Категорії
Природа Тварини

Риба Мандаринка

Риба Мандаринка або Мандарин-дракончик (Synchiropus splendidus) – це невелика, яскраво забарвлена риба із сімейства Callionymidae (піскаркові), користується популярністю в морській акваріумній торгівлі. Рідною для Мандаринки є частина Тихого океану біля островів Рюкю на півдні від Австралії.

Вперше Мандаринка була описана як Callionymus splendidus в 1927 році Альбертом Вільямом Герре (Herre – американський іхтіолог, який працював на Філіппінах).

Риба Мандаринка
Різнокольорова мандаринка

Пізніше mandarinfish було поміщено до роду Synchiropus (від давньогрецького syn – «разом» і chiropus – «рука-нога»; назва виду від латин. splendidus – «чудовий, парадний, розкішний»).

Мандаринки (Synchiropus splendidus)
Мандаринки (Synchiropus splendidus)

Загальне ім’я Мандаринки походить від дуже яскравого забарвлення її мантії, яка шиком своїм нагадує імператорського китайського мандарина. Інші поширені імена: мандарин-бичок, зелений мандарин, смугаста мандаринка, смугастий дракончик, зелений дракончик, а іноді і психоделічна мандаринка.

Риба Мандаринка
Психодіалетична рибка Мандаринка

Подібний до риби Мандаринки відомий китайський окунь Siniperca chuatsi, який тільки віддалено пов’язаний з Synchiropus splendidus.

Мандаринка належить до надряду риб в класі perciform, який ще називають percomorphi або acanthopteri, що в перекладі означає променепері (властивість хребетних близько 41% всіх кісткових риб) сім’ї Callionymidae в dragonets, налічує 10 родів і більше 182 видів.

Риба Мандаринка
Мандарин-дракончик

Рід Synchiropus включає 51 вид, розділених на 10 підродів. Мандаринка належить до підроду Synchiropus (Pterosynchiropus) разом з австралійською LSD-рибою (Synchiropus occidentalis) і LSD- або психоделічною рибою (Synchiropus picturatus).

На сьогоднішній день Synchiropus splendidus є одним з усього лише двох відомих видів хребетних, які мають блакитне забарвлення через стільниковий пігмент, інші, що є, лише тісно пов’язані з психоделічним мандарином (S. picturatus).

Риба Мандаринка
Мандарин-дракончик (Synchiropus splendidus)

Назва «cyanophore» була запропонована через блакитні хроматофори або пігмент, який містить світловідбиваючі клітини. У всіх інших відомих випадках синій колір відбивається від тонкоплівих перешкод з купи плоских, тонких і відображаючих пуринових кристалів.

Риба Мандаринка
Риба Мандаринка (Synchiropus splendidus)

Мандаринка є жителем рифів. Надає перевагу захищеним лагунам і прибережним рифам. Це повільна рибка, але все одно розгледіти Synchiropus splendidus в межах діапазону її мешкання не легко через її малий розмір (рибка досягає лише близько 6 см) і через звичку нижнього живлення.

Харчуються Мандаринки в основному дрібними ракоподібними та іншими безхребетними.

Риба Мандаринка
Риба Мандаринка або Мандарин-дракончик

На основі аналізу кишечника семи диких риб Sadovy та ін. у 2001 році визначено, що риба Мандаринка має змішану дієту, яка складається з гарпактікоїдних рачків, багатощетинкових черв’яків, дрібних черевоногих, бокоплавовидних (Gammaridea) амфіпод, риб’ячої ікри і остракод.

У дикій природі Мандаринка безперервно харчується в денний час. Ця риба ловить здобич на кораловому субстраті в діапазоні багатьох квадратних метрів свого мешкання.

Незважаючи на свою популярність в акваріумній торгівлі, вважають, що Мандаринку важко зберегти, тому що харчування її дуже специфічне.

Риба Мандаринка
Риба Мандаринка і корали

Деякі Мандаринки не можуть пристосуватися до акваріумного життя, відмовляються їсти що-небудь, крім живих амфіпод і копепод як у дикій природі, хоча деякі особини, які акліматизувалися до акваріумної їжі, вважаються досить витривалими і мають високу стійкість до хвороб, таких як морська білоплямистість (Cryptocaryon irritans виникає через інфікування інфузорією найпростішою, яка паразитує у морській рибі. Мандаринки мають менше шансів захворіти на Cryptocaryon, тому що вони не мають такого типу шкіру, яку зачіпає ця загальна акваріумна хвороба).

Риба Мандаринка
Риба Мандаринка

Залишити відповідь