Сервал (Leptailurus serval)

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал

Сервал (Caracal serval або Leptailurus serval) – африканська дика кішка, ссавець з роду Caracal з родини Felidae (котові). Також називають: serfal, дикий мопс, кішка Alonmr.

ДНК показали, що сервали генетично тісно пов’язані з каракалом і африканською золотистою кішкою. Існує 19 підвидів сервалів: serval, beirae, brachyurus, constantina, faradjius, ferrarii, hamiltoni, hindei, kempi, kivuensis,lipostictus, lonnbergi, mababiensis, pantastictus, phillipsi, pococki, robertsi, tanae, togoensis.

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал або кішка кущів

Сервал, тобто кішка кущів, має збільшені вуха і досить великі, як для підродини малих кішок (Felinae), розміри.

Довжина сервалів іноді доходить до 92 см, хвіст відносно короткий (20-45 см). Висота в холці кішки сервала – 53 – 66 см. Вага у самиць коливається від 7 до 12 кг, а у самців – 9 – 18 кг. Термін життя сервалів становить від 12 до 20 років.

Сервал (Leptailurus serval)
Вороже налаштований сервал

Сервал – струнка міцна тварина з довгими ногами. Відносно довжини ніг – одна з найвищих кішок. Голова невелика. Високі овальні вуха, розташовані близько одне до одного.

Зазвичай сервали темно-жовтого кольору, на голові і спині по дві або чотири чорних смуги, які переходять в плями. Вуха чорні, з білими відмітинами. Зустрічаються в природі і сервали-меланісти.

Сервал (Leptailurus serval)
Смуги сервала
Сервал (Leptailurus serval)
Сервал-меланіст

Задокументовано тільки п’ять білих сервалів і тільки в неволі. Один помер у віці 2-х тижнів у Канаді на початку 90-х. Три самці народилися в Big Cat Rescue в штаті Флорида (Конго і Тонга в 1997 р. і Фараон в 1999 р.). Останній живе в Regina Саскачеван в Канаді.

Сервали мають найдовші, ніж у будь-якого іншого кота, в порівнянні з їхніми розмірами ноги. Збільшення довжини ніг пов’язане з витягнутими плесновими кістками ніг. Пальці також подовжені і мобільні.

У сервалів розвинутий гострий слух завдяки наявності великих вух і чуттєвих слухових кісточок в барабанній порожнині.

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал – альбінос

Основним місцем проживання для сервалів є савана, але сервал-меланіст зазвичай мешкає в горах на висоті до 3000 метрів.

Розповсюджені ці кішки загалом на півдні Сахари. Проживали колись в Алжирі, Марокко і Тунісі. За останнє століття через браконьєрства, полювання і втрату середовища проживання сервали вимерли навіть в Кабо (провінція Південної Африки). Але в приватних заповідниках Східнокапської провінції почалося повторне відтворення видів сервалів.

Сервал (Leptailurus serval)
Білий сервал

Вони не живуть в напівпустелі або в сухих степах, уникають щільних екваторіальних джунглів, але полюють вздовж лісових смуг. Кішка сервал здатна плавати, але плаває рідко. В межах своєї території сервал потребує водойми.

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал на полюванні на птахів

Сервал – нічний хижак. Полює переважно на гризунів. Раціон сервалів також включає даманів, жаб, рептилій, зайців, комах, птахів. Іноді ці кішки полюють на газелей і оленів.

Їсть сервал дуже швидко, іноді ковтає цілими шматками. Їсть і дрібні кістки. Не споживає тільки органи, кишечник, дзьоби, копита, хутро, пір’я.

У сервалів ефективний метод вищипування пір’я птахів – він неодноразово підкидає тушку в повітря, вищипує пір’я і відкидає.

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал під час полювання

Під час полювання в савані сервал набирає швидкість до 80 км/год, але не може довго переслідувати здобич. Щоб зловити птаха у польоті, сервали підстрибують до 2 – 3 м вгору.

Завдяки довгим ногам і шиї сервали можуть бачити навкруги через більш високі трави. Збільшені вуха допомагають почути здобич під землею, в норах.

Сервал (Leptailurus serval)
Стрибок сервала
Сервал (Leptailurus serval)
Стрибок сервала вгору

Під час полювання сервали вміють завмирати хвилин на п’ятнадцять. Під час такого завмирання тварина прислуховується і точно визначає ціль. Сервал з нерухомого положення здатний стрибнути на відстань до 3,6 м, визначену ціль атакує з досить великою силою, щоб одразу оглушити або вбити свою здобич. Середній показник попадань в ціль у сервалів становить 50%, в порівнянні з полюванням леопардів, у яких попадання в ціль дорівнює 38%, у левів – 30%.

