Категорії

Categories: Психологія

Салемські відьми

Салем (Штат Массачусетс, Нова Англія) відмітився в світовій історії судовим процесом над салемськими відьмами в 1692 році. За звинуваченням у чаклунстві («полювання на відьом») 19 чоловік було повішено, 1 людина роздавлена камінням і від 175 до 200 ув’язнено, не менше п’яти з яких померли.

Салем було засновано в 1629 році пуританами. У 1641 році за англійськими законами чаклунство прирівняли до кримінального злочину. У січні 1692 сусіднє місто Йорк був атакований індіанцями, в результаті чого багато його жителів загинули або були захоплені в полон.

Збільшення розмірів сім’ї породжувало суперечки між сусідами та сім’ями за право володіння землею, особливо на кордоні просування поселенців, де економіка була заснована на фермерському господарстві. Несприятливі погодні умови або хвороби рослин могли призвести до втрати річного врожаю. Ферма, яка забезпечувала існування середньої за розміром сім’ї, вже не могла забезпечити цього наступним поколінням. Це спонукало фермерів просуватися далі і захоплювати землі корінних мешканців – індіанців.

Будучи релігійними людьми, пуритани пояснювали втрату врожаю, домашньої худоби, смерть дітей, землетруси і погану погоду гнівом Бога. Пуритани шукали у видимому їм світі знаки, які могли вказувати на волю Бога. У невидимому світі, відповідно до їх віри, мешкали Бог і ангели, а також Диявол – ворожа сутність. Також вважали, що жінка легше піддається впливу Диявола, ніж чоловік. Патріархальні звичаї створювали порядки, коли жінки повинні були перебувати в повному підпорядкуванні у чоловіків.

У невеликому місті важко було зберегти секрети, і думка людей про їх сусідів приймалася як встановлений факт. Дитячі ігри та іграшки вважалися даремними і заборонялися. Хлопчики могли полювати, ловити рибу, досліджувати ліс, вони часто ставали учнями тесли або коваля, в той час як дівчаток вчили прясти, готувати, шити, ткати.

У січні 1692 у дочки і племінниці пастора Семюела Перріса – 9-річної Елізабет Перріс і 12-річної Ебігейл Вільямс – були виявлені симптоми невідомої хвороби. Дівчатка кричали, видавали дивні звуки, ховалися під меблями, їхні тіла скручувало в незвичайні пози. Діти скаржилися на те, що їх хтось колов шпилькою або ножем. Коли Перріс намагався читати проповідь, діти затикали вуха.

Доктор Вільям Гріггс вирішив, що причиною хвороби став вплив відьми. У своєму міркуванні він спирався на роботу Коттона Мезера «Memorable Providences Relating to Witchcrafts and Possessions» (1689), де було описано подібний випадок: в 1688 році в Бостоні ірландська прачка була звинувачена в чаклунському впливі на дітей господаря і повішена. Коттон Мезер був випускником Гарвардського коледжу і був священиком Північної церкви Бостона.

Дівчатка вказали на передбачувану відьму – служницю-рабиню в будинку Перрісів по імені Тітуба (за одними джерелами Тітуба була африканського походження, за іншими – індіанкою). За словами дітей, служниця розповідала їм про чаклунство. Незабаром число хворих дівчаток і дівчат збільшилася, зокрема, захворіла і 12-річна Ганна Путнам.

1 березня 1692 було заарештовано три жінки: Тітуба, Сара Гуд і Сара Осборн. Підозрювані були допитані і піддані огляду в пошуках ознак, які б вказували на те, що вони є відьмами. Всі три жінки були зручними цілями для звинувачень: Тітуба мала не титульну національність, Сара Гуд була жебрачкою, а Сара Осборн – самотньою тяжкохворою вдовою, залученою в судову суперечку з пуританами. Проти них говорив ще й той факт, що жінки тривалий час не відвідували церкву. У них не було захисників, і громадська думка схилялася до того, що звинувачення справедливі.

