Категорії
Лікарські рослини Овочеві і зернові Природа

Селера пахуча

Хімічний склад селери пахучої,
Дія селери пахучої,
Способи застосування селери пахучої.

Селера пахуча (Apium graveolens L.) – дворічна трав’яниста рослина родини Apiaceae (Umbelliferae) – зонтичні.

Селера пахуча
Селера пахуча, склад рослини

Рослина селера пахуча з м’ясистим округлим білим коренем і гіллястим стеблом заввишки 30-60 см. Листя вагінальні, нижні – пірчасто-розсічені, верхні – трійчасті, з клиноподібними, на верхівці зубчастими часточками. Квітки селери дрібні, білі, запашні, зібрані в суцвіття – складні парасольки. Плоди – округлі двосім’янки. Цвіте в червні – серпні, плоди дозрівають в серпні – жовтні.

Культивується селера пахуча в городах. Поширена як овочева рослина майже повсюдно.

Для лікування використовують коріння, листя і насіння селери пахучої. Заготовляють листя селери в період цвітіння рослини і сушать в тіні на свіжому повітрі, насіння – в серпні-вересні в міру дозрівання, сушать на свіжому повітрі або в приміщеннях. Коріння селери викопують восени, очищають від землі, сторонніх домішок і одразу сушать у печах або сушарках.

Селера пахуча
Селера черешкова

Хімічний склад селери пахучої. Селера пахуча насичена ефірною олією, якою найбільш багаті плоди, в селеровій олії плодів містяться D-лімонен, D-селінен, ангідрид седанонової кислоти, феноли, близькі за складом до гваяколу. У плодах є жирна олія, до складу якої входить лінолева, олеїнова, петрозелінова кислоти, глікозиди, фурокумарин бергаптен.

Листя селери пахучої багате амінокислотами (аргінін, гістидин, лізин, тирозин та ін.), вітамінами (аскорбінова кислота, тіамін, рибофлавін, нікотинова і фолієва кислоти), є хлорогенова кислота, каротин, флавоновий глікозид апіїн, калій, кальцій, залізо, магній, марганець, фосфор, до 0,1% ефірної олії, основними складовими частинами якої є апіол, лімонен, пінен.

В коренях селери пахучої міститься 0,1% ефірної олії, до складу якої входять альдегіди, кетони, кислоти, спирти, ефіри, а також аскорбінова кислота, каротин, рибофлавін, тіамін, аспарагін, холін, крохмаль, цукри, масляна і оцтова кислоти, слизи.

Селера пахуча
Корінь селери

Дія селери пахучої. Селера пахуча надає загальну тонізуючу дію на весь організм людини, підвищує і посилює фізичну і розумову працездатність, зміцнює нервову систему, збуджує апетит, посилює травні процеси, збільшує відділення сечі, має вітрогонну з легкою проносною дією, антиалергійну, антисептичну, протизапальну, ранозагоювальну властивості.

У народній медицині настій селери пахучої вживають для поліпшення апетиту і травлення, при метеоризмі, запорах, як сечогінний при хворобах нирок і сечового міхура, при подагрі і ревматизмі, як кровоочисний засіб при лишаях, кропивниці та багатьох інших шкірних хворобах. Корисною буде при виражених хворобливих менструаціях, для підвищення загального тонусу, обмивань ран і виразок для пришвидшення їхнього загоєння, в якості примочок при різних шкірних захворюваннях. Свіже подрібнене листя селери пахучої і мазь з нього, приготовлену на вершковому маслі або соняшниковій олії, застосовують для загоєння гнійних ран, виразок, лишаїв.

Селера пахуча
Селера пахуча, насіння рослини

Способи застосування селери пахучої:

1) селеровий настій:
а) 1 столову ложку свіжого подрібненого коріння або листя селери пахучої залити 1 склянкою окропу, настоювати 3-4 години в закритому посуді, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 4 рази на день за 30 хвилин до їжі при зниженому апетиті;

б) 2 столові ложки свіжого подрібненого коріння або листя селери пахучої залити 1 склянкою окропу, настоювати 4 години, процідити. Застосовувати в якості примочок, обмивань гнійних ран, виразок;

в) 1 чайну ложку насіння селери пахучої залити 2 склянками охолодженої кип’яченої води, настоювати 4 години, процідити. Приймати по 1 столовій ложці 3-4 рази на день за 30 хвилин до їжі для підвищення працездатності;

2) мазь: 1 частина розтертого листя селери пахучої змішати з 4 частинами вершкового масла і соняшникової олії – селерову мазь прикладають до ран, виразок, лишаїв.

Селера пахуча
Селера коренева

Залишити відповідь