Секрети огірка

Секрети огірка
Розмноження огірків

Огірок на 95-98% складається з води. Огіркова вода дуже цінна. Її часто називають «живою» через вміст мінеральних сполук лужного типу, які забезпечують нейтралізацію кислих сполук, що надходять в організм людини при вживанні борошняних, круп’яних, м’ясних, молочних та інших продуктів.

Крім того, огірковий сік володіє лікарськими властивостями. Це найкращий сечогінний засіб. До його складу входять калій і фосфор, що перешкоджають відкладенню в нирках шкідливих кристалічних сполук, покращують роботу нирок і серця. Дуже простий і ефективний спосіб очищення нирок від піску та каміння: 2-3 дні харчуватися одними огірками з чорним хлібом.

Оптимальним для огірка є температурний режим, при якому денна температура становить 25-27 °C, нічна – 18-20 °C. Правильно підібрані сорти та якісне насіння огірків – запорука гарного врожаю. Існує думка, що 2-3-річне насіння огірка забезпечує кращі результати, ніж свіжі. Якщо врахувати, що в результаті старіння насіння згодом дають рослини з великою кількістю жіночих квіток, то такому твердженню можна довіряти. Однак в останні роки в усьому світі ведеться селекція по створенню сортів і гібридів огірків жіночого типу цвітіння. В результаті, щоб зібрати великий урожай огірків, відпадає необхідність довго зберігати насіння.

Для відкритого ґрунту можна виділити наступні сорти огірків: Гібрид Янус, Верасень, Зірниця, Корал.

Дружні рівномірні сходи можна отримати лише від добре підготовленого насіння огірків. Його опускають у чисту воду або 5% розчин кухонної солі (50 г на 1 л води) і протягом 30 хвилин постійно перемішують. Потім насіння огірків, яке осіло на дно посудини витягують і поміщають на 20 хвилин в 1% розчин марганцівки або обробляють протягом 5-10 хвилин 2-3% розчином перекису водню, який нагрівають до 38-43 °C, з наступним промиванням. Гарні результати дає замочування насіння рослини в розчині мікроелементів на 12 годин.

Вчені Казахського сільськогосподарського інституту для замочування насіння огірків пропонують використовувати біологічно активну воду. Звичайну воду доводять до кипіння і відразу охолоджують до 20° C. На думку авторів цього методу висока активність води пояснюється низьким вмістом в ній газів, така вода має великий запас потенційної енергії.

Огірок високочутливий до дії низьких температур, тому прийом загартовування дає хороші результати. Відразу після обробки в розчині мікроелементів, насіння, що проклюнулося, піддають дії змінних температур: протягом 12 годин витримують його при температурі 0 – +2 °C в холодильнику. За методом А.Є. Воронової злегка проросле насіння 18 годин витримують у холодильнику з температурою 1 – 2 °C, а потім 6 годин в теплі з температурою +19 – +22 °C.

Відразу після підготовки насіння огірків сіють. При середній температурі не нижче 20 °С і при достатній кількості води і повітря в ґрунті на 4-5-й день з’являються сходи. Але найкраще огірок вдається при вирощуванні його через розсаду під малогабаритним плівковим укриттям. В останні роки основною причиною невдач при вирощуванні огірків є сильна поразка рослин у червні-липні пероноспорозом (несправжня борошниста роса). Метод розсадою в поєднанні з утепленим ґрунтом дозволяє за рахунок раннього врожаю отримати зеленець до масового ураження хворобою.

Щоб отримати розсаду, насіння огірків висівають в кінці першої декади квітня. Глибина загортання насіння 1-1,5 см. Слід пам’ятати, що огірок не переносить пікіровки і тому насіння висівають в ємність, де ця культура буде рости весь розсадний період. Для цього зручно використовувати баночки, наприклад, з-під сметани. В одну ємність кладуть 2-3 насінини. При появі сходів залишають 1 або 2 рослини. Розсаду огірків поливають помірно, регулярно підгодовують, перед посадкою на постійне місце гартують.