У березні арештували Марту Корі, Ребекку Ньорс, Рейчел Клінтон і 4-річну дочку Сари Гуд (Корі і Ньорс були прихожанками церкви). Марта Корі з самого початку не довіряла словам дівчаток і з насмішкою ставилася до суду, тим самим привернула на себе увагу. 4-річна Дороті Гуд в силу свого віку зробила висловлювання, які були витлумачені проти Сари Гуд: щоб бути ближче до матері, вона зізналася в тому, що є відьмою, і була поміщена у в’язницю.

У квітні були арештовані Сара Клойс (сестра Ребекки Ньорс), Елізабет Проктор і її чоловік Джон Проктор, чоловік Марти Корі Жиль Корі і ще кілька людей, в тому числі колишній пастор Джордж Берроуз. 10 травня в тюрмі вмирає Сара Осборн.

У травні 1692 починається суд (Court of Oyer and Terminer). Губернатор Фіпс призначив суддів, троє з яких були друзями Коттона Мезера, а один – віце-губернатором. Головою суду було призначено Вільяма Стаутона, що не мав юридичної освіти. За судовим процесом стежить Коттон Мезер.

На суді головними доказами служили покази постраждалих про те, що вони бачили дух обвинуваченого, який приходив до них. Теологічна суперечка навколо використання цих свідоцтв полягала у тому, чи повинна була людина давати згоду

Дияволу на використання свого образу. Опоненти вважали, що Диявол може використовувати образ людини без її згоди, тоді як суд стверджував, що обов’язково потрібна згода людини.

2 червня суд визнав винною літню жінку Бріджет Бішоп, 10 червня вона була повішена. За словами деяких дівчаток, дух Бішоп приходив до них. Інші свідки показали, що її відвідував диявол. 19 липня 1692 були повішені Ребекка Ньорс, Сара Гуд і ще кілька жінок. Примітно, що перед стратою, вже з петлею на шиї, Сара Гуд звернулася до священика Ніколаса Ноеса, залученого до судового процесу, зі словами: «Ти брехун. Я не більше відьма, чим ти – чаклун. Відбери у мене життя – і Господь напоїть тебе кров’ю».

Слова виявилися пророчими: через 25 років Ноес, вражений крововиливом у мозок, помер, захлинувшись власною кров’ю.

19 серпня 1692 повішено ще кілька людей, включаючи колишнього пастора Берроуза. Близько 30 жителів подали клопотання про пом’якшення вироку Берроузу, проте вирок був залишений без зміни. У шибениці Берроуз не запинаючись прочитав молитву, сподіваючись на порятунок (вважалося, що чаклуни не здатні прочитати молитву без запинки).

19 вересня до 80-річного фермеру Жилю Корі, який відмовлявся давати будь-які свідчення, застосували особливу процедура peine forte et dure: на груди Корі поклали важкі камені, щоб «видавити» визнання провини. За однією з версій, відмову давати показання було пов’язано з тим, що майно чаклунів, які дали будь-які свідчення, підлягало конфіскації. Корі хотів зберегти свою ферму і землі для сім’ї, тому відмовлявся говорити і після застосування процедури. Через два дні він помер під час катування під тиском важкого вантажу.

22 вересня повісили його дружину Марта Корі і ще 7 чоловік. Серед обвинувачених були жителі не тільки села Салем, але і сусіднього Топсфілда, а також Бостона. Судові процеси над відьмами велися також у Андовере, куди на запрошення місцевого жителя Джона Балларда приїхали дівчата з Салема для викриття знахарства.

У Бостоні засудили за знахарство Джона Олдена, який є героєм поеми «Сватання Майлза Стейндіша» Лонгфелло. Олден був одним з найбільш шанованих громадян міста, морським капітаном і учасником воєн з індіанцями. Він втік з в’язниці після 5 тижнів ув’язнення.

