Категорії
Міста, країни, люди

Рибні дощі

Рибна злива в Гондурасі відбувається щорічно десь в період з травня по липень і приблизно в одному й тому ж місці – недалеко від міста Йоро. З неба падають сардини, яких із задоволенням збирають місцеві жителі. Як стверджують очевидці, явище починається о п’ятій-шостій вечора: над землею нависає чорна хмара, гримить грім, виблискують блискавки, калюжі наповнюються рибою. Про цей феномен співається в старовинній гондураській пісні: «Там, де рибний дощ пройде як небесне чудо».

Рибні дощі
Рибна злива (Гондурас)

Факт рибних дощів підтверджували християнські місіонери на початку XVIII століття і вчений Олександр фон Гумбольдт. Гондурасці вважають дощ із сардин дивом, яке вимолив для них іспанський місіонер-католик Хосе Мануель Субірана в середині XVII століття. Але у вчених є своє пояснення – сильні вітри і смерчі приносять рибу з Атлантичного океану.

З 1998 року в Йоро проводиться щорічний Фестиваль рибного дощу. Окремі випадки опадів з морепродуктів відбуваються і в інших частинах світу.

У травні 2014 року у Шрі-Ланці пройшов рибний дощ: жителі зібрали 50 кг риби. Двома роками раніше тут же випала злива з креветок. Про рибні дощі повідомляли й австралійці, і греки, і британці, і селяни з півдня Ефіопії: вони прийшли в жах, коли під час польових робіт «небеса відкрилися» і звідти посипалася жива риба.

Рибні дощі
Риба з неба

Слід зазначити, що «рибопади» були зареєстровані на земній кулі в багатьох місцях. Такі явища зазвичай носять назву «фротскіс», тобто «падіння з неба». Такими повідомленнями переповнені сторінки газет, які пишуть про аномальні явища. І навіть солідні наукові метеорологічні журнали регулярно інформують своїх читачів про шквали з оселедцем, зливи з кальмарами і торнадо з фореллю.

У таких країнах, як Індія і Австралія, «рибопади» трапляються так часто, що місцеві засоби масової інформації майже перестали повідомляти про них.

Австралійський натураліст Гільберт Уїтлі одного разу навіть опублікував список із 50 рибних дощів, які пройшли на шостому континенті в одному тільки 1972 році. В цьому списку згадуються падіння карликових окунців в Хейфілді (Вікторія), креветок поблизу Сінглтона (Новий Південний Уельс), струмкових гольянів в Крессі (Вікторія), і якихось невпізнаних прісноводних риб, що впали на передмістя Брісбена.

У США у XX столітті випадки «фротскіс» теж були відзначені досить часто. Найбільш примітні з них – це потоп в Томасвіллі (штат Алабама), Бостоні (штат Массачусетс), Уітчіті (штат Канзас).

Рибні дощі
Риба на автошляхах

Ось один з численних випадків подібного роду. Сонячним і теплим травневим днем ​​1956-го на ферму в Чалатчі, поблизу Юніонтауні (штат Алабама в США) з неба почали падати живі риби трьох видів – окуні, лящі і соми. Свідки події згодом розповідали, що спочатку на абсолютно ясному небі з’явилася єдина темна хмара, яка, в свою чергу, виникла з маленького вихору. Потім над маленьким клаптиком землі площею всього в 150-250 кв. футів з цієї хмари став трохи накрапати дощ. Але раптом дивна хмара набула майже білого кольору і з неї стали падати живі риби, які при падінні на землю ще продовжували ворушитися. «Рибопадіння» тривало близько 15 хвилин. Слід зауважити, що вся ця риба була місцевих видів, така сама як у струмку, що протікає в 2 милях від ферми. Але залишається абсолютно незрозумілим, яким чином ця риба опинилася на такій великій висоті. Адже в той день не було ураганів і ніяких подібних до них метеорологічних явищ. Один з очевидців події у зв’язку з цим висловився так: «Це не збагнути людським розумом!»

