Середня температура людини знизилася

Карл Вундерліх - німецький лікар і медичний історик, професор, співзасновник фізіологічної медицини та конституційної терапії

Майже два століття минуло з того часу, як німецький лікар Карл Вундерліх визначив стандартну нормальну температуру людського тіла – 37 градусів за Цельсієм. Це був один з орієнтирів для оцінки стану здоров’я.

Дослідження 2017 року, проведені серед 35 000 дорослих в Сполученому королівстві показало, що середня температура тіла жителів Британії дорівнює 36,6°C. А дослідження 2019 року дало можливість з’ясувати нормальну температура тіла американців в Пало-Альто (Каліфорнія), яка становить близько 36,4 градусів за Цельсієм. Аналогічні результати були отримані в дослідженнях, проведених серед представників племені цимані (на півночі Болівії). Сьогодні у фахівців немає єдиної думки, що пояснюють ці результати.

Серед пропонованих пояснень можна запропонувати наступні:
– зменшення кількості інфекційних захворювань через доступність антибіотиків;
– проживання в умовах кондиційованого повітря, в результаті чого спостерігаються зменшені енерговитрати на підтримку температури тіла;
– зміна в способі життя і харчування.

Але в більшості своїй ці фактори не мають істотного впливу на раннє згаданих представників племені цимані в Болівії, спосіб життя яких мало змінився за два століття.