовнішньо.

Через наявність великої кількості вітаміну E олію розторопші плямистої призначають як антиоксидантний засіб для запобігання пухлинних процесів, для регуляції статевої та ендокринної сфери у чоловіків і жінок. Особливо ефективна олія розторопші при клімактеричних атрофічних вагінітах.

– при інфекційно-запальному процесі призначають суміш олії розторопші (50 мл) з олією чайного дерева (2,5 мл): перед вживанням суміш ретельно збовтати. Методика введення в піхву та ж, що описана далі. Подібна комбінація застосовується і в комплексі лікування ерозій шийки матки, для профілактики інфекцій і запобігання утворенню зайвої рубцевої тканини.

– при інфекційно-запальному процесі призначають суміш олії розторопші (50 мл) з олією чайного дерева (2,5 мл): перед вживанням суміш ретельно збовтати і скориставшись описаною далі методикою ввести в піхву. Подібна комбінація застосовується в комплексі лікування ерозій шийки матки, для профілактики інфекцій і запобігання утворенню зайвої рубцевої тканини;

– при клімактеричних атрофічних вагінітах, що супроводжуються сверблячкою, олію розторопші вводять в піхву за допомогою шприца без голки в кількості 3 мл на ніч, після чого таз підняти, щоб олія потрапила на шийку матки (поза «Берізки» протягом 3-5 хвилин, можна скористатися опорою), курс лікування – 12 щоденних процедур.

Залишити коментар