Рибні дощі
Автодороги після дощу з риби

А вранці 19 грудня 1984 року жителі Санта-Моніки (що поблизу Креншоу-бульвар в Лос-Анджелесі) були просто ошелешені: кілька десятків тисяч риб обрушилося на їхні голови, будинки і машини, що мало не стало причиною автокатастроф на дорогах цього міста.

У травні 1985 року досить велика порція риби впала з неба на задній двір будинку Луїса Касторіна в Форт-Борте (штат Техас). Господар будинку був дуже наляканий цією подією, так як побачив у ньому щось надприродне.

А ось в Англії подібні явища відбуваються не часто. Але відомі випадки «фротскіс» відшукати в пресі все ж можна. Так, в серпні 1914 року деякі британці стали очевидцями того, як в районі Хендон-Сандерленда приземлялися вугри в дуже великій кількості. У Хейлінгайленді (графство Хемпшир), якийсь містер Іан Реті одного разу відправився пограти в гольф, а потрапив під дощ з тріски. Це сталося в серпні 1948 року. Час від часу на землю туманного Альбіону випадають і ракоподібні, найчастіше краби.

Рибні дощі
Рибна злива в Гондурасі

Чим же пояснити ці численні і загадкові явища? Так більшість метеорологів без найменшого коливання стверджують, що сильні вихори особливої ​​конфігурації здатні закручувати в річках і морях водяні воронки, які потім затягуються разом з рибою і несуться в небо. Потім ця маса з води і риби переноситься на деяку відстань і під дією сили тяжіння падає вниз. Але ця версія не витримує ніякої критики. По-перше, жодна людина ще не бачила, як подібний вихор виробляє таке «затягування». По-друге, ця версія не пояснює, чому вихори затягують рибу тільки строго певного виду. По-третє, чому риба падає на землю живою, хоча до цього тривалий час перебувала в повітрі? Чому, нарешті, разом з рибами ніколи не випадають ніякі інші предмети, наприклад, водорості, черепашки або пісок? Проти даної теорії свідчить і такий факт: очевидцями цих подій не було помічено жодного випадку солоних дощів до або після падіння з неба морської риби. Крім усього іншого, ця теорія абсолютно безсила пояснити факт падіння глибоководних видів риб.

Так що ж ховається за такими неординарними подіями, як «фротскіс»? Чому вони відбуваються? Поки ця таємниця, прихована від людського розуму. Вона ще чекає своєї розгадки. Але очевидно лише одне: більшість із сучасних пояснень «рибопадів» містить в своєму складі ірраціональний і навіть містичний елемент. І для цього є цілком певні і досить вагомі підстави. Ось, наприклад, ще одна історія про «фротскіс», яка наводить на глибокі роздуми про причини такого дивного явища в нашому житті.

Рибні дощі
«Рибопадіння» морської риби

Одного разу троє рибалок з маленького острова в Тихому океані групи Кірибаті на своїй маленькій шхуні під час шторму зазнали корабельної аварії. Рятуючись від стихії, люди перебралися в 20-фунтовий човен, на якому і провели 119 днів, поки їх не врятували в більш ніж 500 милях від того місця, де затонуло їх судно. Під час своєї злощасної одіссеї рибалки ловили голими руками маленьких акул і харчувалися ними. До кінця своєї небезпечної пригоди вони вже зовсім зневірилися і до того ж жорстоко страждали від наслідків акулячої дієти. І ось одного разу вночі, 4 квітня 1986 року незадовго до порятунку, ці троє чоловіків звернулися з молитвою до Господа Бога послати їм яку-небудь іншу їжу. Яке ж було їх здивування, коли після закінчення молитви з неба впав якийсь предмет прямо в їхній човен. Це була дуже рідкісна, але смачна риба, яка ніколи не з’являється на поверхні моря, а завжди живе на великій глибині (близько 600 футів). Коли рибалок врятували, то згодом вони розповіли про цей чудовий випадок гідробіологам. З огляду на вищевикладений факт, вчені погодилися, що найпростіше пояснення, буцімто птах зловив рибу і під час польоту не втримав її, абсолютно неприйнятне. Залишається тільки одне: допомогла молитва, хіба знайдеться ще якесь пояснення.

Рибні дощі
Дощ з риби

Залишити відповідь