Сфінкс в храмі Ком Омбо

Сфінкс в храмі Ком Омбо
Храм Ком Омбо

Єгипетські археологи виявили статую сфінкса в Ком Омбо, давній храм поблизу південного міста Асуана. Вважають, що цій статуї більше 2000 років.

Сфінкс в храмі Ком Омбо
Сфінкс в Ком Омбо

Деякі дивовижні археологічні знахідки поєднані зі сміливими пригодами в прихованих могилах. Інші, як це відбулося з відкриттям красивого нового сфінкса в Єгипті, знайдено просто під час дренажу.

Нещодавно виявлена статуя з пісковику (осадова гірська порода з зерен піску, зцементованих глинистим, кременистим та іншими матеріалами), якій вважають понад 2000 років, була виявлена під час роботи по зниженню рівня ґрунтових вод у старовинному храмі.

Міністерство старожитностей Єгипту на своєму сайті Facebook повідомило, що сфінкс знайдено на південно-східній стороні храму Ком Омбо, біля південного міста Асуан.

На фото, опублікованих міністерством, зображена статуя класичного сфінкса з тілом лева і головою людини з коброю на вінці. В основному статуя здається неушкодженою.

Генеральний секретар Верховної Ради старожитностей Єгипту Мостафа Вазірі вважає, що статуя датується періодом Птолемеїв (300-і роки до н.е.). Він сказав, що нового сфінкса знайшли поблизу місця, де раніше було відновлено два рельєфи з пісковику епохи короля Птолемея V.

«Очікується, що в районі храму тепер відбудеться більше розкопок, щоб спробувати дізнатися більше про нового сфінкса», – заявив, за повідомленням міністерства, генеральний директор Асунських старожитностей Абдель Монім Саїд.

Сфінкси (з грецької «сфінга» власне «душительниця») – міфологічні істоти давньоєгипетських, перських та грецьких культур. Їх подібність часто зустрічається поблизу могил або релігійних будівель.

Найпоширеніші варіанти сфінксів:
– андросфінкс – класичний варіант єгипетського сфінкса з обличчям людини, як правило, високопоставленої особи, наприклад, фараона;
– ієракосфінксами (сфінкси з головою сокола) прикрашали храми бога Гора;
– кріосфінкси (сфінкси з мордою барана) встановлювалися поблизу храмів Амона.
Поминальний храм Аменхотепа III включає зображення сфінксів з тілами крокодилів.

Сфінкс в храмі Ком Омбо
Великий Сфінкс Гізи

Найвідомішого Великого Сфінкса Гізи, що поряд з річкою Ніл, збудували приблизно в 2500 році до н.е. для фараона Хафра, який також наказав побудувати одну з пірамід Гізи.

Хоча Великий Сфінкс (73 м довжиною і більше ніж 20 метрів висотою) приголомшливо відрізняється від знайденого в храмі Kom Ombo, висота якого всього 38 сантиметрів, сфінкс в Kom Ombo є незвичним навіть для давньоєгипетського храму, оскільки він присвячений одразу двом окремим богам – крокодиловому богу Собеку та соколиному богу Хароєрісу.

Також біля Асуана, поблизу берегів Нілу, під час ще однієї археологічної розкопки виявили гроб з піщанику із залишками муміфікованої людини. На гробі зображено ієрогліфи.

Вважають, що новознайдений сфінкс допоможе залучити більше відвідувачів до країни, чиї недавні соціальні та політичні потрясіння якої призвели до різкого падіння туризму. Єгипет все ще має багато нерозгаданих таємниць.

За 80 років до розкопок в Kom Ombo було знайдено Гробницю Mehu (4000-річне поховання під Гізою), раніше вона була закрита для відвідувань. Тепер стародавню єгипетську могилу Mehu, яку знайшли в 1940 році, 8 вересня вперше відкрили для публіки.

https://www.youtube.com/watch?v=bSgnLi-axnA

Три сотні мумій крокодилів, що виявлені біля храму Ком Омбо, тепер можна побачити в сусідньому музеї крокодилів:

Залишити коментар