Категорії
Різне

Що на дні Мерсеру?

На початку грудня стало відомо про нову місію команди SALSA, яка вивчає ізольовані озера, приховані під льодом Антарктиди. Тепер центром уваги стало антарктичне підлідникове озеро Мерсер. Озеро Мерсер не повністю ізольовано від зовнішнього світу, а пов’язане з морем Росса, льодовик якого видає звуки, схожі на саундтрек з фільмів жахів. Цілком можливо, що в потаємних куточках цього озера є невідомі науці живі організми.

Що на дні Мерсеру?
SALSA в Антарктиді, емблема команди

Так склалося, що сьогодні ми знаємо про Марс більше, ніж про сублаціальне середовище Антарктиди. Проект SALSA (The Subglacial Antarctic Lakes Scientific Access) має на меті дослідити цей біом через інтегративне вивчення підледникової геобіології, водного стовпа і осадового органічного вуглецю, а також геобіологічних процесів в одному з найбільших підледникових озер Західної Антарктиди.

Протягом грудня 2018-го команда SALSA створювала польовий табір з 50 вчених, буровиків і допоміжного персоналу. Планували пробурити біля 1200 метрів в льоду і взяти проби з цього ще не дослідженого середовища. Члени команди прибули на місце дослідження (це приблизно в 500 милях від Південного полюса) обладнані лижами, спеціалізованими тракторами і літаками.

Що на дні Мерсеру?
Вченим вдалося взяти проби води

Команда SALSA мала намір пробурити в льоду дірку, що веде до раніше ще не досліджуваного озера Мерсер, виявленого більше десяти років тому за допомогою космічного супутника. Інтригуюча місія завершилася вдало – дослідники зробили отвір глибиною 1 084 метрів і підняли на поверхню матеріал для дослідження. Отримані дані допоможуть вивчити прихований під шаром товстого льоду світ.

Щоб просвердлити лід товщиною понад 1000 метрів, використовували спеціальне свердло з насадкою, яка під великим тиском розпорошує гарячу воду. Для роботи незвичайного інструменту знадобилось додаткове обладнання вагою більше 500 тонн. Щоб переправити величезну систему з антарктичної станції Мак-Мердо в область, в якій знаходиться озеро Мерсер, знадобилось два місяці.

Серед додаткового обладнання велика частина інструментів призначалася для екологічності місії. Під шаром льоду знаходиться незаймана людьми чиста вода, тому науковцям було важливим вберегти її від забруднення. Вченим допомогла сама природа – раніше озеро не замерзало через високий тиск, що чинився льодом, але звільнена від тиску вода швидко піднялася на поверхню і одразу замерзла, що не дозволило бруду потрапити в саме озеро. Всі використані інструменти попередньо були стерилізовані, а залишки води, перед тим як потрапити назад в озеро, пропустили через ультрафіолетове випромінювання.

Що на дні Мерсеру?
Вода озера Мерсер

На даний момент вченим вдалося дізнатися точну глибину озера, виміряти електричну провідність води і її температуру. З огляду на те, яку важливу роль відіграє Антарктика в формуванні клімату нашої планети, ученим дуже важливо вивчити його якомога докладніше. Наприклад, вчені планують дізнатися, як водам Антарктики вдається протікати під важким шаром льоду і як в них здійснюються біологічні процеси. Роботи багато – як-не-як, під льодом приховано понад 400 загадкових озер.

Залишити відповідь