Шавлія лікарська

Хімічний склад шавлії лікарської,
Дія шавлії лікарської,
Способи застосування шавлії лікарської.

Шавлія лікарська (Salvia officinalis L.) – багаторічна трав’яниста рослина родини Lamiaceae (Labiatae) – губоцвіті.
Народні назви: шалвія.

Шавлія лікарська
Шавлія лікарська, склад рослини

Численні стебла шавлії 4-гранні, гіллясті, біля коріння задеревенілі, 20-70 см висотою.

Листки супротивні, черешкові, верхні – сидячі, цільні, довгасті, знизу – сірувато-зелені, опушені, з сильно виступаючими жилками, молоді – білоповстисті.

Квітки шавлії великі, синьо-фіолетові, рожеві або білі, двогубі, на коротких квітконіжках, зібрані по 6-10 в несправжні мутовки, що утворюють верхівкові колосоподібні суцвіття.

Чашечка двогуба, опушена, з численними залозками. Віночок квітки шавлії лікарської двогубий, верхня губа шоломоподібна, нижня – відігнута, 3-лопатева, тичинок 2. Плід – 4 кулястих чорних горішка.

Квітки шавлії лікарської виділяють солодкий нектар. Цвіте рослина в червні – липні, плоди дозрівають в серпні-вересні.

Культивується шавлія на плантаціях лікарських і ефіроолійних рослин, в садах і парках як декоративна рослина, в дикому вигляді не зустрічається. Поширена на плантаціях ефіроолійних і лікарських рослин. Батьківщина – Середземномор’я.

Для лікування використовують листя шавлії. Заготовляють їх на культивованих плантаціях у міру їх наростання вручну, 3-4 рази за сезон, обривають платівки з черешками не менші 2 см завдовжки.

Шавлія лікарська
Шавлія, квітка рослини

Восени рослини шавлії лікарської зрізують на висоті 15 см. Сушать сировину під навісами з хорошою вентиляцією, розстеляють тонким шаром (3-5 см) на брезенті або тканині, періодично перемішують, або в сушарках при температурі 25-30° C.

Суху траву шавлії молотять машинами і відокремлюють грубі частини рослини через сито. Готову сировину пакують у мішки по 50 кг і в тюки по 100 кг. Зберігають в сухих добре провітрюваних приміщеннях на стелажах в групі ефіроолійної сировини.

Хімічний склад шавлії лікарської. Листя шавлії містять крохмаль, смолу, камедь, білкові речовини і багато дубильних, мінеральні солі, алкалоїди, гіркі речовини, урсолову і олеїнову кислоти, уваол і парадіфенол, фітонциди, що мають сильну бактерицидну властивість, запашне ефірне масло (до 2,5%), до складу якого входять борнеол, камфора, пінен, сальвен, туйон, цедру, цинеол (15%).

Дія шавлії лікарської. Шавлія лікарська має заспокійливу, дезинфікуючу, в’язку, кровоспинну, протизапальну, пом’якшувальну властивості. Обмежує потовиділення і зменшує лактацію.

Шавлія лікарська
Шавлія мускатна

У медицині настій або настоянку листя шавлії лікарської застосовують для полоскання ротової порожнини при стоматитах, катарах верхніх дихальних шляхів, ангіні, а також для лікувальних ванн і спринцювань.

Чай з листя шавлії призначають всередину при хронічних бронхітах, гіпертонічній хворобі, атеросклерозі, тремтячому паралічі, при нічному потовиділенню, для припинення лактації.

У народній медицині настій листя шавлії лікарської приймають усередину при різних простудних захворюваннях, захворюваннях дихальних органів і шляхів, при туберкульозі легень, бронхітах, плевритах, як в’яжучий і дезинфікуючий засіб при проносах різного походження, гастритах, колітах, захворюваннях печінки, нирок, при тремтячому паралічі, поганій пам’яті, при нічному потовиділенні, при водянці і задишці.

Шавлія лікарська входить до складу основних зборів, що застосовують для лікування туберкульозу легень, а також грудних, пом’якшувальних і шлункових зборів.

Найбільш широко шавлія лікарська застосовується зовнішньо у вигляді полоскань при ангінах, гінгівітах, виразках в області кутів рота, при свинці, для обмивань і компресів для загоювання гнійних ран, у вигляді клізм при захворюваннях прямої кишки. Свіжа трава шавлії лікарської застосовується зовнішньо при пухлинах.

Способи застосування шавлії лікарської:

– при гастритах, колітах, виразці шлунка, метеоризмі, запаленні печінки, жовчного міхура, нирок по 1-2 столових ложки 3-4 рази на день приймають настій: 1 чайну ложку подрібненого листя шавлії лікарської залити 1 склянкою окропу, настоювати 30 хвилин, процідити;

– при хворобах органів дихання в теплому вигляді приймати той же настій шавлії по ½ склянки;

– для примочок, припарок, полоскань і клізм застосовувати настій: 1 столову ложку подрібненого листя шавлії лікарської залити 1 склянкою окропу, настоювати 20 хвилин, процідити;

– для полоскання ротової порожнини: 20 г листя шавлії залити склянкою окропу, настоювати 20 хвилин, процідити;

– при бронхітах застосовують настій збору (листя шавлії 10 г, насіння анісу 10 г, шишок соснових 10 г, кореня солодки 20 г): 1 столову ложку збору залити склянкою окропу, настояти 20 хвилин, процідити.

Залишити відповідь