Ділянка, відведена під огірок, теж вимагає підготовки. Найкраще викопати траншею шириною 40 см і глибиною 20-30 см (глибина залежить від потужності орного горизонту). На дно траншеї укладається гній так, щоб до верхнього краю залишилося 10-12 см. Потім його присипають вийнятим ґрунтом. Після влаштування такого утепленого ґрунту над ним встановлюють каркас і дають можливість протягом 3-5 днів прогрітися в ґрунті.

Як правило, до посадки розсади або посіву насіння огірків приступають в першій-другій декаді травня (це залежить від зони погодних умов).

Розсаду висаджують дворядковою стрічкою. Відстань між рядками – 40 см, між рослинами в ряду 15-20 см. Дуже важливо акуратно вийняти рослину і посадити її у добре зволожену лунку. Після посіву насіння огірка під каркас для забезпечення більш дружніх сходів, їх можна додатково вкрити поліетиленовою плівкою. У плівкову або засклену теплицю розсаду висаджують так, щоб відстань між рядами була 70, а між рослинами – 15 см.

У огірка на одній рослині з’являються чоловічі і жіночі квітки. Першими з’являються чоловічі, їх часто називають пустоцвітом. Пізніше розпускаються жіночі квітки в зав’язі. Найчастіше більшу кількість жіночих квіток огірка формується на бічних пагонах.

У деяких випадках ефективно прищипити верхівку головного стебла рослини, це сприяє бічному розгалуженню. На сьогодні є велика різноманітність сортів і гібридів огірків жіночого типу цвітіння, тому прищипування верхівки іноді позбавлене сенсу. Огіркова рослина володіє унікальною здатністю регулювати плодоношення і одночасно формувати стільки плодів, скільки вона може прогодувати.

До основних заходів по догляду за огірковою рослиною слід віднести: регулярні поливи, підгодівлю, провітрювання і підв’язування рослин в теплиці, боротьбу з хворобами. Бажано, щоб вода при поливанні була не нижче 20 °C. Огірок любить високу вологість повітря і вельми чуйний на обприскування.

Коли з’являться перші квітки, плівку з малогабаритних укриттів слід прибрати. Найголовнішою помилкою багатьох овочівників є різке її зняття. Перед тим як зробити це, рослину поступово привчають до нових умов щоденним провітрюванням. Це забезпечить плавне зниження температури, вологості і застереже від пошкодження рослину.

Одним з найвідповідальніших моментів догляду за огірковою культурою є боротьба з хворобами. Найбільш шкідливі борошниста роса і несправжня борошниста роса (пероноспороз). У боротьбі з борошнистою росою рекомендують такі препарати: байлетон, 5% с.п., сірка колоїдна, топаз, 10% к.е., топсин М, 70% с.п., оксихом, 80% с.п., хлорокис міді, 90% с.п.

Багато овочівників-аматорів намагаються отримати насіння огірка самі. Для отримання чистосортного насіння необхідна просторова ізоляція рослини, не менш 800 м. На дачній ділянці цього досягти неможливо. Тому поступають таким чином: відбирають нерозпущені жіночі квітки потрібного сорту і обмотують їх шматочками вати. Коли ізольована квітка розпускається, ватку акуратно знімають і на рильце маточки наносять пилок. Запилену квітку знову закривають ваткою.

Див. також: Огірки (консервування)

Щоб штучне запилення квітки дало зеленець, бажано видалити всі поруч розташовані квітки. З однієї рослини огірка можна отримати 3-5 насінників, з одного насінника 5-10 г насіння. Але не треба намагатися отримати насіння гібридів (Лібелла, Родничок та інших сортів). Для їх отримання необхідно мати батьківські форми. Найчастіше ці форми мають у своєму розпорядженні тільки селекціонер – автор даного гібрида.

Залишити коментар Скасувати відповідь

Exit mobile version