Сервал – дуже розумний і уважний мисливець, легко може перехитрити свою здобич, яка вислизає із лап інших хижаків.

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал полює на птахів
Сервал (Leptailurus serval)
Сервал-мисливець

Після вдалого полювання протягом декількох хвилин сервали, як і інші кішки, перед вживанням їжі люблять погратися своєю захопленою здобиччю.

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал грається захопленою здобиччю

Як і більшість кішок сервали поодинокі. Вночі в пошуках їжі подорожують на відстань до 3 – 4 км. Самиця контролює домашній ареал в діапазоні від 9,5 до 19,8 км². Самець захищає територію площею 11,6 – 31,5 км².

Мітить цей вид свою територію розпиленням сечі на кущі або шляхом загортання пазурами свіжої сечі в землю.

Сервал (Leptailurus serval)
Грація сервалів

Вороже налаштовані сервали вигинають спину, приплющують вуха, оголюють зуби, і енергійно кивають. У прямій конфронтації вони накидаються один на одного, атакують своїми довгими передніми лапами, при цьому різко гавкають і рикають.

Сервал (Leptailurus serval)
Кошенятко сервалу

Коли кіт сервал задоволений, він муркотить. Для показу своїх емоцій іноді сервали видають пронизливі звуки, також вміють шипіти, гарчати, бурчати, нявкати і навіть реготати.

Під час еструсу самиця та самець полюють і відпочивають разом. Тічка у самиці сервала триває до 4-х днів, вагітність – від 65 до 77 днів.

Сервал (Leptailurus serval)
Кошенята сервалів

Сервал за рік здатний народити кілька приплодів, але зазвичай робить це тільки у випадку, якщо новонароджені вмерли невдовзі після народження.

Кошенята народжуються незадовго до пікового періоду розмноження гризунів, загалом у лютому – квітні. В посліді у сервала 2-3 кошеняти, іноді одне або зазначені випадки і чотири.

Народжує сервал в густій траві або в покинутих норах аардварка (африканська земляна свиня).

Сервал (Leptailurus serval)
Кошеня сервалу

Новонароджені кошенята важать близько 250 г, народжуються сліпими і безпорадними, хутро сірого кольору. Очі відкривають на 9 – 13 день. Мати годує їх молоком від 5 до 7 місяців.

Сервал (Leptailurus serval)
Сервал – підліток

В місячному віці починають приймати тверду їжу. У віці 6 місяців у них виростають постійні ікла і кошенята починають полювати. У однорічному віці сервали покидають матір і знаходять собі власну територію. Молоді самиці живуть з матерями довше ніж молоді самці. Статева зрілість наступає з 12 – 25-місячного віку.

Сервал (Leptailurus serval)
Під час еструсу самиця та самець полюють і відпочивають разом

Тривалість життя сервалів у дикій природі складає близько 10 років, у неволі середня тривалість життя може досягати 22 років. Іноді відбуваються виключення – задокументована тривалість життя африканського сервала в дикій природі до 23 років.

Сервал (Leptailurus serval)
Африканська кішка сервал

Чисельність сервалів скоротилася через людське полювання. Сервалів включено до CITEC (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Flora and Fauna) додаток 2, де вказано, що сервал не обов’язково є під загрозою зникнення, але потрібно ретельно контролювати торгівлю ними.

Домашній сервал – це одна із самих екзотичних тварин. Їх предків відносять до дикої природи, але сервали можуть стати дуже ласкавими членами родини, якщо їх купують малюками.

Сервал (італійський Gattopardo) був символом сім’ї Томазі – князів Лампедуза (Джузеппе Томазі ді Лампедуза є автором італійського соціально-психологічного роману XX ст. «Леопард» (Il Gattopardo), за мотивами якого Лукіно Вісконті зняв однойменний фільм).

В 2013 році Французька військова операція в конфлікті з Північним Малі була названа на честь африканського кота – «Operation Serval».

Сервал (Leptailurus serval)
Герб сім’ї Томазі – князів Лампедуза
Сервал (Leptailurus serval)Сервал (Leptailurus serval)
«Леопард» (Il Gattopardo), за мотивами якого Лукіно Вісконті зняв фільм

Залишити коментар