Категорії
Різне

Що на дні Аральського моря?

Аральське море – колишнє безстічне солоне озеро на кордоні Казахстану і Узбекистану (Середня Азія). З’явилося воно за допомогою радіовуглецевого методу приблизно 17,6 тисяч років тому, коли активно почали танути гірські льодовики Паміру і Тянь-Шаню. Пік осолонення відбувся десь 14,5-14 тисяч років назад, після чого (приблизно 14-13 тисяч років тому) вода в озері знову стала слабо-соленою. Повноводним морем Арал вважають тільки з 1573 року.

Що на дні Аральського моря?
Мапа Аральського моря

До початку обміління Арал був четвертим за величиною озером в світі. З 1960-х років рівень води в Аральському морі став різко знижуватися. Серед причин, що викликали обміління, вказувалося надмірне споживання води для зрошення річок Амудар’ї і Сирдар’ї, що впадають в нього. В 1989 році Аральське море розпалося на дві ізольовані водойми – Мале Північне і Велике Південне Аральське море.

Що на дні Аральського моря?
Покинуті кораблі Аралу

В 2014 році східна частина Південного Аральського моря повністю висохла, досягнувши в той рік історичного мінімуму площі всього моря в 7297 км2. Навесні 2015 року вода розлилась на площу 10780 км2 і до осені-2015 водна поверхня знову зменшилася до 8303 км2.

Що на дні Аральського моря?
Мавзолей Ясави в Туркестані

Після того, як Аральське море висохло, на його дні знайшли залишки стародавнього храму. Археологи, які прибули на місце знахідки, встановили, що дана споруда відноситься до 11-14 століття нашої ери і що, як не дивно, це копія мавзолею Ясави в Туркестані, про це повідомляють «Нові вісті».

Недалеко від знайденого храму були виявлені могильники похованих воїнів, також знайшли майстерні по виготовленню кераміки для будівництва та розваг. Вчені вважають, що цей знайдений храм колись було зведено народом огуз, і навколо нього раніше було побудовано ціле місто. Як повідомив професор Абилая Айдос: на сьогоднішній день їм вдалося знайти лише малу частину міста.

Експедиція ця була організована в 2000 році. На жаль, попрацювала вона лише один сезон. Через брак коштів науковці змушені були згорнути свої дослідження. Але трохи згодом в двадцяти кілометрах від знайденого храму-мавзолею на висохлому дні Аральського моря місцеві жителі знайшли останки цілого стародавнього міста.

Що на дні Аральського моря?
Будівельні камені древнього міста Аралу

На місце знахідки відразу прибула група дослідників, які без зупинки вивчали знахідку протягом трьох діб. І те, що вони після проведених досліджень видали, шокувало вчених усього світу.

Всі ми пам’ятаємо міф про Атлантиду, яка процвітала, але раптово зникла під водою і місцезнаходження її досі невизначене. За словами Платона, острів знаходився десь на заході від Геркулесових стовпів, навпроти Атлаських гір (на північному-заході Африки). Під час сильного землетрусу, який супроводжувався повінню, острів разом з населенням за один день поглинуло море. Платон вказує час катастрофи – «9000 років тому», тобто близько 9500 років до н.е. Атлантиду шукають й досі, але поки що безрезультатно.

Але, як виявилося, стародавні міста, схожі на Атлантиду, дійсно існували. Одне з таких міст, що знайдено під водою висохлого Аральського моря, відноситься саме до цього типу споруд. Вчені та археологи, які прибули на місце досліджень, очистили місцевість від піску, відкопали деякі зруйновані будівлі. Також знайдені безладно розкидані останки людей і худоби, що говорить про те, що вони загинули за досить короткий час, причому загибель ця була раптовою і поховати їх було зовсім нікому. Також на місці стародавнього міста знайшли глечики, деяку кераміку, монети і т.п. Поки що нічого прибирати не стали, залишили все так, як було на момент катастрофи.

Що на дні Аральського моря?
Огузька держава

З літописів і досліджень відомо, що Аральське море знову стало наповнюватися водою в 14 столітті, і, як вважають деякі вчені, це заповнення могло проходити дуже швидко. Істориками описано військовий похід на Огузьку державу, що відбувся в 12 столітті, армією правителя Хорезму. Тоді війська йшли по колишньому дну Аральського моря, де вони зустріли кілька квітучих міст, одне з яких – Робат-Тоган.

Що на дні Аральського моря?
Фрагмент хорезмийської фрески VI-III століття до н. е.

Цілком ймовірно, що знайдене місто має назву Робат-Тоган. Як свідчать хорезмшахські літописи, це місто було оточене дамбою на випадок повені. До речі кажучи, сліди колишньої дамби знайшли, але трохи пізніше. Також знайшли запаси продуктів – судини з зерном, що були закопані в землю на глибину близько метра.

Знайдене місто – унікальний шанс вивчити побут і культуру древніх поселень Аралу. Води Аральського моря зберегли залишки стародавнього міста, врятували його від розграбування і остаточного знищення. Такі знахідки в науковому світі – дуже велика рідкість. Але найсумніше, що на даний момент прохід туди відкритий і ніхто його більше не охороняє.

Залишити відповідь