Категорії
Психологія

Самореалізація

У деяких напрямках сучасної західної психології самореалізації висувається роль головного мотиваційного фактора прагнення людини до якомога більш повного виявлення і розвитку своїх особистісних можливостей.

Аристотель писав, що щастя можна досягти через реалізацію своїх потенційних можливостей.

Проблематику самореалізації активно розробляв американський психолог А. Маслоу. Маслоу вважав, що відповідно до «піраміди потреб» потреба в самореалізації є останньою по черговості з потреб людини. У міру задоволення нижчих потреб, все більш актуальними стають потреби більш високого рівня.

Але це зовсім не означає, що місце попередньої потреби займає нова, тільки коли колишня задоволена повністю. Потреби не перебувають в нерозривній послідовності і не мають фіксованих положень, як це показано на «піраміді потреб». Така закономірність в «піраміді потреб» має місце як найбільш стійка, але у різних людей взаємне розташування потреб може варіюватися.

Перш за все, постараємось зрозуміти, що має на увазі саме слово «самореалізація». Цей термін використав А.Г. Маслоу. Самореалізація (від само- і лат. Realis – дійсний) або реалізація потенціалу особистості.

Людина народжується з тою чи іншою потенційною можливістю в реальності. Людина може стати кимось, тобто може досягти реалізації своїх потенційних можливостей, а може і не досягти. Можливості можуть бути використані або невикористані. А природа не примушує нас до реалізації. Ми вільні. Ми можемо вибрати шлях реалізації або можемо вибрати шлях бездіяльності. Людина народжується з «насінням» можливостей. Таким чином, ніхто не народжується вже з виконаними можливостями – тільки з потенційною можливістю виконання.

Якщо це так, а це дійсно так, то самореалізація стає основною потребою. Тому що поки ви не будете сповнені, поки ви не станете тим, ким ви можете бути або ким призначено бути, поки ваша мета не буде досягнута, поки ваше насіння не стане деревом, ви будете відчувати, що щось упустили. Це відчуття упущення є реальним і це тому, що ви ще не реалізовані.

Насправді це не те, що ви іноді втрачаєте: багатства або суспільне становище, престиж або владу. Навіть якщо ви отримали щось, про що мріяли (багатство, владу, престиж, що завгодно), ви все одно будете відчувати всередині себе це постійне відчуття якогось незадоволення, щось упущене, щось не пов’язане ні з чим в зовнішньому світі. Це пов’язано з вашим внутрішнім зростанням. Поки ви не станете сповненим, поки ви не прийдете до реалізації, до розквіту, поки ви не прийдете до внутрішнього задоволення, в якому відчуваєте того, ким повинні бути, це почуття упущення чогось не залишить вас. І ви не зможете замінити це відчуття упущення чимось іншим.

Отже, самореалізація означає, що людина стала тим, ким повинна була стати.

Залишити відповідь