Самозбірний телескоп

Самозбірний телескоп
NASA схвалило проектування 30-метрового самозбірного космічного телескопа

Аерокосмічне агентство NASA схвалило проектування 30-метрового самозбірного космічного телескопа і виділило кошти на перший етап проектування нового космічного телескопа з діаметром дзеркала в 30 метрів. Найцікавішим в цьому проекті є особливість збірки апарату гігантського розміру. Згідно з представленими планами, частини телескопа будуть запущені на різних ракетах і самостійно зберуться на орбіті в єдине ціле.

Головним ворогом наземної астрономії є рухи атмосферного повітря, які не дозволяють отримати зображення в тонких деталях. Але тепер з цим навчилися боротися за допомогою адаптивної оптики. Сьогодні в умовах позамежної дорожнечі космічних запусків простіше спорудити дуже великий телескоп на Землі, ніж вивести на орбіту інструмент по-менше.

Проект команди Дмитра Савранського з Корнельського університету спростовує цю думку. Як вважає автор проекту, немає сенсу запускати один великий апарат на орбіту, коли можна відправити в Космос багато маленьких.

Самозбірний телескоп
Дзеркало нового телескопа саме збереться на орбіті з окремих модулів

Протягом деякого часу на орбіту будуть виводити окремі елементи майбутнього дзеркала – шестикутники діаметром близько метра. Для цього навіть не потрібні окремі запуски ракет: кожну нову частину апарату можна запускати на орбіту спільно з іншим основним вантажем.

Очікується, що кожна частина телескопа буде забезпечена космічним вітрилом, який дозволить їй рухатися під дією сонячного вітру. Більш того, сонячні вітрила кожного елемента разом утворять сонцезахисний екран для нового телескопа. Зібравшись в другій точці Лагранжа, всі ці елементи з’єднаються в величезний 30-метровий телескоп. Сслід зазначити, що розміри вражаючі – далеко не всі наземні телескопи готові похвалитися таким розміром своїх основних дзеркал, не кажучи вже про Hubble (діаметр дзеркала – 2,4 м) і новий інфрачервоний телескоп James Webb (діаметр дзеркала – 6,5 м).

Згідно з представленими на сайті проекту планами, телескоп зможе працювати в інфрачервоному, оптичному і ультрафіолетовому діапазонах.

Як наголошується на сайті NASA, проект 30-метрового космічного телескопа став одним з переможців першої фази щорічного конкурсу NASA Innovative Advanced Concepts (Передові інноваційні концепції NASA, NIAC). Розробникам виділено близько 125 тисяч доларів США і дев’ять місяців на подальші розрахунки.

Проект збірки інструменту з невеликих автономних модулів в наступну епоху мініатюрних космічних апаратів не виглядає таким вже фантастичним. Ну а потенційні можливості нового телескопа вражають навіть вчених, які не беруть участі в його розробці.

«Якщо професор Савранський доведе доцільність створення великого космічного телескопа з крихітних шматочків, він змінить те, як ми досліджуємо Космос, – каже Мейсон Пек з Корнельського університету. – Ми зможемо дозволити собі бачити далі і краще, ніж будь-коли. Можливо, навіть розгледіти поверхні екзопланет».

Залишити коментар