Тим часом батько Коттона Мезера – Інкріс Мезер, голова Гарвардського коледжу – заявив, що суд не повинен розглядати як доказ бачення жертви. Мезеру також приписують ідею, що краще щоб кілька відьом вижили, ніж одну невинну людину було страчено. Інший священик вказав на те, що диявол може спеціально являтися у вигляді духу, приймаючи образ невинної людини, щоб звинуватили останню.

Після ознайомлення з цими думками губернатор наказав не використовувати бачення як докази, припинити арешти і відпустити 28 обвинувачених з 33-х, що залишалися на той час під судом.

Для суду над рештою обвинуваченими було засновано Верховний суд штату Массачусетс, який діє по теперішній час. У травні 1693 губернатор помилував обвинувачених.

Всього за час антивідьомської істерії у в’язниця потрапило 150 чоловік. Засуджено було 31 людину, з яких повісили 19 осіб, двоє померли у в’язниці, одну задавили до смерті, семеро отримали відстрочку вироку, одну тримали без суду у в’язниці, потім продали в рабство за борги, одна втекла.

У 1697 році судді визнали свою помилку. В 1702 році рішення суду 1692 року було визнано незаконним. В 1706 р. обвинувачка Анна Путнам заявила, що була обманута дияволом, даючи свідчення проти невинних людей.

У 1957 році Співдружність Массачусетса остаточно постановило скасувати вироки всім засудженим під час цих процесів.

У 1992 році в місті було встановлено пам’ятник жертвам полювання на відьом. У 2001 році губернатор штату Джейн Свіфт підтвердив невинність обвинувачених.

Існує кілька матеріалістичних версій, щодо пояснення подій – істерія, змова дітей, особливості психології пуританців, отруєння.

У 1976 році в журналі Science з’явилася версія, згідно з якою галюцинації у дітей спричинені отруєнням житнім хлібом, ураженим грибком, відомим як споринья або Claviceps purpurea. У тому ж році опубліковано і спростування даної версії.

Згідно з іншою версією, діти захворіли особливою формою енцефаліту encephalitis lethargica, симптоми якого схожі з описуваними в Салемському випадку. Висловлюється також припущення, що дівчатка страждали хворобою Хантінгтона.

У розпал подій Мері Херрік (одна з дівчаток-начотчиць) на сповіді сказала, що всі її жертви звинувачені облудно. Її сповідь далеко не єдина з тих подій, які спонукали владу, хоч і не відразу, але врешті-решт припинити «полювання на відьом».

Іншою з подій, що посіяли недовіру до показань начотчиць, став випадок, коли одна з них на суді показала на впливову людину, звинувативши її. Тут же перед людьми дівчину осмикнув той, хто на той час був неофіційним керівником начотчиці, відразу ж відмовилася від обмови, сказавши, що це вона пошуткувала.

Recent Posts

Хто би міг подумати

Конопля - це одна з найдавніших технічних культур людства. З її волокон плетуть мотузки, роблять тканину, з насіння отримують олію.Читати…

5 години ago

Целюлоза технічної коноплі і джут для упаковки

Джут і коноплі - це цінні технічні культури, що обробляються для отримання волокна і насіння. Джутову і конопляну целюлозу з…

6 години ago

Салат туриста

Салат туриста - це рецепт консервації з перловою крупою з овочами. Відмінно зберігається при кімнатній температурі. Можна вживати як доповнення…

10 години ago

Салат «Знахідка» на зиму

Салат «Знахідка» - смачна закуска з кабачків та квасолі на зиму, відмінно підходить до відвареної картоплі або макаронів, вдалий гарнір…

16 години ago

Паста Болоньєзе

Болоньєзе - м'ясний соус зі свіжими тальятелле (різновид локшини), який традиційно готують в Болоньї. Менш традиційним є соус з макаронами…

1 день ago

Мак снодійний

Хімічний склад маку снодійного, Дія маку снодійного, Способи застосування маку снодійного, Протипоказання.Читати далі Мак снодійний

2 дні ago