Секурінега кущиста

Секурінега кущиста
Секурінега кущиста

Хімічний склад секурінеги кущистої,
Дія секурінеги кущистої,
Способи застосування секурінеги кущистої.

Секурінега кущиста (Securinega suffruticosa (Pall.) Rehd.) – рослина родини Euphorbiaceae (молочайні)

Секурінега кущиста – розлогий дводомний чагарник висотою 1,5-3 м з численними прямими тонкими голими гілками. Молоді пагони рослини світло-жовті або коричневі, старі гілки сірувато-бурі.

Листя секурінеги кущистої довжиною 1,5-7 см, чергові, цілісні, голі, короткочерешкові, еліптичної або овальної форми, світло-зелені. Квітки одностатеві, жовтувато-зелені. Маточкові квітки поодинокі. Тичинкові квітки зібрані пучками по 2-15 на квітконіжках, з 5 зубчастими залозками диска, що чергуються з чашолистками.

Плід – 3-гніздова коробочка, в якій 6 насінин. Насіння гладкі, довжиною близько 2 мм.

Цвіте секурінега кущиста в червні-липні, плоди дозрівають у вересні-жовтні.

Секурінега кущиста
Секурінега кущиста, склад рослини

В дикому вигляді секурінега кущиста росте по сухих кам’янистих схилах, узліссях. Широко культивується в дендропарках, на плантаціях лікарських рослин. В дикому вигляді секурінега кущиста поширена в Приморському і Хабаровському краї, в Амурській області. Культивується рослина в Україні, Молдові, на Північному Кавказі.

Для лікування використовують листя і молоді облистнені пагони з бутонами, квітками і плодами.

Секурінега кущиста
Секурінега кущиста, плоди рослини

Листя і молоді пагони товщиною до 3 мм з листям, квітками і плодами зрізують 2-3 рази за сезон ножем або секатором на висоті 15-20 см від поверхні ґрунту. Зрізані пагони секурінеги кущистої очищають від пожовклого листя і товстих здерев’янілих стебел і швидко сушать під навісами або в сушарках при температурі 50-60 °C. Сировину розстилають тонким шаром на брезенті або рогожі і періодично перевертають. Кінець сушіння визначається по ламкості гілок і зморшкуватій корі рослини.

Готову сировину секурінеги кущистої пакують у мішки по 25 кг або тюки по 40-50 кг і зберігають у сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах. Термін зберігання до 4 років.

Хімічний склад секурінеги кущистої. У всіх частинах секурінеги кущистої містяться алкалоїди (в листі – 0,38 – 0,80%, у верхівках стебел – до 0,19%).

Основним алкалоїдом, який застосовують в медицині, є секурінін. У листі і молодих гілочках секурінеги кущистої  міститься ще 7 алкалоїдів: суффрутікодін, суффрутіконін, аллосекурінін, дігідросекурінін, секурінол А, В, С.

У стеблах секурінеги кущистої  містяться дубильні речовини, крохмаль, амінокислоти – аргінін, аланін, глутамін, валін, лейцин, пролін, тирозин.

Рослина секурінега кущиста отруйна.

Дія секурінеги кущистої. Секурінега кущиста і препарати з неї збудливо діють на центральну нервову систему і особливо на спинний мозок, стимулюють дихання, підвищують артеріальний тиск, посилюють серцеві скорочення і підвищують м’язовий тонус. У великих дозах секурінега кущиста може спричинити появу судом, схожих з дією стрихніну.

У медицині секурініна нітрат застосовують для лікування хворих з ураженням нервової системи, які страждають руховими розладами при зниженій збудливості нервово-рефлекторного апарату, паралічах і парезах після перенесених інфекційних захворювань, периферичних паралічах лицьового нерва інфекційного і простудного походження, при загальній слабкості після перенесених виснажливих захворювань, гіпотонії, гострому занепаді серцевої діяльності, хронічному алкоголізмі і імпотенції.

Форма випуску:
– 0,2% розчин секурініна нітрату в ампулах по 1 мл для ін’єкцій,
– 0,4% розчин секурініна нітрату в склянках оранжевого скла по 20 мл для прийому всередину,
– таблетки секурініна нітрату по 0,002 г у флаконах оранжевого скла по 50 або 100 штук.

Препарати секурініна нітрату зберігають в сухому прохолодному і захищеному від світла місці. Список «А». Курс лікування – 20-30 днів.

Способи застосування секурінеги кущистої:

– при імпотенції приймати 2 рази на день по 10-20 крапель 0,4% розчину секурініна нітрату;

– при млявих паралічах призначають 2-3 рази на день по 1 таблетці (0,002 г) секурініна нітрату;

– при астенічних станах вводять підшкірно 1 раз на день 1 мл 0,2% ампульного розчину секурініна нітрату.

Залишити коментар