Категорії

Categories: Різне

Що сталося з першою рослиною на Місяці?

Китай виростив рослину на Місяці – вона проросла двома листиками, але після загинула від холоду. Це – перший випадок, коли рослину було вирощено на супутнику нашої планети.

В той час як рослинний організм замерз до смерті всього через два тижні, дослідники створили 3D-реконструкцію рослини, яка дозволить більше дізнатися про її коротке життя.

Насіння бавовни успішно проросло на Місяці. Китай став першою країною, яка не тільки посадила космічний корабель на темній стороні Місяця, але і країною, що відправила на супутник Землі відразу кілька форм життя.

Нагадаємо, місяцехід «Чан’е-4» 3-го січня 2019 року доставив на поверхню Місяця п’ять біологічних організмів: насіння бавовни, картоплі, резуховидки Таля, яйця плодових мух і штам дріжджів. На Міжнародній космічній станції (МКС) раніше вже проростало безліч рослин, в тому числі резуховидка Таля – родич капусти та гірчиці.

Навчитися вирощувати рослини в суворих позаземних умовах дуже важливо, якщо людство планує продовжити освоєння космосу. У більш тривалих подорожах – на Марс і за його межі – рослини будуть робити більше, ніж просто забезпечувати астронавтів свіжою їжею. Процес фотосинтезу можна використовувати для видалення токсичного вуглекислого газу з повітря і заміни його киснем. Рослини також можуть очищати воду за допомогою транспірації – процесу, при якому рідина, узята через коріння, випаровується з листя, наповнюючи повітря фільтрованою вологою, яку можна використовувати. До того ж догляд за рослинами може поліпшити психічний стан космонавтів, що знаходяться далеко від домівки.

«Ми вже знаємо від наших астронавтів-першопрохідців, що свіжі квіти і сади на Міжнародній космічній станції створюють прекрасну атмосферу і дозволяють взяти із собою в космічну подорож маленький шматочок землі», – пишуть дослідники NASA.

У спробі зрозуміти, як саме рослини будуть відчувати себе в космосі, науково-дослідний інститут передових технологій при Університеті Чунцина розробив спеціальний біосферний контейнер для відтворення земних умов. Тиск всередині камери підтримувався на рівні однієї атмосфери, а вчені на Землі дистанційно контролювали режим поливу.

Однак в космосі рослинам доводиться боротися з різноманітними проблемами, такими як високий рівень космічної радіації і низький рівень гравітації. Хоча наслідки впливу космічної радіації на рослини ще неясні, вчені вже остаточно знають, що вона пошкоджує клітини людського організму, викликаючи проблеми зі здоров’ям.

Рослинам-мандрівницям, в тому числі пророслому насінню бавовни, довелося зіткнутися з мікрогравітацією. Оскільки гравітаційне тяжіння Місяця складає одну шосту від земного, саджанець був відносно невагомим. Перед відправленням на Місяць, щоб зберегти рослину, вчені помістили поверх ґрунту пластикову структуру, схожу на клітку, але для виду, який еволюціонував до того, щоб процвітати під дією гравітації на нашій планеті, зростання на Місяці було дещо незвичним.

Видання Popular Science наводить слова вчених з NASA про те, чому на Місяці проросла саме рослина бавовни, які зрозуміти досить важко. Тригером до зростання і розвитку міг стати будь-який з факторів, таких як екстремальні температури, процес отримання рослинами достатньої кількості води або відносна вологість. При цьому не можна забувати й про те, що в космосі багато що може піти не так, як ми припускаємо.

Recent Posts

Закуски з оселедця (п’ять рецептів)

Рольмопси, Оселедці у пряному маринаді, Матіяси – молоді голландські оселедці, Оселедець у медовій підливі, Пструг маринований.Читати далі Закуски з оселедця…

3 дні ago

Вміє відростити собі голову

Гідрактинія (Hydractinia) - тварина, що здатна заново відростити собі голову. Як вона це робить? Чи може мешканець морських глибин, який…

4 дні ago

Коли прищеплюється тіньова економіка

Тіньова економіка прищеплюється ще в дитинстві, коли вчителька каже: «Один пишемо, два - в умі!»Читати далі Коли прищеплюється тіньова економіка

4 дні ago

Картопляний торт з начинкою

Рецепт смачного овочевого торта з начинкою з плавленого сиру, варених яєць і подрібненої зелені, для соковитості коржі торта вкривають тонким…

4 дні ago

Хропунам необхідно відмовитися від вечері

Що можуть зробити хропуни для того, щоб дати своїм близьким можливість спокійно спати? Схуднути, – вважають німецькі вчені.Читати далі Хропунам…

5 днів ago

Припухлість суглобів зніме… кизил

Якщо турбує біль у суглобах та з'явилася припухлість, приготуйте лікувальний настій кизилу.Читати далі Припухлість суглобів зніме… кизил

5 днів ago